BTC : 83185 ₺ ETH : 2884 ₺ XRP : 1.892 ₺ LTC : 367 ₺ USDT : 7.62 ₺ XLM : 0.59 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Chicago Emtia Borsası Bitcoin opsiyon işlemlerine bugün başladı

Chicago Emtia Borsası Bitcoin opsiyon işlemlerine bugün başladı

Chicago Emtia Borsası Bitcoin opsiyon işlemlerine bugün başladı
0

Chicago Emtia Borsası Bitcoin opsiyon işlemlerine bugünden itibaren başlıyor. Yeni türev ürünlerle Bitcoin fiyatları daha da istikrar kazanabilir.


Chicago Emtia Borsası Bitcoin opsiyon işlemleri

Dünyanın en büyük emtia borsası olan Chicago Emtia Borsası (CME), 2017 yılından beri Bitcoin türev ürünlerinden Bitcoin future sözleşmesini yatırımcılara sunuyor. New York Borsasının kardeş kuruluşu olarak biline Bakkt ise Eylül 2019’dan beri Bitcoin future ürünlerini sunmaya başladı. Ancak Bakkt, CME Bitcoin Future kadar ilgi görmedi.

Chicago Emtia Borsası bugünden itibaren Bitcoin’e endeksli yeni bir türev ürün daha piyasaya sürüyor. Bu ürünün adı Bitcoin opsiyon işlemi olarak adlandırılıyor. Bu sayede Bitcoin üzerinden çıkarılan türev ürünler çeşitleniyor ve Bitcoin yatırımcılarına daha geniş yatırım alternatifi ortaya çıkıyor.

Lütfen Bkz: Bitcoin yükselişini müjdeleyen 4 önemli işaret

koinmedya_brave

Bitcoin future ve Bitcoin opsiyon işlemlerinin farkı

Bitcoin future işlemleri için “gelecekte yapılacak Bitcoin alım veya satım işleminin fiyatına şimdiden karar verme” tanımında bulunabiliriz. Yani belli bir miktar Bitcoin’i şimdiden belirlenen fiyatlar üzerinden gelecekte satın alma ya da satma sözleşmesi de diyebiliriz. Yazının kaleme alındığı saatte Bitcoin 8.082 dolardan işlem görüyor. 13 Ocak 2020 tarihli CME Bitcoin Future tablosunu ise aşağıda görüyoruz. Mart ayı Bitcoin future fiyatları 8.235-8.350 dolar arasında değişiyor. Yani bugünden 8.350 dolar üzerinden Bitcoin satım sözleşmesi yapan yatırımcı, Mart ayındaki sözleşme tarihi geldiğinde Bitcoin fiyatı ne olursa olsun 8.350 dolardan Bitcoin’i satabilecek.

bitcoin opsiyon Chicago Emtia Borsası Bitcoin opsiyon işlemlerine bugün başladıLütfen Bkz: “İnsanlar Bitcoin’i altın gibi biriktiriyor”: Bloomberg

Bitcoin Mart 2020’de 8.350 dolarında altında kalırsa yatırımcımız şanlı. Ya Bitcoin 10 bin doların üstüne çıkarsa, bu durumda yatırımcımız ciddi biçimde zarar edecektir. Bitcoin’lerini 8.350 dolardan satmak zorunda kalacaktır. Bitcoin opsiyon işlemleri yatırımcıları bu sözleşmeden cayma imkanı tanıyor. Yatırımcının tek kaybı Bitcoin opsiyon işlemlerinin işletim ücreti olacaktır.

Kaynak

Etiketler: