BTC : 82632 ₺ ETH : 1.873 ₺ XRP : 46.46 ₺ LTC : 7.671 ₺ USDT : 358.8 ₺ XLM : 0.2431 ₺
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?

Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?

Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?
0
ChainLink, blockchain üzerindeki akıllı sözleşmeler ile gerçek dünya aplikasyonları arasında boşluğu dolduran bir platformdur. Kripto para birimi, gerçek kullanım durumlarını akıllı sözleşmelere uygulanmasını sağlayan ‘Oracle’ çözümünü kullanıyor.

Chainlink – Kısa bir bakış

Link coin, akıllı sözleşmeler için merkezi olmayan oracle söz konusu olduğunda lider projedir. Projenin teknolojisi akıllı sözleşmelerin güvenilir zincir dışı verilere erişmesine izin veriyor. LINK, kripto para piyasasındaki en değerli tokenlardan biridir.

Chainlink’in LINK tokenın son iki yılda kripto para birimi sıralamasını yükseltti ve şu anda 1,22 milyar dolarlık piyasa değeri sayesinde token şu anda 12. en büyük kripto varlığı. Chainlink’in adanmış bir topluluğu var ve günümüzde blockchain alanında en sık tartışılan projelerden biri.

İlgili yazı için bakınız: Haftanın önemli Chainlink haberleri: LINK’de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri

Chainlink nedir?

Link coin, akıllı sözleşme özellikli blockchain platformlarının karşılaştığı “oracle problemine” bir çözüm sağlamayı amaçlıyor. Akıllı sözleşmeler, önceden belirlenmiş koşullar karşılandığında kodun merkezi olmayan ve güvenilmez bir şekilde yürütülmesini mümkün kılıyor. Bununla birlikte, akıllı sözleşmeler iki farklı varlık arasındaki döviz kuru gibi gerçek dünyadaki verileri kullanmak zorunda olduğunda, bariz bir sorun ortaya çıkıyor. Akıllı sözleşmenin yürütülmesi ademi merkeziyetçi ve güvensiz olsa da, veriyi besleyen “oracles” kolayca manipüle edilebilir veya güvenilmez olabilir.

koinmedya_brave

Link coin, geliştiricilerin akıllı sözleşmelere güvenilir veriler sağlayan merkezden dağıtılmış orecle oluşturmasına izin veren bir çerçeve geliştiriyor.

Chainlink’in kökenleri, veri kaynaklarını blok zincirlere bağlayan ürünler sunmak amacıyla Smartcontract.com adlı bir şirketin kurulduğu 2014 yılına dayanıyor. Bununla birlikte, Smartcontract.com tarafından geliştirilen ürünler merkezileşmiş oracle’a  dayanıyordu ve ekip daha farklı, daha merkezi olmayan bir yaklaşımla gitmeyi tercih etti.

Eylül 2017’de Smartcontract.com’un arkasındaki ekip, merkezi olmayan bir oracle ağı olan Link coin için ilk kripto para teklifini (ICO) başlattı. O sırada son derece popüler olan ICO pazarı sayesinde, ekip 32 milyon dolarlık fonlama hedefine ulaşmayı başardı ve LINK’in 1 milyar toplam arzının % 35’ini ICO’daki yatırımcılara dağıttı. Link coin ana ağı, 2019 Haziran ayında piyasaya sürüldü.

Chainlink’in CEO’su Sergey Nazarov’dur ve sosyal medya hesaplarında kripto ve blok zinciri endüstrisinin diğer önemli isimleri kadar aktif olmasa da, genellikle kripto topluluğunda Chainlink’in yüzü olarak görülür.

Temel Link coin bilgilerine baktığımızda karşımıza şu bilgilerin çıktığını görüyoruz.

Merkezi olmayan oracle ağı

2017 yılında ICO yürüttü ve 32 milyon dolar topladı

Mainnet Haziran 2020’de piyasaya sürülecek.

ERINK-677 standardı üzerinden Ethereum’da LINK tokenları işlev görüyor.

Chainlink özellikleri

Link coin, akıllı sözleşmeleri için girdi ve çıktı sağlayan merkezi olmayan oracle ağlarının kurulmasını mümkün kılar. Bu merkezi olmayan oracle ağları birden fazla bağımsız düğümden, veri toplamak için kararlaştırılan bir yöntemden ve API’lara erişim sağlayan harici adaptörlerden oluşur.

chainlink nedir

LINK tokenı Ethereum platformunda ERC-677 standart tokenı olarak işlev görür. ERC-677 tokenları ERC-20 tokenlarının tüm özelliklerini korur, ancak bazı ek özelliklere sahiptir. Node operatörlerini dengelemek için LINK tokenları gereklidir. Node işleçleri ayrıca LINK tokenlarını teminat olarak kullanır. Basitleştirilmiş terimlerle – kötü veri gönderirlerse, teminat olarak koymak zorunda oldukları LINK tokenlarını kaybederler.

LINK nasıl oluşturulur?

LINK tokenın arzı 1 milyar olarak sınırlandırıldı ve tokenın tüm arzı lansmanda ön plana çıkarıldı. LINK başlangıçta şu şekilde dağıtıldı:

ICO yatırımcılarına % 35

% 35’i ağ teşvikleri için ayrılmıştır

% 30’u LINK’in arkasındaki ana şirkete dağıtıldı

LINK’in tedarikinin tamamı şu anda dolaşımda. LINK aktarımlarını Etherscan.io gibi bir Ethereum gezgininde izleyebilirsiniz.

Chainlink kullanım örnekleri

Chainlink’in teknolojisi çeşitli kullanım durumlarında kullanılabilir. Örneğin, bir kripto para birimi ile fiat para birimi arasındaki döviz kuru gibi zincir dışı verilere erişim gerektiren merkezi olmayan finans protokolleri, güvenilir fiyat verilerine erişmek için Chainlink’i kullanabilir.

chainlink nedir Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?

Link coin ayrıca finans, tedarik zinciri, ödeme uygulamaları, sigorta ve diğer uygulamalardaki akıllı sözleşmeler tarafından da kullanılabilir. Kısacası – akıllı bir sözleşme güvenilir bir zincir dışı veri gerektirdiğinde, Chainlink’den yararlanabilir.

Bu veriler fiyat feed’lerinden, IoT sensörlerinden, rastgele üreteçlerden, biyometri sensörlerinden ve diğer birçok kaynaktan gelebilir.

LINK nereden alınır ve nasıl saklanır?

LINK, bugün piyasadaki en popüler kripto para birimlerinden biridir ve bu nedenle dünyanın önde gelen kripto para birimi borsalarında erişilebilir. Zaten Bitcoin gibi bir kripto para birimine sahipseniz, Binance, OKEx, Huobi veya diğer kripto-kripto borsalarında LINK ile değiştirebilirsiniz.

Fiat para birimi ile biraz LINK edinmek istiyorsanız, Coinbase, Kraken veya Bittrex’ten LINK satın alabilirsiniz.

LINK, Ethereum tabanlı bir token olduğundan, saklamak için birçok seçeneğiniz var. Ethereum tabanlı tokenları destekleyen neredeyse tüm kripto para cüzdanları da Chainlink’i destekleyecektir. İşte en iyi LINK cüzdanlarından birkaçı.

Coinbase Wallet

MetaMask

MyEtherWallet

link

MyCrypto

Trust Wallet

Atomic Wallet

Herhangi bir kripto para cüzdan yazılımını indirmeden ve kullanmadan önce, yasal bir kaynaktan indirdiğinizden ve yazılımın güncel olduğundan emin olun!

LINK varlıklarınız için ek güvenlik istiyorsanız, Ledger Nano S gibi bir donanım kripto para cüzdanı satın almayı düşünebilirsiniz.

ChainLink’in akıllı sözleşmelerde kullanılmak üzere merkezi olmayan oracler sunma misyonu, blockchain teknolojisinin gerçek dünyadaki faydası üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir. Zincir dışı veri kaynaklarına akıllı sözleşmeler açmak sayısız kullanım örneğinin kilidini açabilir ve geleceğin ChainLink için neler yapabileceğini görmekten heyecan duyulmasını sağlayabiir. Kripto para birimi ve blockchain alanında, projeyi benzersiz bir şekilde baskın bir konuma getiren ChainLink ile aynı hedeflere ulaşmaya çalışan çok az projenin olduğunu belirtmek de ilginçtir.

Chainlink coin nedir?

Chainlink coin, blockchain tabanlı akıllı sözleşmeleri dış verilere, ödeme ağlarına ve çeşitli gerçek dünya olaylarına bağlayan merkezi olmayan oracle ağıdır. Chainlink’in güvenli altyapısı, akıllı sözleşmelerin harici kaynaklarla iletişim kurmak ve bu kaynaklardan veri almak için API’lara bağlanmasına olanak tanır.

İlgili yazı için bakınız: Yeni başlayanlar için kripto para rehberi: Nedir, nereden alınır, ne zaman alınmalı, nelere dikkat edilmeli?

Web sitesine göre, Link coin ağı karmaşık akıllı sözleşmeler yazarken kullanılabilir – “güvenilir, sızmaya dayanıklı” giriş ve çıkışlar sağlar. Geliştiricileri tarafından belirtildiği gibi, Chainlink’in güvenli bağlantı özellikleri çoğu blok zinciriyle uyumludur.

Google’ın verilerini ve ürünlerini güvenli oracles’a bağlama

Chainlink’in ağı, kullanıcıların sözleşmelerinden desteklenen ödeme ağlarına veya banka hesaplarına ödeme göndermek için kullanılabilir. Özellikle, Chainlink ekibi, geleneksel kurumların “kurumsal sınıf” taşlarla akıllı sözleşmelere bağlanmasına yardımcı olmak için SWIFT (güvenli bir bankadan bankaya mesajlaşma sistemi) ile çalışmaktadır.

İlgili yazı için bakınız: Haftanın önemli Chainlink haberleri: LINK’de beklentiler, yorumlar, analizler ve fiyat tahminleri

Ağının güvenliğini artırmak için Chainlink’in geliştirme ekibi, kurulu bilgisayar bilimi akademisyenleri ve deneyimli siber güvenlik araştırmacıları ile yakın işbirliği içinde çalışmaktadır. Chainlink ekibi ayrıca, Google tarafından geliştirilen veri ve ürünlere bağlanan yüksek güvenlikli özellikler sunar.

Akıllı sözleşmelerin girdilerinin ve çıktılarının güvenliğini sağlama

Düzgün yazılmış akıllı sözleşmeler, farklı tarafların “sızmaya karşı korumalı” dijital sözleşmeler yapmalarına izin verirken, bir sözleşmenin girdileri ve çıktıları da güvenli olmalıdır. Bu, akıllı sözleşmeler ve harici veri sağlayıcıları arasında güvenilir bağlantılar kurmak için yazılım yazmış olan Chainlink’in geliştiricilerine göre de öyle.

İlgili yazı için bakınız: Haftanın Önemli Kripto Para Haberleri: Beklentiler, analizler, uzman yorumları ve fiyat tahminleri

Chainlink ekibi, “gerçekten değerli” akıllı sözleşmelerin sözleşmeye bağlı performansı “kanıtlayacak” şekilde oluşturulduğunu kaydeder. Chainlink’in geliştiricilerine göre, daha karmaşık sözleşmeler, birden çok çıkışın yanı sıra birden çok girdi akışı gerektirir.

Akıllı sözleşmelere bağlantı kurmak için gerekli güvenli yazılım

Geliştirme ekibi, birden çok girdi ve çıktının harici sistemleri “etkilediğini” ve sözleşme yükümlülüklerini yerine getirmek için ödeme göndermek için kullanılabileceğini açıklar.

Chainlink’in araştırma ekibi ayrıca akıllı sözleşmeler ve gerçek dünyadaki veri kaynakları arasında bağlantı kurmak için güvenli ara katman yazılımı gerektiğini belirtir. Araştırmacılar, dış veri depolarının “yüksek güvenilirliği” için “ihtiyacı” yaratan sözleşmeleri “tetiklediğini” açıklıyor.

Akıllı sözleşmeler veri kaynaklarına tek başına bağlanamıyor

Akıllı sözleşmeler verilere kendi başlarına erişemediğinden, blockchain geliştiricileri bağlantı sorunlarının nasıl çözüleceğini bulmalıdır. Çoğu akıllı sözleşme uygulamasının zincir dışı veri depolarına ve API’lara bağlanmak için yerleşik bir işlevi yoktur.

Chainlink’in içerik oluşturucularına göre akıllı sözleşmeye dayalı programlar, bir blockchain ağının işlem verileriyle ilgili “fikir birliğine varılan yöntem” nedeniyle harici kaynaklara bağlanamaz.

Merkezi Oracles “tek başarısızlık noktası”

Chainlink’in teknik ekibi, merkezi kehanetlerin “bir başarısızlık noktası” olduğunu iddia ediyor. Chainlink’in geliştiricilerine göre, akıllı sözleşmeleri tek bir düğüm üzerinden veri girişlerine bağlamak da aynı türde sorunlar yaratıyor.

Bağlantıyı tek bir oracle düğümü ile sınırlandırarak, akıllı sözleşmeler tek bir başarısızlık noktasına yatkın hale gelir, çünkü Chainlink’in web sitesi “sadece bir node kadar güvenilir”dir.

Daha güvenilir bir veri bağlantı sistemi uygulamak için Chainlink’in ekibi, gerçek akıllı sözleşmelerle aynı güvenlik “garantilerini” sağlayan merkezi olmayan bir kehanet ağı oluşturdu.

Akıllı sözleşmelerin “genel değerinin” güvenli ve “güvenilir” olmasını sağlamak

Chainlink ağı, veri kümelerinin “tetikleyici” olmasına izin vermeden önce aynı veri kaynaklarını birden fazla farklı bağlantıyla değerlendirerek veya kontrol ederek tek hata noktalarını ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır. Chainlink’in ağı ayrıca akıllı sözleşmelerin “toplam değerinin” güvenli ve “güvenilir” olmasını sağlar.

Chainlink’in LINK olarak adlandırılan yerel kripto para birimi, merkezi olmayan ağının ana bileşenlerinden biridir. Yazının yazıldığı sırada Chainlink’in değerini gösteren grafiği aşağıda sunuyoruz.

“Bağımsız” Node operatörleri, blok zincirleri için verileri “okunabilir biçimlere” dönüştürüyor

Chainlink’teki işlemler, ağın “bağımsız” oracle nodelarını teşvik etmek için kullanılan LINK para birimi kullanılarak gerçekleştirilir. Düğüm operatörleri, Chainlink ağına sağladıkları hizmetler için LINK olarak ödeme alır. Bunlar, zincir dışı veri elde etme, hesaplama yapma ve veri kümelerini blockchain ağları için “okunabilir biçimlere” dönüştürme ile ilgili hizmetleri içerir.

Chainlink’in teknik incelemesinde belirtildiği gibi, geliştiricileri blok zinciri odaklı bir sözleşme “veri toplama” sistemi ve etkin bir zincir dışı konsensüs mekanizması oluşturdular. Chainlink ağında ayrıca, kullanıcıların “bilgili” sağlayıcı seçimleri yapmalarına izin veren güvenlik ve “itibar izleme” sistemleri de bulunmaktadır.

Chainlink güncellemeleri “zengin özellikli” Oracle programlama içerebilir

Ayrıca, Chainlink’in teknolojisi, “agresif bir şekilde karşıt koşullar” altında bile yüksek kaliteli veri bağlantısı hizmetleri sağlamak üzere tasarlanmıştır. Chainlink’in teknik incelemesinde belirtildiği gibi, ağın geliştirme ekibi, “zengin özelliklere sahip” oracle programlama desteği de dahil olmak üzere oracle yazılımında daha fazla iyileştirme yapmayı planlıyor.

Ayrıca, gelecekteki güncellemeler, Chainlink’in mevcut veri kaynağı altyapısındaki değişiklikleri ve gizli (veya özel) akıllı sözleşmelerin nasıl yürütüleceğini içerebilir.

Chainlink’in LINK token fiyatı % 1000’in üzerinde arttı

26 Haziran 2019’da San Francisco merkezli kripto borsası Coinbase, deneyimli tüccarlar ve yatırımcılar (Coinbase Pro adı verilen) platformunda Chainlink’in LINK jetonunu destekleyeceğini açıkladı. 2019’un en iyi performans gösteren kriptoşeti olarak, LINK token fiyatı bu yıl% 1,000’den fazla arttı. 2020 yılında da yükselişini sürdüren LINK için son 1 yılın fiyat grafiği aşağıda yer almaktadır.

28 Haziran 2019’da, LINK tokenı, Coinbase’in hem Android hem de iOS kullanıcıları için mobil uygulamaları aracılığıyla erişilebilen Coinbase Consumer’de (yani Coinbase.com) listelenmiştir.

Chainlink fiyat tahmini

chainlink fiyat tahminine bakmadan önce isterseniz bugüne kadar hangi gelişmeler oldu onlara bir bakalım.

Link coin yatırım için uygun mu?

Chainlink gerçek dünyadan elde edilen veriler ile akıllı sözleşmeleri birleştirmeyi hedefleyen merkeziyetsiz bir platform oluşturuyor. Normal blockchain ağları kendi ağlarının dışındaki verilere ulaşmakta zorluk yaşıyor. Chainlink bu konudaki zorlukların üstesinden gelerek hava durumu verileri ve finansal veriler gibi reel dünyadan datalara da ulaşabiliyor. Chainlink blockchain’i ile uyumlu geliştirilmiş akıllı sözleşmeler sayesinde dışarıdan veriler blockchain’e taşınabilecek. Bu sayede sipariş denkleştirme, muhasebe kayıtları analizi ve girdi takibi gibi birçok işlem blockchain ile eş güdümlü takip edilebilecek.

Chainlink genel merkezi Cayman Adalarında bulunmaktadır. CEO’su Sergey Nazarov ve CFO’su ise Steve Ellis.

2019 yılı boyunca en çok merak edilen kripto paralardan birisi de Chainlink oldu. Bu haberimizde Chainlink nedir ve yatırım için fırsat sunuyor mu sorularının cevabını araştırıyoruz.

Chainlink, 21 Eylül 2017’den beri birçok kripto para borsasında listeleniyor. Bu tarihte 19 cent ile işlemlerine başlayan Link coin Aralık 2017- Ocak 2018 döneminde yaşanan kripto para balonunda değerini 1,30 dolar seviyesine kadar çıkardı. Bu dönemde Bitcoin, Ethereum ve Ripple başta olmak üzere birçok kripto para tüm zamanların rekorunu kırdı. Chainlink ise diğer kripto paraların aksine bu dönemin ardından da değer kazanmaya devam etti.

Aşağıdaki grafikte 21 Eylül 2017 döneminden sonra Link coin fiyatlarındaki değişimi görüyoruz. Link coin tüm zamanların rekorunu (ATH) 6 Mart 2020 tarihinde 4,70 dolara çıkarak kırdı.

chainlink nedir Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?

Yukarıdaki grafikte Link coin ‘in biri 29 Haziran 2019’da, diğeri 14 Kasım 2019’da en son olarak da 6 Mart 2020’de üç zirve yaptığı gözleniyor. İlk zirvede 4,54 dolar seviyesine ikinci zirvede ise 3,18 dolar seviyesine çıktı. Son zirve ise yeni ATH idi: 4.70 dolar.

Zirve değerine kıyasla Chainlink yüzde 40 civarında değer kaybetti. Ancak cari dönemdeki fiyatı, 2019 yılının açılış fiyatından kat ve kat üstünde. Link coin, 2019 yılına 30 cent’ten 2020 yılına ise 1,8 dolardan merhaba dedi. Bu oranlar üzerinden değerlendirildiğinde Chainlink, top 3’deki kripto paralardan çok daha iyi konumda olduğunu söyleyebiliriz.

Bitcoin ATH değeri 20 bin dolar. Cari fiyatı 8,953 dolar. Değer kaybı yüzde 53.

Ethereum ATH değeri 1,432 dolar. Cari fiyatı 203 dolar. Değer kaybı yüzde 82.

Ripple ATH değeri 3,84 dolar. Cari fiyatı 22,5 cent. Değer kaybı yüzde 95.

Yukarıdaki oranlardan hareketle Chainlink’in top 3’deki kripto paradan daha istikrarlı olduğunu gösteriyor. Aşağıda Link coin ile ilgili güncel istatistikleri görüyoruz.

Toplam Chainlink arz miktarı: 1 milyar

Piyasada işlem gören Chainlink miktarı: 350 milyon

Toplam Chainlink arzının sadece yüzde 35’i piyasaya sürülmüş durumda.

Tüm zamanların en yükseği: 4,70 dolar.

Chainlink ve 2019’a damga vuran gelişmeler

Link Coin ABD merkezli Coinbase Pro’da listelenen 16 kripto paradan birisi. Chainlink ayrıca ABD merkezli diğer kripto para borsası Binance.US’da da listeleniyor.

Geçtiğimiz yıl Link Coin çevresinde yaşanan en önemli gelişme şüphesiz Chainlink ve Intel arasındaki yakınlaşma oldu. Intel’in internet güvenliği için Chainlink ağından destek alması, Link fiyatlarına hemen olumlu yansıdı ve bu dönemde Link yüzde 10’un üzerinde prim yaptı.

Ağustos 2019’da ünlü yatırımcı ve analist Josh Rager, Chainlink’in Litecoin’e kıyasla daha iyi bir yatırım aracı olabileceğini ileri sürdü. Bu dönemde Litecoin, halving etkisi ile fiyatlarını daha da arttırabilir mi tartışmaları yaşanıyordu.

2019’a damga vuran diğer gelişme ise Bytom blockchain şirketinin Chainlink’ten destek alması oldu Yukarıda belirtildiği üzere Chainlink blockchain ağı dış dünyadan veri aktarımına izin veriyor. Bytom blockchain’i ise finansal piyasalardan kendi ağına veri aktarımı için Chainlink ile anlaşma sağladı.

Diğer önemli açılım ise enflasyon ve tüketici endekleri hesaplamalarında yoğunlukla baş vurulan Ampleforth platformunun da Chainlink blockchain ağını kullanmaya karar vermesi oldu. Bu anlaşma da Chainlink’e ciddi prestij kazandırdı.

Altcoin enkazında ayakta kalabilen nadir coin

Altcoin enkazında yükseliş kaydeden coin Chainlink oldu. LINK, son ortaklık haberlerinden sonra yüzde 17 yükseldi. Bunun üzerinde traderler coinin fiyatı ile ilgili boğa tahminler dile getiriyor.

Chainlink (LINK) piyasadaki en sevilen kripto paralardan biri ve 2019 yılının sonunda da birkaç yükseliş dönemi yaşamıştı. Şimdi ise yeniden yüzde 17 değer kazandı. Traderler ise boğa tahminleri ile daha fazla yükseliş beklentisi dile getiriyor.

Chainlink fiyatındaki yükselişin muhtemel sebeplerinden biri yeni ortaklığı ile ilgili olabilir. 3 Ocak’ta coinin 2key Network ile ortaklık yaptığı bildirilmişti.

2key Network ikinci katman bir ölçekleme çözümü ve Smart Links’leri oluşturan bir platform. Ortaklığın bir sonucu olarak, Chainlink bir Ağ gezgini olarak entegre edildi.

2key Network ise bu işbirliği hakkında şunları söylüyor: “Bu işbirliğinin ilk avantajı, 2key Network’ün Smart Links’lerinden faydalanan kullanıcılar şimdi Chainlink’in oracle teknolojisi üzerinden katılımcılara pazarlama/reklam performansı verileri için merkezi olmayan piyasa fiyatlarının temini için ödeme yapabilirler.”

İlgili yazı için bakını: 2019’da Bitcoin, Ethereum, Ripple ve altcoinler kar zarar durum raporu

Chainlink, bütün 2key Network kullanıcılarına off-chain veri akışı sağlayacak. Hem bireyler hem de kuruluşlar için. Burada kullanıcılar için yeni fırsatlar da doğuyor.

Bu iki şirket özellikle 2key Network’ün oluşturduğu Smart Links üzerinde güçlerini birleştirecek. Bu kullanıcılara normal web bağlantılarının paylaşımlarını izlemelerine olanak tanır (Smart Links bağlantısı üzerinden) ve bir etkileşim gerçekleşirse bu bağlantıları paylaşan kullanıcıları ödüllendirilir.

Traderler LINK konusunda boğa kesildi

Bu gelişmeler ve fiyat yükselişleri üzerinde ise traderler boğa görüşlerini birbiri ardına sıralamaya başladı. Coin ise şimdiden daha önce yapılan fiyat tahminlerini geçmiş bulunuyor.

Chainlink neden tercih edilmeli?

En çok ticareti yapılan benim tokenim olur ve bu şekilde köşeyi dönerim umuduyla piyasaya her geçen gün yeni projeler dahil oluyor. Ancak bu kadar çok kripto paranın piyasada olması yatırımcının aklını karıştırmaktan başka bir işe yaramıyor.

10 yıldır piyasa işlem göre Bitcoin ve ilk 10 sırada yer alan tokenler elbette en çok tercih edilenler arasında. Diğer tokenlerin fiyatı ise özellikle kripto piyasaya yeni başlayan yatırımcılar için oldukça yüksek. Bu yüzden yatırımcılar doğal olarak fiyatı düşük olan ve gelecek vaat eden kripto paralara yöneliyorlar.

Chainlink 2017’de piyasaya giriş yapan ve özellikle piyasa trendine ve volatiliteye dayanma kabiliyeti ile meşhur olmuş bir kripto para.

2019 Chainlink için altın yıl oldu

Uzmanlar Chainlink’in yıl sonuna kadar tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 4,54 dolar seviyesine çıkabileceğini öngörüyorlar. Şu anda 2,62 dolardan işlem gören LINK’in mevcut gelişmeler göz önüne alındığında bu seviyeye çıkması çok zor, ama imkansız da değil.

Diğer taraftan Chainlink neden kendisine yatırım yapılmalı sorusuna cevap niteliğindeki icraatlarına devam ediyor. Yakın zamanda yatırımcılara bankalar arası ödeme sistemi sağlayan meşhur firma SWIFT ile bir ortaklık anlaşması imzaladı. Birçok kişiye göre Ekim ayındaki rallinin sebebi bu anlaşma.

Aynı zamanda LINK, ünlü kripto para borsası Bianance’nin ticaret listesinde yer alan birkaç kripto paradan bir tanesi. Birçok token bu listede yer almak için para basmaya razı iken LINK listelenmek için beş kuruş para harcamamıştır.

Bu yıl gösterdiği olağanüstü performansın yanı sıra akıllı sözleşmeleri için güvenilir bir veri sağlayan Chainlink, önümüzdeki yıllarda yatırımcının yüzünü güldürecek kripto paralardan birisi olabilir.

Chainlink coin nedir?

ChainLink cüzdanlarına geçmeden evvel Chainlink coin nedir kısaca ona değinelim. Chainlink merkeziyetsiz blockchain oracle servisi sunar. Bu hizmet blockchain ağında akıllı kontratları tarar ve birbirleri ile etkileşime geçmesini sağlar. Yani Chainlink oracle’ı bir nevi ara eleman olarak vazife görür.

Chainlink sayesinde blockchain ağları off-chain dediğimiz zincir dışı bilgi paketlerine ulaşma imkanına sahip olur. Zincir dışı bilgi paketi dediğimizde internet ve finans dünyasında son derece kritik roller oynayan web API’leri ve banka hesaplarını bile düşünebilirsiniz.

Oracle servisi hayati bir vazife icra ediyor çünkü blockchaine harici bilgi paketleri taşınmasını sağlıyor. Chainlink katılımcıları, akıllı sözleşmelerin ihtiyaç duyduğu harici bilgi paketlerini sisteme entegre ettikleri ölçüde ödüllendirilirler.

Chainlik ağı birbirinden bağımsız çalışan iki ayrı bileşenden oluşur: On-chain ve off-chain. On-chain dediğimiz kısım, akıllı sözleşmelerin “hizmet düzeyi anlaşması” (SLA) gereği oracle’ları istenilen parametrelere göre ayrıştırır. Chainlik SLA sorgularına oracle’ların verdiği karşılıkları bir araya getirir. Bu bilgi paketlerini önem sırasına ve bilgi düzeyine göre sınıflandırır. Ham veriyi işleyip anlamlı veri bütünlerine dönüştüren Chainlink nihai çıktıyı üretir.

Diğer yandan off-chain denilen kısım ise Ethereum ağına bağlı olarak oracle düğümlerinden oluşur. Ethereum ağı, gelen off-chain bilgi taleplerini bağımsız olarak değerlendirir. Chainlink sisteminin zincir dışı ihtiyaçlarını karşılamak için hizmet veren düğüm operatörleri LINK tokenleri üzerinden ödüllendirilir.

Chainlink ağının yerel tokeni olan LINK 2019 yılının en fazla değer kazanan kripto parası konumunda. Bitcoin’in 6.lık koltuğunda kendine yer bulabildiği en çok kazandıran kripto paralara göz atmak için:

Link off-chain bilgi paketlerini blockchain ağına dahil edebilmesi sayesinde başta Google ve Microsoft gibi birçok teknoloji devinin radarına girmeyi başardı. Diğer kripto para projeleri ile de birçok anlaşma imzalayan projenin önü açık görünüyor.

Bu yüzden, yatırım yaptığınız LINK tokenlerinin güvenliği son derece önemli. İşte size güvenle kullanabileceğiniz Chainlink cüzdanları:

ChainLink Cüzdanları Sıralaması

Ledger Nano S

chainlink nedir Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?

Ledger Nano S en çok bilinen ve en güvenli fiziksel cüzdanların arasında geliyor. Ledger Nano S, Bitcoin ve Ethereum gibi önde gelen kripto paraların yanı sıra ChainLink desteği de sunuyor. Nano S’in 2 adet fiziksel tuşu bulunuyor. Bu tuşlara birlike basıldığında işlemleri gerçekleştirebiliyor.

Cüzdanınız kaybolsa bile içindeki kripto paralarınız güvende kalıyor. Kripto paralarınızı geri getirmek için ihtiyaç duyacağınız tel şey PIN kodu. Cüzdan çift katmanlı doğrulama sistemi kullanıyor. Cüzdan ara yüzüne ulaşmak için bir bilgisayar bağlantı kablosuna ve Google chrome eklentisine ihtiyacınız olacak.

Trezor Cüzdan

chainlink nedir Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?

Trezor Cüzdan Ledger Nano ise aynı klasmandaki bir diğer ürün. Chainlik cüzdanları kategorisinde kendisine de yer vermemizin nedeni LINK tokenlerini destekliyor oluşu.

Güvenlik açısından bakacak olursak Trezor cüzdanın rakiplerine gör fazladan bir güvenlik katmanı daha olduğunu belirtebiliriz. Önündeki OLED ekran işlem sırasında girilmesi gereken rastgele 9 haneli bir kod üretir. Ledger Nano S gibi Trezor’un kullanımı da son derece basittir.

KeepKey

chainlink nedir Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?

Keepkey sektöre sonradan dahil olan ve mükemmele yakın güvenlik önlemleri ile rakiplerinden sıyrılan bir cüzdan modeli. Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash ve bir çok kripto para ile birlikte ChainLink desteği de sunan KeepKey son zamanlarda popüler hale gelmeye başladı.

Trezor ve Nano S’de olduğu gibi kullanım için, bir adet bilgisayar bağlantı kablosuna ve Google Chrome eklentisine ihtiyaç duyuyor.

MyEtherWallet

chainlink nedir Chainlink Rehberi: Chainlink (LINK) nedir? Yatırım yapılır mı?

MyEtherWallet bir web tabanlı cüzdan hizmetidir. Chainlink cüzdanları arasına girmeyi başarmasının sebebi ise tüm ERC-20 tokenlerini destekliyor oluşu. Kimilerine göre en  iyi Chainlink cüzdanı MyEtherWallet. Çünkü coinler yerel olarak depolanır ve açık kaynak kodlu olmasından mütevellit her türlü şüpheli kod değişimini anında gözlemleyebilirsiniz.

Coinomi

ChainLink cüzdanları

Coinomi Chainlink’i desteklemenin yanında Litecoin, Ethereum  ve Bitcoin gibi bilinen kripto paraları da destekliyor. İngilizce, Çince, İspanyolca, Fransızca, Almanca ve Rusça’nın yanında birçok dilde hizmet veren Coinomi sunduğu 7/24 müşteri desteği ile beğeni topluyor.

Exodus Cüzdan

ChainLink cüzdanları

Hem bilgisayarla hem de akıllı telefonlarla eşlenik çalışabilmesi sayesinde en ideal Chainlik Cüzdanları sıralamasına Exodus’u yukarılara koymakta fayda var. Kendi şahsına münhasır bir arayüzü olan Exodus cüzdan, LINK ile birlikte Bitcoin, Ethereum ve Bitcoin Cash gibi çeşitli varlıkları da destekliyor.

MetaMask

Önde gelen ERC-20 cüzdanlarından olan MetaMask, LINK tokenlerini destekliyor. Metmask’ın rakip web tabanlı cüzdanlardan farkı Google chrome yanında Firefox ve Opera desteğinin de olması. Hatta BAT token projesinin bir ürünü olan Brave Tarayıcı desteği bile mevcut.

Kaynak

Kaynak

Kaynak