BTC : 85550 ₺ ETH : 2848 ₺ XRP : 2.161 ₺ LTC : 419.5 ₺ USDT : 7.288 ₺ XLM : 0.7633 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin coinlerinden sepet yapan FTX borsasına manipülasyon davası

Çin coinlerinden sepet yapan FTX borsasına manipülasyon davası

Çin coinlerinden sepet yapan FTX borsasına manipülasyon davası
0
huobi_koinmedya

FTX borsasına manipülasyon davası. FTX ve ortakları hakkında Bitcoin piyasasını manipüle etmek ile ilgili ABD’de dava açıldı.


FTX borsasına manipülasyon davası

Kripto para türevleri borsası FTX’e ABD’nin California eyaletinde 150 milyon dolarlık dava açıldı.

Mahkemeye dava 3 Kasım’da “Bitcoin Manipülasyonu Azaltma” (Bitcoin Manipulation Abatement – BMA) isimli bir kuruluş tarafından açıldı. Suçlamalar arasında kripto para birimi piyasasını manipüle etme, fiyat manipülasyonuna yardım etme, haksız iş uygulamalarına katılma ve katılım modelinin düzenlenmesi var.

Dava, FTX Trading LTD, Alameda Research LLC, Alameda Research LTD ve FTX kurucu üyelerine açıldı.

koinmedya_brave

Squanch (@bit_gossip) bu gelişmeyi Twitter üzerinden şöyle duyurdu: “FTX borsasına California mahkemesi 150 Milyon dolarlık dava açmış. Suçlamalar arasında şantaj ?!, market manipülasyonu vs var.”

FTX çok sayıda suçlama ile karşı karşıya

Dava dosyasına göre, davalılar Binance üzerinde Bitcoin vadelileri fiyatını manipüle ederken suçüstü yakalanmışlar. Davalıların, “stop-loss emirleri ile vadeli işlemlerin long pozisyonlarının tasfiye edilmesini kademeli olarak tetikleyecek yapay fiyat hareketi” oluşturmak için 255 BTC değerinde vadeli sözleşmeleri dump ettiği iddia ediliyor.

Dava açan kuruluş ayrıca FTX ve ilgili kişilerin daha önce ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’nun (SEC) yasa dışı kabul ettiği bir yöntemle ve çok sayıda aracı hesap üzerinden piyasayı manipüle ettiğini savunuyor. Ayrıca FTX’in OTC masası ile lisanssız para transferi işleri de yürüttüğü kaydediliyor. Buna ek olarak FTX’in çok yüksek indirimle ABD vatandaşlarına 50 milyon FTX tokeni (FTT) sattığı da suçlamalar arasında yer alıyor.

koinmedya_brave

Davacı BMA, bu manipülasyondan zarar görenler için 150 milyon dolarlık bir tazminat talep diyor. Ayrıca davanın emsal ve örnek oluşturmasını da istiyor.

Alameda’dan cevap geldi

FTX henüz direkt olarak bu suçlamalara karşı kamuyu bilgilendiren bir açıklama yapmadı. Buna rağmen “FTX Official” Telegram topluluğu moderatörleri, bu suçlamalarla ilgili kamuoyu açıklamasının yakın zaman yapılacağını bildirdi.

FTX borsasının kurucularından Alameda Research ise Medium yayını üzerinden bir açıklamada bulundu ve bu suçlamalar ile ilgili hiçbir kanıt olmadığını savundu. Ayrıca açılan davanın sadece kaynakları boşa harcamak ve davalıya bir sıkıntı vermek için tasarlandığını iddia etti.

FTX yakın zamanda Çin merkezli kripto paralardan yaptığı bir sepet ile haberlere konu olmuştu.

İlgili – FTX borsasından yeni özellik – Çin merkezli 8 kriptoya tek sepetten işlem

Kaynak

Etiketler: