BTC : 80782 ₺ ETH : 1.786 ₺ XRP : 44.26 ₺ LTC : 7.73 ₺ USDT : 336.6 ₺ XLM : 0.2301 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Buterin’in önerisi Google’dan karşılık bulabilecek mi?

Buterin’in önerisi Google’dan karşılık bulabilecek mi?

Buterin’in önerisi Google’dan karşılık bulabilecek mi?
0

Buterin’in önerisi Google’dan karşılık bulur mu? Blockchain teknolojisinin karşısında yer alan kişiler, şans verildiğinde tekil bir anlatıya düşer. Blockchain veya DLT, yüceltilmiş bir veritabanı olmaktan daha iyi midir?


Ethereum’un kurucu ortağı Vitalik Buterin’e bu soru sorulduğunda, cevabının kısa olmayacağını da tahmin edebilirsiniz.

Buterin’in önerisinde neler var

Reckless Review isimli podcast’e ev sahipliği yapan Udi Wertheimer, Buterin’e “Blok zincirler neden e-tablolardan daha iyi? Ethereum ağı neden Google tarafından yönetilen tek bir node’dan daha iyidir ve Google tarafından işletilen Ethereum zinciri neden tescilli “E-Tablolar” hizmetinden daha iyidir” şeklinde soruları yöneltti.

Konuya cevap verirken  “GoogThereum” ifadesini kullanan Vitalik, böyle bir platformun karşılaşabileceği üç “risk” olduğunu belirterek Ethereum’un bunları yapmacağına vurgu yapıyor:

koinmedya_brave

GoogThereum, ABD’nin [hükümet] baskısı nedeniyle sansür uygulayabilir veya bir uygulamaya müdahale edebilir.

Buterin'in önerisi

Google’ın stratejik çıkarları nedeniyle GoogThereum sansüre maruz kalabilir.

İlgili yazı için bakınız: Ethereum 2.0 nedir? Ethereum 2.0 ETH fiyatlarını etkileyecek mi? Ethereum 2 hakkında bilmediklerimiz

GoogThereum saldırıya uğrayabilir veya hacklenebilir.

İkinci ve üçüncü noktaların sırasıyla ve burada gösterilen makaleler gibi “güçlü bir durumu” vardır. Buterin ayrıca merkezi uygulama ile gücün kötüye kullanılmasının bir “folyo şapka ideolojisi” olmadığını belirtti.

Ancak web zaten sansürün bir dereceye kadar ortadan kaldırılmasına izin veriyor, diyen Udi’ye göre hoşnutsuz kullanıcılar, teorik olarak, bir uzlaşma durumunda her zaman farklı sunuculara geçebilirler.

Konuşma daha sonra, lansmanından bu yana küresel denetim altında olan popüler bir torrent hizmeti olan Pirate Bay’e taşındı. Udi, bu bağlamda, sitenin web sitelerinin sansür denemelerinde nasıl hayatta kalabileceğine iyi bir örnek olduğunu söyledi.

Buterin bu yaklaşımı kabul ediyor ancak kripto para birimi projelerinin benzer bir kadere katılamayacağını söylüyor.

 

Etki alanı atlama ve yasa dışı çalışma, sitenin etkin olmasını sağlarken, muhtemelen torrent operatörleri için çalışabilir. Ancak bir kripto para biriminin kurucuları için, bu tür taktikler, her amaç için bir web sitesinden çok karmaşık olan merkezi olmayan bir ağın uzun vadeli bakımı için kullanılamaz.

Birlikte çalışabilirlik avantajı

Bu arada Buterin, herkesin blok zincirini görebildiği ancak sadece Google’ın verilerle etkileşime girebileceği varsayımsal bir GoogThereum hakkında konuştu:

“Bence Ethereum’un GoogThereum üzerindeki ana pratik yararı, Ethereum tarafından ihraç edilen diğer çeşitli varlıklarla aynı platformda olması.”

“GoogThereum, bahsi geçen tüm güven ve kapanma riski sorunları nedeniyle aynı ağ efektini almakta zorlanacaktı (…) elbette, uygulamalar atlayabilir, ancak aynı yeni platforma atlamayı kolayca koordine edemezler.”

İlgili yazı için bakınız: Güncel Ethereum Teknik Analizi: ETH’de beklentiler, fiyat tahminleri, yorumlar

Blockchain tabanlı bir veri ağının en büyük yararı, Udi’nin kaydettiği birlikte çalışabilirliktir:

İkili ayrıca USDT, Omni protokolü, stablecoinler ve kullanıcıların kripto teşvikli bir ekosisteme tepkisi hakkında da konuştu. Buterin bir süre sonra cevap vermese de, Udi’ye kapıları açık tuttu.

Kaynak