BTC : 83209 ₺ ETH : 2898 ₺ XRP : 1.897 ₺ LTC : 365.3 ₺ USDT : 7.606 ₺ XLM : 0.5911 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. CBDC coinler Dünya’yı sarıyor – Yeni trende hazır mıyız?

CBDC coinler Dünya’yı sarıyor – Yeni trende hazır mıyız?

CBDC coinler Dünya’yı sarıyor – Yeni trende hazır mıyız?
0

CBDC coinler yolda. Merkez bankalarının dijital paraları yeni bir devrime mi yol açacak? CBDC coinleri uygulayan ülkeler hangileri?

CBDC coinler hangi ülkelerde?

CDBC tam olarak nedir? Kredi kartımızdan ne kadar farklıdır? Merkez Bankası Dijital Parası (CDBC) merkez bankalarının desteklediği bir kripto para. Yükümlülük onlara ait, özel bir bankaya değil. Bitcoin gibi merkezi olmayan dijital paraların gittikçe daha popüler olması sonucunda merkez bankaları da oyuna dahil olmak istediler ya da şöyle diyelim paranın evrimleşmesinin içinde yer almak istediler.

Geçen ay Çin hükümeti dört ayrı şehirde pilot olarak bu uygulamayı başlattığını açıkladı. Bu ay ise ABD dijital dolar uygulamasını başlatma konusunu ele alıyor. Yeni bir proje geliştiriyorlar ve Harvard Üniversitesi, Atlantik Konseyi Küresel İş ve Ekonomi merkezi birlikte bu yeni proje ile merkez bankalarının dijital paralar ile ilgili yaptıkları çalışmaları dünya çapında takip etmeyi planlıyorlar.

Şu anda dijital para uygulamasını pilot olarak başlatan 6 kadar ülke var. Amerika bu konuda oyalanırken Kanada geliştirme modunda.

koinmedya_brave
Merkez bankalarının çıkarmayı planladığı ulusal dijital paraların  gelişme sürecini gösteren şu uygulamadan hangi Central Bank Digital Currency Tracker  dijital para nasıl bir gelişme göstermiş takip edebiliyorsunuz.
Siteden aldığım ekran resminde koyu yeşil renkte olan ülkeler dijital para uygulamasını başlatmış durumda. Açık yeşil renkil ülkeler pilot uygulama yapıyor. Sarı renkli ülkeler geliştirme aşamasında. Turuncu olanlar ise araştırma sürecinde. Türkiye’de ise hiç gündemde değil.CBDC coinleriUlusal dijital para konusu ile ilgili neredeyse merkez bankalarının % 80 kadarı ilgileniyor. Veriler 2020 Uluslararası Ödemeler Bankası araştırmasından alındı.Aşağıdaki tablo dört ülkedeki süreci gösteriyor.
DÜNYADA MERKEZ BANKASI DİJİTAL PARA SÜRECİ
AMERİKA BİRLEŞİK DEVLETLERİİNGİLTEREİSVEÇÇİN
Durum: AraştirmaDurum: AraştirmaDurum: Pilot UygulamaDurum: Pilot uygulama
Özet:Amerika dijital para çıkarma konusunda G1o ülkelerinin çoğunun gerisinde kaldı. Merkez bankası araştırma sürecinin çok başında ancak Kongrede dijital dolara ilgi giderek artıytor.Özet: İngiltere Merkez Bankası CBDC çıkarma konusunda henüz bir karar vermediğini açıkladı.

 

Özet:İsveç dünyada nakit para kullanım oranının en az olduğu yerlerden birisi. Böyle olunca e-Kron gibi dijital paraya geçişte zorlık çekmediler. Isveç Riksbankası Şubat 2020 ile Şubat 2021 arası pilot olarak bir dijital para uygulaması başlatacak.

 

Özet: Nisan 2020’de Çin ilk pilot uygulama başlatan dünyanın en büyük ekonomisi oldu. Çinli liderler 2022 Pekin Kış Olimpiyatlarından önce dijital yuan uygulamasının yaygınlaştırmayı amaçlıyorlar.

 

Önemli gelişmeler:FED işi ağırdan alıyor ve çok dikkatli adım atıyor.Önemli gelişemler: BOE bu konuda tartışmalı bir çalışma yayınladı.Önemli gelişmeler: İsveç tticari bir dijital para uygulaması başlatmayı amaçlıyor.Önemli gelişemler: Çin Dijital para/Elektronik (DC/EP) ödeme adında bir proje başlattı

 

Dijital paralar geliyor!

Dijital paralar hayatımıza girecek artık bundan kimsenin şüphesi yok. Zaten internet uygulamaları ile buna nispeten alışmaya başlamış olmuştuk. Dijital paraların ödemeler açısından avantajları çok. Ancak bir dezavantajı var hükümetler her bir kuruşunuzun takibini yapabilir hem de zamanınızın her anında.

Kaynak