BTC : 79289 ₺ ETH : 1.727 ₺ XRP : 42.9 ₺ LTC : 7.71 ₺ USDT : 322.8 ₺ XLM : 0.2224 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bu Bulmacaya 310 Bitcoin Gizlendi.

Bu Bulmacaya 310 Bitcoin Gizlendi.

Bu Bulmacaya 310 Bitcoin Gizlendi.
0

Aşağıdaki bulmacaya 310 Bitcoin gizlendi. Ancak baştan belirtelim bu tip bulmacaları çözmek genelde yıllarınızı alabilir. Büyük ödül dışında bulumacaya gizlenmiş küçük ödüllerde yer alıyor. Bulmacayı tasarlayanın 40 Bin BTC’ye sahip biri olduğu ve benzer ödüllü bulmacaları tekrar soracağı söyleniyor.


Bulmacaya 310 Bitcoin Gizlendi- Çözülmesi Kaç Gün Sürdü?

Bitcoin özel şifrelerini sanat eserlerine gizleme fikri, uzun zamandır devam eden bir uygulamadır. Aşağıda paylaştığımız sanat eserinde ise 310 Bitcoin gizlenmişti. Bu arada eserde BTC aramıyorsunuz, özel key arıyorsunuz, ilk ipucunu biz vermiş olalım.

Bu eserde saklanmış özel anahtarın bir çok farklı yöntemin bir araya getirilmesi ile oluşturulmuş 256 Bitlik bir Key’den oluştuğu tahmin ediliyor. Şifrenin çok uzun sayı ve harf karekterilerinden oluşuyor. Bu şifreyi bulduğunuz taktirde 2 milyon dolar değerindeki cüzdana erişim sağlamış oluyorsunuz.

310 bitcoinlik bulmaca

koinmedya_brave

 

Bulmacada neye bakılmalı? 

Bilmem….

Bu tip bulmacalarda şekillerin kenar sayısı, şekillere ait renkler, şekillerin ne demek istediği (eğer herhangi bir anlamı var ise) kısacası herşeyi düşünmek zorundasınız. Belki resmi özel bir filtreden geçirmeniz gerekiyor. Belki resimdeki renklerin orijinal renk olmadığınıda bulmanız gerekiyor. Özetle tam bir paradigma ile karşı karşıya kalıyorsunuz.

Bu bulmaca 2 Ekimde yayınlandı, Bulmaca severleri motive etmek için küçük ödüllerde konmadı değil. Sanat eserinde 0.1 BTC, 0.2 BTC, 0.3 BTC gibi ödüllerde serpiştirilmiş. 0.1 ve 0.2 BTC’lik ödüllerin bulunduğu idda ediliyor. Bulmacanın tamamının çözülmesi yaklaşık olarak 10 gün sürdü. Ancak benzer bulmacalar daha öncede yayınlanmıştı. Genelde şifreyi çözmek yıllar alıyor.

Benzer bulmacaların ne kadar karmaşık olabileceğine dair en güzel örnek ise Marguerite deCourcelle tarafından yapılan kripto-şiirsel Shakespeare TORCHED H34R7S  eseridir. Bu şifrenin çözülmesi tam tamına 3 yıl sürdü. Bu eserde şifreler tamamen sanat eserinin çerçevesine gizlenmişti.

 

bulmacaya 310 Bitcoin Bu Bulmacaya 310 Bitcoin Gizlendi.

2 milyon dolarlık çalışmanın sahibi  adeta Şifrelerin ne kadar güvenli saklandığı konusunda meydan okuyor. Ödülü veren kişi tahmin edersiniz anonim. Ancak bu kişinin BTC madencisi veya erken dönem yatırımcısı olma ihtimali çok yüksek.

Ödül verenin ismi PİP olarak geçiyor. Bay PİP; 

“Diyelim ki artık daha fazla para umurumda değil. Hayır kurumuna bağışta bulunmak istemiyorum (bunun için kendi nedenlerim var, sorma)”

Hadi bakalım kolay gelsin, daha sonraki bulmacayı sen çöz sen kazan…

 

Etiketler: