BTC : 64900 ₺ ETH : 1617 ₺ XRP : 1.425 ₺ LTC : 319.9 ₺ USDT : 6.798 ₺ XLM : 0.505 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Altcoin Hoskinson’dan Cardano ADA sahiplerine müjde

Hoskinson’dan Cardano ADA sahiplerine müjde

Hoskinson’dan Cardano ADA sahiplerine müjde
0
huobi_koinmedya

Hoskinson bugün Shelley hard forkunu testnete taşıdıklarını duyurdu. Cardano ADA sahiplerine ilave para kazanma fırsatı geleceğini belirtti.


Cardano ADA sahiplerine staking imkanı

Blockchain projeleri masif bir değişiklik yapacakları zaman yeni algoritmaları önce testnet ortamında denerler. Çevreden yalıtık özel bir deneme alanı olan testnet platformundaki işlemler istenildiği gibi giderse Mainnet safhasına geçiliyor.

Cardano merakla beklenen Shelley hard forkuna doğru adım adım ilerliyor. Cardano geçtiğimiz günlerde yayınladığı resmi blog bildirisi ile Shelley güncellemesini denemeye başladıklarını duyurmuştu. Denemeler başarılı geçerse gerçek Mainnet güncellemesi  2020 ortalarında gerçekleştirilecek.

Bulgaristan’da düzenlenen zirvede Cardano CEO’su Hoskinson ilave açıklamalarda bulundu. Cardano ADA sahiplerinin bu yılın Kasım ayından itibaren stake geliri elde edebileceklerini belirten Hoskinson şunları ifade etti:

koinmedya_brave

“Bir stake havuzuna girip üye olmanız ve delegasyona yani onaylama sürecine katkı vermeniz durumunda staking gelirlerinden payınıza düşeni almaya başlayabilirsiniz.”

Stake protokolü aslında Shelley güncellemesi ile tam olarak rayına oturtulacak. Çarşamba gerçekleştirilen testnet geçişi sonrası ilk adım gerçek kişilerin kullanımına açmak olacak. Mainnet geçişi öncesi sınırlı sayıda gerçek kullanıcıların kullanımına açılarak gerçek zamanlı denemeler yapılacak.

Her Cardano ADA sahibi eğer dilerse staking etkinliğine katılabilecek. Biraz önce de belirttiğimiz gibi Testnet ortamı kendi içinde aktif bir blockchain örneği taşır. Cardano geliştirici ekibi gerçek ADA tokenlerinin bu Testnet üzerinde stake edilebilmesinin önünü açacak. Plana göre önümüzdeki aylarda Testnet üzerinde snapshot alınacak.  Daedulus veya Yoroi cüzdanlarındaki ADA tokenleri testnete stake eden kullanıcılar ödüllendirilecek.

Cardano ürün müdürü David Esser, Cardano ADA sahipleri varlıklarını borsa cüzdanlarında ya da Ledger gibi fiziksel cüzdanlarda tuttuklarında stake pastasından faydalanamayacağını belirtti. Buna ilaveten snapshot tarihinden sonra ADA satın alanların da kapsam dışında olacağını söyledi. Ancak Esser bunları söyledikten sonra snapshot tarihini açıklamayı reddetti.

Stake Oranı

Normalde stake ödül sistematiğine sahip olan kripto paralar yılda %3 ila %8 oranında ödül dağıtırlar. Cardano’nun stake ödül oranı henüz kesinleşmiş değil. Aynı belirsizlik ETH 2.0 ile POS algoritmasına geçiş yapacak Ethereum için de geçerli.

koinmedya_brave

Kaynak

Etiketler: