BTC : 82922 ₺ ETH : 2810 ₺ XRP : 1.875 ₺ LTC : 356.1 ₺ USDT : 7.655 ₺ XLM : 0.5805 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Günün Bombası, Vergi Dairesi Adına Bitcoin Topladılar.

Günün Bombası, Vergi Dairesi Adına Bitcoin Topladılar.

Günün Bombası, Vergi Dairesi Adına Bitcoin Topladılar.
0

Avustralya  Vergi Dairesi (ATO) geçtiğimiz günlerde yeni bir dolandırıcılık konusunda vatandaşlarını uyaran yazısı yayınladı.

Sahte vergi memurları ATO adına hareket ederek, mükelleflerin devlete olan çeşitli borçlarını ve vergi ödemelerini BİTCOİN veya diğer kripto paralar olarak talep ettiler.

ATO Asistan Komiseri Kath Anderson, uyarı yayınında, yeni dolandırıcılık türünün ilk olarak 2017’de ortaya çıktığını belirtti. ATO uygulayıcıları, dolandırıcıların dijital para gibi yeni vergi ödeme yöntemlerini kabul edildiğini iddia ettiler.

Anderson’a göre, dolandırıcılar BTC olarak 2017’de 50.000 ABD Doları’nın üzerinde ‘vergi ödemesi’ toplamayı  başardılar. Kripto paraların, genel özelliği olan anonim olma özelliğinden dolayı, dolandırıcılara kaptırılan kripto paraların geri alınmasının imkansız olduğunu vurgulandı:

koinmedya_brave

“Dolandırıcılar, cebinizdeki paraya ulaşmak için yöntemlerini sürekli olarak değiştiriyorlar. Maalesef şu andaki popülerliği ve anonimliği göz önüne alındığında, kripto para birimini bir araç olarak kullanıyorlar. ”

Bununla birlikte, vergi kaybında Bitcoin ile yapılan dolandırıcılık  diğer sahte vergi dolandırıcılığına nispeten oldukça düşük. ATO, 2017 de  80.000 rapor sonucunda alınan verilere göre kişi başına 2.4 dolar vergi kaybı olduğunu tespit etti. Rapor, vatandaşları genel olarak ikaz ederek  sonlandırıldı.

2018 yılında en yaygın  kripto para dolandırıcılıkları, sosyal medyada özellikle Twitter’ da göze çarpıyor. Dolandırıcılar   Milyoner Elon Musk ve Litecoin CEO’su  Charlie Lee gibi  ünlü kişilikleri taklit ediyorlar.

ATO 2 marat ‘taki  yayınında ,  bu yıl kripto-para birimi işlemlerini kullanarak  vergi ödemekten kaçanları takip etmeyi planladığını duyurdu . Mayıs 2017’de Avustralya hükümeti,   Bitcoin’e “tıpkı para gibi” yaklaşacağını  duyurmuştu.