BTC : 80801 ₺ ETH : 1.755 ₺ XRP : 44.19 ₺ LTC : 7.631 ₺ USDT : 340.7 ₺ XLM : 0.2316 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

Çin Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor

Çin Kendi Kripto Parasını Çıkarıyor
0

Çin kendi kripto parasını yani DCEP’yi çıkarmaya hazırlanıyor. DC harfleri Dijital Currency yani sanal para

 birimini temsil ederken EP harfleri Electronic Payments yani elektronik ödemeyi temsil ediyor.

Çin Dijital Parası DCEP

Çin Merkez Bankası bir süredir zaten kendi dijital parası DCEP‘i çıkarmak üzere çalışmalarına devam ediyordu. Çin Merkez Bankası Başkanı Zhou Xiaochuan Merkez Bankasının kendi dijital parasını çıkarma konusunda 3 senedir seminerler organize ettiğini söyledi. Seminerler sonrasında bir araştırma enstitüsü kurulduğunu ve bu enstitünün  dijital para geliştirme çalışmalarına başladığını söyledi. Bankanın geliştirdiği dijital paraya DCEP adının verildiği bildirildi.

koinmedya_brave

Merkez Bankası Bitcoin’den Kaçındı ve Çin Kendi Kripto Parasını Çıkardı

Bir süredir Merkez Bankasının nihai olarak kendi kripto parasını geliştirmek üzere çalıştığı Başkanı tarafından ifade edilmişti. Çin kendi kripto parasını çıkarmaya çalışmasının asıl amacı Bitcoin’den uzak durmak. Banka Bitcoin yada başka bir kripto paranın ödeme metodu olarak kullanılmasına izin verilmeyeceğini ilan etmişti. Bununla birlikte Başkan Zhou sanal para birimi ile ilgilendiklerini de ifade etmişti.

 

Kripto para sektörü büyük bazı borsalarla kazançlı bir yer olan Çin’i hükümet ve Merkez bankasından gelen yaptırımlarla kaybetmiş önce borsalar ardından da tüm kripto para ile ilgili sosyal medya reklamları yasaklanmıştı. Şimdilik bu sanal para DCEP’in tam olarak ne olduğunu kimse bilmiyor fakat bunun kripto para sektöründe ilginç bir deneyim olacağı açık. Bakalım zaman ne gösterecek.

Kaynak: Coinpage

Etiketler: