BTC : 82718 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.899 ₺ LTC : 369.2 ₺ USDT : 7.575 ₺ XLM : 0.6069 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin dijital yuan kritik aşamaları tamamlandı

Çin dijital yuan kritik aşamaları tamamlandı

Çin dijital yuan kritik aşamaları tamamlandı
0

Korona Salgınına rağmen Çin dijital yuan için kritik aşamaları tamamladı. Dijital yuan için resmi açıklama yapılmasa da ilk ağızda dijital yuanın hazır olduğuna dair açıklamalar yapıldı.


Çin dijital yuan kritik aşamaları tamamlandı

Çin’den finansal açıdan yeni dönemin kapılarını açacak çalışmanın son aşamalarına gelindiğine dair ilk ağızdan açıklamalar geldi: Çin merkez bankası dijital para biriminden bahsediyoruz.  Finansal açıdan kapıları açılan yeni döneme nakitsiz dünya ismini verebiliriz.

Çin Merkez Bankası Başkanı dijital yuan için kritik aşamaların tamamlandığını belirtti. Çin meclisinin yıllık toplantısının ardından düzenlenen basın toplantısında Merkez Bankası Başkanı Yi Gang, ülkenin dijital ekonomiye odaklandığını belirtti.

Lütfen Bkz: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

koinmedya_brave

Dijital yuan için üretilen uygulamanın fotoğrafları medyaya sızdı. Bu sızıntının ardından dijital yuan için açıklayıcı bir belgesel Çin resmi ajansı tarafından Youtube’ye yüklendi. Çin’in dijital yuanı başarılı biçimde uygulamaya geçirmesinin ardından dünya ekonomileri kademeli biçimde dijital para birimlerine geçecektir. Gelecek dünyanın nasıl şekilleneceğini merak ediyorsanız aşağıdaki belgeseli izlemenizi tavsiye ediyoruz.

Dijital yuan ekonominin her alanında kullanılacak. Metro kartı alımı, online alışverişler, maaş ödemeleri ve hatta seyyar satıcılara yapılan ödemeler bile dijital yuan üzerinden gerçekleşecek. Pilot uygulamanın gerçekleştiği bölgelerde Mc Donalds ve Starbucks gibi dev firmalar dijital yuan kabul etmeye başladı bile. Online alışveriş mağazaları Alipay ve WeChat de dijital yuanı kullanıyor.

dijital yuan

Dijital yuana resmi olarak DCEP (digital currency and electronic payments: dijital para birimi ve elektronik ödeme) adı verildi.

Merkez Bankası Başkanı DCEP için standart formülasyonun, üst tasarımın, fonksiyon geliştirmelerinin, test uygulamalarının tamamlandığını ve bug tarama sürecinin sonlandırıldığını belirtti.

Kaynak