1. Anasayfa
  2. Kripto Para Rehberi
  3. Kripto para borsası BtcTurk: Özellikleri ve avantajları

Kripto para borsası BtcTurk: Özellikleri ve avantajları

Kripto para borsası BtcTurk: Özellikleri ve avantajları
0

1 Temmuz 2013 tarihinde faaliyetlerine başlayan BtcTurk, dünyanın dördüncü, Türkiye’nin ise ilk bitcoin ve kripto para alım satım platformu olarak hizmet vermeye devam ediyor. Şunu da eklemek gerekiyor ki Bitcoin alım satımında dünyanın ilk Türk Lirası ile işlem yapılan platformu olma özelliğini de taşıyor. Ayrıca kayıtlara geçen ilk işlemi ise yine 1 Temmuz 2013 tarihinde 178 Türk Lirası karşılığında 1 Bitcoin satma olarak görünüyor.


Türk kripto para borsası BtcTurk

BtcTurk, Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş çatısı altında faaliyetlerine devam ediyor. Eliptik Yazılım, İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı 9.000.000 TL sermaye ile kurulmuş ilgili hukuk standartlarına göre faaliyet gösteren ticari bir işletme. 

BtcTurk, Türkiye’de faaliyet gösteren, yerel kripto para alım satım hacmi ve kullanıcı sayısı açısından en büyük platform olma özelliğini taşıyor. Müşterilerine 7/24 hizmet veren BtcTurk ileri düzey siber güvenlik sistemi ile etkin bir koruma sağlarken, uluslararası bağımsız denetim şirketlerinin denetimine de tabi.

İlgili – Bitcoin nedir? BTC nereden ve nasıl satın alınır?

koinmedya_brave

BtcTurk yasal mı?

Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde kripto paralar ile ilgili henüz bir yasal düzenleme yok. Ancak buna rağmen şunu da belirtelim ki yapılan iş yasa dışı da değil. Kripto piyasası, yasal düzenleme ve hukuki çerçevesi oluşturulma aşamasında olan bir alan.

BtcTurk Pro güvenilir mi?

2013 yılında hizmet vermeye başlayan BtcTurk, 17 Ağustos 2016 tarihinde ani bir kararla kapanma duyurusu yayınlamıştır. Hakkında hacklenme, para kaçırma gibi bir çok iddia ortaya atılsa da yapılan resmi açıklamada bankalarla yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı kapanma kararı aldıkları ifade edilmiştir. Ancak daha sonra faaliyetine devam etti ve kullanıcı tabanını da genişletti.

Söz konusu kısa süreli kapanma döneminde BtcTurk’ten yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

Sayın kullanıcılarımız,

Şirketimizin sözde offshore banka hesaplarının hacklendiği ve bu sebeple işlemlerin durdurulduğu yönünde haberler çıktığı anlaşılmaktadır.

Bildiğiniz üzere BTCTurk’ün hiçbir zaman offshore banka hesabı olmamıştır. İşlemlerimiz daima Türkiye merkezli bankalar üzerinden gerçekleşmiştir.

BTCTurk üzerindeki Bitcoin yatırma ve çekme işlemleri hiçbir kesinti olmaksızın devam etmektedir.

Banka hesaplarımızda, Bitcoin cüzdanlarımızda, kullanıcı hesaplarında ya da BTCTurk platformunun herhangi bir bölümünde en ufak bir güvenlik hadisesi yaşanmamıştır.

Kullanıcılarımızın dikkatine sunarız.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz, BTCTurk’ün açıklamasının tamamını aşağıda görebilirsiniz:

Sayın kullanıcımız,

Bildiğiniz üzere BTCTurk, faaliyette bulunduğu 3 yılı aşkın süredir hiçbir kullanıcıyı mağdur etmemiş, ödemeleri bir kaç saatlik gecikmeler dışında her zaman taahüt ettiği zamanlar içinde gerçekleştirmiştir.

Bunun yanında şirketimiz kanuni uyum konusunda mümkün olan en yüksek hassasiyeti göstermiş, anonim işlemlere hiçbir zaman izin vermemiştir. BTCTurk, sayısız soruşturmada kendisinden talep edilen bütün bilgileri emniyet birimleri ile paylaşmıştır.

Tüm bunlara rağmen, şirketimizin bankalar ile ilişkisi çeşitli sebeplerden ötürü her zaman sorunlu olmuştur. Ne yazık ki 8/18/2016 salı günü şirketimizin açık tutabildiği son banka hesabı kapatılmıştır.

Bu sebeple TL yatırma işlemlerini durdurmuş bulunmaktayız.

TL çekme işlemleri için çekme isteklerinizi girmeye devam edebilirsiniz. Bu işlemlerin mutlaka gerçekleştirileceğinden emin olabilirsiniz. BTCTurk üzerindeki bakiyeniz hiçbir kesinti olmadan ödenecektir. Ödemelerin en kısa sürede yapılması için çeşitli çalışmalar sürmektedir. Ne yazık ki yukarıdaki anlatılan durumdan ötürü aynı gün içinde ödemelerinizi gerçekleştirme şansımız bulunmamaktadır.

 Şirketimiz müşteri bakiyelerinin tamamını ödeyecek nakde sahiptir. Ödeme kanalları belirlenirken sizden bir süre beklemenizi rica ediyoruz.

TL yatırma işlemlerinde banka transferi ve diğer kanallar aracılığı ile BTCTurk’e para yatırabilmeniz için sürdürdüğümüz bir çalışma mevcuttur.

Bu çalışmanın önümüzdeki haftalarda sonuçlanmasını ve TL yatırma işlemlerinin tekrar başlamasını beklemekteyiz.

Bitcoin yatırma ve çekme işlemlerinde herhangi bir kısıtlama olmayacaktır.

Kısa bir ayrılık süreci sonrasında, 16 Mayıs 2017 tarihinde kapılarını tekrar açan BtcTurk, kesintisiz hizmet vermeye devam ediyor. 

Konuyla ilgili BtcTurk’in gönderdiği mesaj aşağıdaki gibi:

Sayın Kullanıcılarımız,

16 Mayıs 2017 tarihinden itibaren siz değerli kullanıcılarımıza hizmet vermeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Yeni dönemde; BTCTurk mevcut teknik ekip ve altyapısını Türkiye’ye taşıyarak faaliyetlerini sürdürüyor olacak. Parasal işlemlerinizi bankacılık sistemi üzerinden yapabileceğiniz gibi BDDK lisanslı bir e-para ödeme sistemi olan Papara ile de yapabilirsiniz.

BTCTurk 16 Mayıs – 16 Haziran 2017 döneminde yapacağınız alış satış işlemlerinden; Papara ise para yatırma işlemlerinden komisyon almayacaktır.

Bize göstermiş olduğunuz destek ve anlayış için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

BTCTurk ekibi

Sonrasında Bitcoin fiyatlarındaki ciddi artışlar ve Türkiye’de kripto ekosisteminin oluşması  ile birlikte büyüme ivmesi iyice artan BtcTurk yaklaşık 800,000 kullanıcıya ulaşmıştı. Ayrıca  2019–2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonu’nda Yeni Malatyaspor’un isim ve forma sponsoru olmuştu.

BtcTurk’ün sahibi kim?

BtcTurk CEO’su Özgür Güneri; BtcTurk’ün Türkiye’deki kripto para alım satım platformları arasında lider kuruluş olarak sermaye artırımına gittiklerini belirtti

BtcTurk, 2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulmuştu. Sonrasında  şirketin yüzde 95 hissesi, 1 Şubat 2018 tarihinde QNB Finansinvest’in Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görev yapman Özgür Güneri tarafından satın alındı. BtcTurk’ün hem sahibi hemde CEO’su pozisyonunda olan Özgür Güneri başarı ile görevini sürdürüyor.

Özgür Güneri’yi daha yakından tanımak isterseniz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

BtcTurk ve BtcTurk Pro hangi hizmetleri sunuyor?

BtcTurk iki farklı platform üzerinden hizmet veriyor. Birincisi btcturk.com. Buradan kolayca Bitcoin alıp satabilirsiniz. Sadece Bitcoin bulunduğundan dolayı BtcTurk’e tam bir Bitcoin borsası diyebiliriz. İkincisi pro.btcturk.com. Buradan ise Bitcoin alıp satmanın yayında birçok altcoin ve parite ile işlem yapabilirsiniz.

BtcTurk resmi sayfası.

Etiketler:
Total
0