BTC : 63140 ₺ ETH : 1579 ₺ XRP : 1.231 ₺ LTC : 289.4 ₺ USDT : 6.9 ₺ XLM : 0.4659 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin blockchain tabanlı akıllı şehirler uygulamasını başlatıyor

Çin blockchain tabanlı akıllı şehirler uygulamasını başlatıyor

Çin blockchain tabanlı akıllı şehirler uygulamasını başlatıyor
0
huobi_koinmedya

Çin 2016 yılından beri yürüttüğü blockchain tabanlı akıllı şehirler çalışmasının sonuçlarını almaya başladı. Çin seçilmiş bölgelerden başlayarak akıllı şehir yönetimine geçiyor.


Çin blockchain tabanlı akıllı şehirler

Çin’de son günlerde blockchain çalışmaları hakkında baş döndüren gelişmeler yaşanıyor. Bu gelişmelerden birisi de akıllı şehirler projesi. Aşağıdaki resimde bir akıllı şehir işletim merkezinin fotoğrafını görüyoruz. Bu akıllı şehir işletim sistemi, Çin Tianjin şehrinde Mayıs 2018 tarihinde düzenlenen 2. Dünya İstihbarat Kongresinde sergilendi. Çin blockchain tabanlı akıllı şehirler çalışmasına 2016 yılından beri devam ediyor. Artık çalışmalarının sonuna gelindi ve Çin yerel yönetimlerde blockchain teknolojisini kullanmaya başlayacak.

Çin blockchain akıllı şehirler

Lütfen Bkz: Blockchain ile akıllı şehirler devri başlıyor

koinmedya_brave

Akıllı şehir uygulamalarında birinci adım kimlik tanıma sistemi. Bu sayede Çin şehirlerinde güvenliğin arttırılması hedefleniyor. Ayrıca sisteme bağlı şehirler arasında bilgi alış verişi blockchain sistemi üzerinden hızlı biçimde sağlanabilecek. Başka bir şehirde çalıntı bir araç veya aranan bir suçlu sisteme bağlı şehirler içerisinde hızlı biçimde taranabilecek.

Akıllı şehirlerde blockchain teknolojisi sadece güvenlik alanında değil birçok altyapı hizmetinde de önemli dönüşümlere neden oluyor. Kanalizasyon sistemi, su kaçağı, toplu taşıma sistemleri, trafik ve çevresel faktörler gibi birçok konu yeni teknoloji sayesinde takip ve kontrol edilebilecek.

Lütfen Bkz: Blockchain Moskova’yı da akıllı şehirler listesine alıyor

Nesnelerin İnterneti çağında birçok elektronik eşya internete bağlı hale geliyor. Bu nesnelerden alınan veriler akıllı şehirler işlem sisteminde depolanıp analizi gerçekleştirilerek şehir yönetimlerinin daha etkin hale gelmesi hedefleniyor. Örneğin Londra merkezli bir pilot uygulamada trafik ışıklarının yanma süresi, trafiğin yoğun olduğu saatlere göre değişim gösteriyor. Bu sayede trafikte bekleme süresi minimize ediliyor. Trafik yoğunluğu ise Londra caddelerine döşenmiş cihazlar tarafından tespit ediliyor.

koinmedya_brave

Kaynak