1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Çin Bitcoin’e karşı mı?

Çin Bitcoin’e karşı mı?

Çin Bitcoin’e karşı mı?
0

Çin destekli bir blockchain şirketinin kurucusu, hükûmetin kripto para politikası ile ilgili çarpıcı değerlendirmelerde bulundu. Çin Bitcoin’e değil, “pump and dump” yapan coinlere karşı!


Çin Bitcoin’e neden karşı değil?

Bu yıl kripto piyasasındaki en önemli haberlerden biri, hiç şüphesiz, Çin Devlet Başkanı Xi Jinping’in, blockchain teknolojisinin geliştirilmesinde ülkeyi “lider bir konuma” getirmeye çalışacaklarını açıklamasıydı.

Haberin ardından Bitcoin, %42’lik bir ralli yaptı. Bu sırada manşetleri, Çin haberleri, Jingping’in söyledikleri ve Bitcoin fiyatı arasındaki korelasyon ve FOMO kaynaklı “pump and dump”lar kapladı.

Çin Bitcoin'e karşı mı?Kaynak: CoinStats | Bitcoin

koinmedya_brave

Çin Bitcoin’e karşı mı?

Hayır, Çin Bitcoin’e değil; ponzi projelerde kullanılan ve “pump and dump” yapan coinlere karşı.

Aslında pek çok kez, Çinli liderler “Bitcoin değil Blockchain” sözünü tekrarladı. Çin, Bitcoin’e dolaylı bir ralli yaptırdıktan sonra, Çin Merkez Bankası (PBoC), kripto para işlemlerini kısıtlamak, bu alanda düzenleme ve kontrolü güçlendirmek için adımlar attığını açıkladı. Ve ponzi projelerde kullanılan ve “pump and dump” yapan coinleri mercek altına aldı.

Dahası Çin Kasım ayında, 173 kripto borsa platformunu kapatma kararı aldığını açıkladı. Bu hamle ise hükümetin sonunda, kripto para birimi sektöründeki tüm rakipleri tasfiye ederek, yakında piyasaya sürülecek olan stabil coine kapı araladığı şeklinde yorumlara neden olmuştu.

Ancak Şangay hükûmet yetkililerinin, milyonlarca dolarlık yatırım yaptığı bir blockchain şirketi olan Conflux‘un Kurucu Ortağı YuanJie Zhang’a göre Çin, Bitcoin’e karşı olmayabilir. Daha doğrusu, Çinli liderleri endişelendiren, aslında Bitcoin değil.

Zhang, ülkenin kripto karşıtı tutumundan bahsederken şu ifadeleri kullanıyor:

“Çin hükümeti Bitcoin konusunda tarafsız. Karşı oldukları şey, aslında altcoinler. Özellikle gerçek teknolojiye sahip olmayan altcoinler. İnsanlar, bu coinleri, Ponzi projeler için kullanıyorlar ve fiyatlarını yükseltmek için küçük yatırımcılara zarar vermeye başlıyorlar. Fakat Çin hükümeti blockchain’i destekliyor, kamu da ya da özel sektöre olması önemli değil.”

Görünüşte, hükümetin kriptoyu değil, sadece kriptoların arkasındaki teknoloji olan blockchaini desteklediğini söylüyor. Bununla birlikte Zhang’e göre, Çin, Bitcoin’e karşı değil, aksine bu konuda “tarafsız” bir tavır takınıyor. Çin, küçük yatırımcılara zarar veren “pump and dump” yapan coinleri bir tehdit olarak görüyor.

Coinflux’un kurucusu ayrıca, Çinli liderlerin blockchain teknolojisinin geliştirilebileceğine ve toplumda gereksiz sorunlara yol açmaksızın, gerçek sorunları çözmek için kullanılabileceğine inandığını da sözlerine ekliyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: