BTC : 1.794 ₺ ETH : 6.78E-6 ₺ XRP : 67.6 ₺ LTC : 0.0007956 ₺ USDT : 339 ₺ XLM : 520.5 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin: “Dijital Yuan enflasyona yol açmayacak”

Çin: “Dijital Yuan enflasyona yol açmayacak”

Çin: “Dijital Yuan enflasyona yol açmayacak”
0

Dijital Yuan enflasyona yol açmayacak. Bu yönde bir iddia Çin merkez bankasından geldi.


Dijital Yuan enflasyona yol açmayacak

Çin merkez bankasının gizli bir şekilde yürüttüğü dijital para biriminin testleri ülke vatandaşları arasında büyük meraka yol açtı. Yakın zamanda banka resmi bir açıklama ile dijital Yuan’ın ne olduğu ve nasıl çalıştığını izah etti.

Merkez bankası yetkilisi, Çin devlet televizyonunda 19 Nisan’da yeni dijital para biriminin testlerinin Shenzhen, Suzhou, Xiongan ve Chengdu gibi şehirlerde gerçekleştirildiğini doğruladı. Yetkili bu dijital Yuan için DC/EP yani “digital currency/electronic payment” (dijital para/elektronik ödeme) terimlerini kullanıyor.

Yine de bu testler dijital Yuan’ın resmen halkın kullanımına verildiği anlamına da gelmiyor. Çinli yetkili şöyle diyor: “Mevcut dijital YUan kapalı testleri, listelendiği kurumların ticari faaliyetlerini, RMB’nin ihraç ve dolaşım sistemini, finansal piyasayı ve test ortamı dışındaki sosyal ekonomiyi etkilemez.”

koinmedya_brave

Yetkili, merkez bankasının dijital para biriminin aşırı satılmamasını sağlamak için, ticari kurumların merkez bankasına yüzde 100 rezerv ödeyeceğini söylüyor. Başka bir deyişle, Çin Halk Bankası, piyasaya sürme sırasında, önce dijital para birimini bankalara veya diğer kuruluşlarla değiş tokuş edecek. Bu kuruluşlar daha sonra dijital para birimini kamuya açık hale getirecek.,

İlgili – Çin Merkez Bankası: “Dijital Yuan Bitcoin’den farklı olacak”

Teknik tasarımı ve ana özellikleri

Dijital Yuan enflasyona yol açmayacak. Bu yönde bir iddia Çin merkez bankasından geldi.

Çin, dijital Yuan’ın üst katmanının tasarımını tamamladı. Dijital para biriminin iki katmanlı bir yapısı ve iki aşamalı dağıtım sistemi var.

Eğer zayıf bağlantıdan dolayı online bankacılık ve ödeme platformlarının ödeme fonksiyonu çökerse, o zaman DC/EO’nin çift offline teknolojisi, dijital Yuan’ın kağıt Yuan gibi verimli bir şekilde çalışmaya devam etmesini sağlayacak.

İlgili – Çin kripto yuanı her kullanıcıyı izlemek için kullanacak: John McAfee

Çin bankası bunu şöyle açıklıyor: “Ağın olmadığı durumlarda, DC / EP dijital cüzdan olan iki telefon bir birine temas sağladığı sürecek para transferi ya da ödeme fonksiyonu gerçekleştirilebilir.”

Çin merkez bankasına göre dijital Yuan enflasyona da yol açmaz. Çünkü bu dijital para hiçbir bankaya bağlı değil. Daha da iler giderek, bu paranın geleneksel bankacılık sisteminin de kontrolünde olmayacağını iddia ediyorlar.

Kaynak