BTC : 81603 ₺ ETH : 1.829 ₺ XRP : 45.94 ₺ LTC : 7.668 ₺ USDT : 345.6 ₺ XLM : 0.2387 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. bZx protokolünden açıklama geldi: Kayıp yok

bZx protokolünden açıklama geldi: Kayıp yok

bZx protokolünden açıklama geldi: Kayıp yok
0

Siber saldırıların yeni kurbanı bZx protokolü oldu. Olay ile ilgili yapılan açıklamaya göre, hack olayı sonrası fon kaybı yaşanmadı.


bZx protokolü kayıp olmadığını açıkladı

bZx içinde kilitli değere göre en büyük 10 DeFi uygulaması arasında yer alıyor. Söz konusu DeFi uygulaması dün siber saldırganların yeni kurbanı oldu. İlk haberlerde bir miktar fonun çalındığı bildiriliyordu. Ayrıca bzx protokolü tarafından işletilen Fulcrum ticaret platformunun da durdurulduğu bildirilmişti. Olayın incelendiği bildirildi.

Yeni açıklamalar ise olaya farklı bir boyut kazandırıyor. Buna göre protokol “istismar edildi” ama hiçbir şekilde “hacklenmedi” ya da “güvenliği risk altında” olmadı. Akıllı sözleşme kodu (Fulcrum Perpetual Short ETH-WBTC) beklendiği üzere çalıştı. Ancak yine de “iyi düşünülmüş manipülasyon” olayıydı deniliyor. Çünkü WBTC’nin fiyatı, platform tarafından verilen krediler kullanılarak, daha sonra short pozisyondan kâr etmek üzere manipüle edildi.

İlgili – DeFi uygulaması hacklendi – Hackerlerin yeni hedefi DeFi mi?

koinmedya_brave

DeFi akıllı sözleşmesi hacklenmedi

DeFi geliştiricilerinden Jordan Lyall (@ ETHDenver) Twitter hesabı üzerinden şunları söyledi: “ConsenSys Codefi’nin DeFi ekibi bZx’n son yaşadığı olayı ve açığı inceliyor. Ayrıntılar hala yeni yeni ortaya çıkıyor. Ancak öyle görünüyor ki bu bir akıllı sözleşme hack olayı değil. Burada bZx’in oracle olarak kullandığı Uniswap Exchange’in manipülasyonu söz konusu.”

Gerçekte neler yaşandı?

BZx Discord’da şu bilgiler yer aldı. Kötü niyetli kullanıcı ilk önce başka bir DeFi protokolü olan dYdX’ten 10,000 ETH (2.7 milyon dolar) borç aldı. Ardından 5,000 ETH’yi Compound (DeFi) ve diğer 5,000 ETH’yi de bZx’e yatırdı. Bundan sonra Compound’dan 112 WBTC ödünç aldı ve daha sonra başlangıçta ödünç alınan 10.000 ETH’nin 50/50’si ile bZx üzerinde WBTC’yi short yapmak için kullandı.

Siber saldırıların yeni kurbanı bZx protokolü oldu. Olay ile ilgili yapılan açıklamaya göre, hack olayı sonrası fon kaybı yaşanmadı.

Olay bZx grafiğine ani ve düşüş ve daha sonra toparlanma şekilde yansıdı

Söz konusu “saldırgan” daha sonra 112 WBTC’yi Kyber Uniswap’e dump ettiği ve buradan da fiyatı aşağı çekerek short pozisyonlardan kazanç elde etmeyi amaçladı.

bZx ekibi ise söz konusu olaydan sonra bir güncelleme üzerinde çalışıyor. Yakın bir zamanda benzer saldırılara karşı protokolü koruyacak güncelleme yapılacak. Fulcrum ağı da yakında online olacak. Ayrıca tüm fonların da güvende olduğu açıklandı.

İlgili – IOTA ağı hala askıda – Sorun çok mu büyük?

Kaynak

Etiketler: