1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. BtcTurk Rehberi: Nasıl hesap açılır, nasıl kullanılır, avantajları nelerdir?

BtcTurk Rehberi: Nasıl hesap açılır, nasıl kullanılır, avantajları nelerdir?

BtcTurk Rehberi: Nasıl hesap açılır, nasıl kullanılır, avantajları nelerdir?
0

Türkiye’nin en eski kripto para borsası BtcTurk hakkında merak edilenler ile ilgili size bir BtcTurk rehberi hazırladık. Bu rehberde BtcTurk ile ilgili bilgilere kolayca ulaşabileceksiniz.


BtcTurk hakkında merak edilenler

1 Temmuz 2013 tarihinde faaliyetlerine başlayan BtcTurk,  Dünyanın dördüncü, Türkiye’nin ise ilk bitcoin ve kripto para alım satım platformu olarak hizmet vermeye devam ediyor. Şunu da eklemekte fayda var bitcoin alım satımında dünyanın ilk Türk Lirası ile işlem yapılan platformu özelliğini de taşımaktadır. Ayrıca kayıtlara geçen ilk işlemi ise yine 1 Temmuz 2013 tarihinde 178 Türk Lirası karşılığında 1 Bitcoin satılma işlemidir.

BtcTurk, Eliptik Yazılım ve Ticaret A.Ş çatısı altında faaliyetlerine devam etmektedir.  Eliptik Yazılım, İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı 9.000.000 TL sermaye ile kurulmuş ilgili hukuk standartlarına göre faaliyet gösteren ticari bir işletmedir.

Türkiye’de faaliyet gösteren yerel kripto para alım satım hacmi ve kullanıcı sayısı açısından en büyük platform olma özelliğini taşımaktadır. Müşterilerine 7/24 hizmet veren BtcTurk ileri düzey  siber güvenlik sistemi ile etkin bir koruma sağlarken, uluslararası bağımsız denetim şirketlerinin denetimine de  tabidir.

koinmedya_brave

BtcTurk yasal mı ve BtcTurk Pro güvenilir mi?

Ülkemizde ve dünyanın birçok ülkesinde kriptoparalar ile ilgili henüz bir düzenleme yoktur. Bu konu ile ilgili açıklamayı daha önce https://koinmedya.com/kripto-para-borsasi-nedir-nasil-kurulur/  linkini verdiğim makalede açıklamıştım.  Özetle yapılan iş yasadışı değil, yasalarla düzenlenmeyi bekleyen bir durum söz konusu diyelim ve güvenilirlilik konusuna geçelim.

2013 yılında hizmet vermeye başlayan BtcTurk, 17 Ağustos 2016 tarihinde ani bir kararla kapanma duyurusu yayınlamıştır. Hakkında hacklenme, para kaçırma gibi bir çok iddia ortaya atılsa da yapılan resmi açıklamada bankalarla yaşanan anlaşmazlıklardan dolayı kapanma kararı aldıkları ifade edilmiştir. Açıklama metinin tamamını aşağıda bulabilirsiniz.

Sayın kullanıcılarımız,

Şirketimizin sözde offshore banka hesaplarının hacklendiği ve bu sebeple işlemlerin durdurulduğu yönünde haberler çıktığı anlaşılmaktadır.

Bildiğiniz üzere BTCTurk’ün hiçbir zaman offshore banka hesabı olmamıştır. İşlemlerimiz daima Türkiye merkezli bankalar üzerinden gerçekleşmiştir.

BTCTurk üzerindeki Bitcoin yatırma ve çekme işlemleri hiçbir kesinti olmaksızın devam etmektedir.

Banka hesaplarımızda, Bitcoin cüzdanlarımızda, kullanıcı hesaplarında ya da BTCTurk platformunun herhangi bir bölümünde en ufak bir güvenlik hadisesi yaşanmamıştır.

Kullanıcılarımızın dikkatine sunarız.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz, BTCTurk’ün açıklamasının tamamını aşağıda görebilirsiniz:

Sayın kullanıcımız,

Bildiğiniz üzere BTCTurk, faaliyette bulunduğu 3 yılı aşkın süredir hiçbir kullanıcıyı mağdur etmemiş, ödemeleri bir kaç saatlik gecikmeler dışında her zaman taahüt ettiği zamanlar içinde gerçekleştirmiştir.

Bunun yanında şirketimiz kanuni uyum konusunda mümkün olan en yüksek hassasiyeti göstermiş, anonim işlemlere hiçbir zaman izin vermemiştir. BTCTurk, sayısız soruşturmada kendisinden talep edilen bütün bilgileri emniyet birimleri ile paylaşmıştır.

Tüm bunlara rağmen, şirketimizin bankalar ile ilişkisi çeşitli sebeplerden ötürü her zaman sorunlu olmuştur. Ne yazık ki 8/18/2016 salı günü şirketimizin açık tutabildiği son banka hesabı kapatılmıştır.

Bu sebeple TL yatırma işlemlerini durdurmuş bulunmaktayız.

TL çekme işlemleri için çekme isteklerinizi girmeye devam edebilirsiniz. Bu işlemlerin mutlaka gerçekleştirileceğinden emin olabilirsiniz. BTCTurk üzerindeki bakiyeniz hiçbir kesinti olmadan ödenecektir. Ödemelerin en kısa sürede yapılması için çeşitli çalışmalar sürmektedir. Ne yazık ki yukarıdaki anlatılan durumdan ötürü aynı gün içinde ödemelerinizi gerçekleştirme şansımız bulunmamaktadır.

 Şirketimiz müşteri bakiyelerinin tamamını ödeyecek nakde sahiptir. Ödeme kanalları belirlenirken sizden bir süre beklemenizi rica ediyoruz.

TL yatırma işlemlerinde banka transferi ve diğer kanallar aracılığı ile BTCTurk’e para yatırabilmeniz için sürdürdüğümüz bir çalışma mevcuttur.

Bu çalışmanın önümüzdeki haftalarda sonuçlanmasını ve TL yatırma işlemlerinin tekrar başlamasını beklemekteyiz.

Bitcoin yatırma ve çekme işlemlerinde herhangi bir kısıtlama olmayacaktır.

Şunu da ifade etmek isterim ki  BtcTurk’ün 2016’da kapandığı bu dönemi dikkatli takip eden birisi olarak gerek şahsi gerekse sosyal medyadan her hangi bir mağduriyet veya haksızlığa uğradığını ifade eden kimseyse karşılaşmadım. Bu süreci  BtcTurk’ün ciddi anlamla oldukça başarılı yönettiğini söyleyebilirim.

Kısa bir ayrılık süreci sonrasında,  16 Mayıs 2017 tarihinde kapılarını tekrar açan BtcTurk, kesintisiz hizmet vermeye devam etmektedir.

Konuyla ilgili BtcTurk’in gönderdiği mesaj aşağıdaki gibidir.

Sayın Kullanıcılarımız,

16 Mayıs 2017 tarihinden itibaren siz değerli kullanıcılarımıza hizmet vermeye kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Yeni dönemde; BTCTurk mevcut teknik ekip ve altyapısını Türkiye’ye taşıyarak faaliyetlerini sürdürüyor olacak. Parasal işlemlerinizi bankacılık sistemi üzerinden yapabileceğiniz gibi BDDK lisanslı bir e-para ödeme sistemi olan Papara ile de yapabilirsiniz.

BTCTurk 16 Mayıs – 16 Haziran 2017 döneminde yapacağınız alış satış işlemlerinden; Papara ise para yatırma işlemlerinden komisyon almayacaktır.

Bize göstermiş olduğunuz destek ve anlayış için teşekkür ederiz.

Saygılarımızla,

BTCTurk ekibi

Sonrasında bitcoin fiyatlarındaki ciddi artışlar ve ülkemizde kripto ekosisteminin oluşması  ile birlikte büyüme ivmesi iyice artan BtcTurk yaklaşık 800.000 kullanıcıya ulaşmıştır. Ayrıca  2019–2020 Süper Lig Cemil Usta Sezonu’nda Yeni Malatyaspor’un isim ve forma sponsoru olarak birilke imza atmıştır. 

BtcTurk ne demek?

BTC ifadesi Bitcoin kelimesinin kısaltmasıdır. Turk ise Türkiye’de yaşanları yani bizleri ifade eder. Türkiye’nin bitcoin alım satım platformunu ifade etmek için “BtcTurk” marka ismi kullanılır.

BtcTurk’ün sahibi kim?

 

btcturk sahibi
BtcTurk’ün sahibi Özgür Güneri

BtcTurk,  2013 yılında Kerem Tibuk tarafından kurulmuştur. Sonrasında  şirketin %95 hissesi, 1 Şubat 2018 tarihinde QNB Finansinvest’in Yönetim Kurulu Üyesi ve CEO olarak görev yapmakta olan Özgür Güneri tarafından satın alınmıştır. BtcTurk’ün hem sahibi hemde CEO’su pozisyonunda olan Özgür Güneri başarı ile görevini sürdürmektedir. Özgür Güneri’yi daha yakından tanımak isterseniz aşağıdaki videodan izleyebilirsiniz.

BtcTurk ve BtcTurk Pro hangi hizmetleri sunuyor?

BtcTurk iki farklı platform üzerinden hizmet vermektedir.

Birincisi btcturk.com . Buradan kolayca bitcoin alıp satabilirsiniz. Sadece bitcoin bulunduğundan dolayı btcturk tam bir bitcoin borsasıdır diyebiliriz. İkincisi pro.btcturk.com. Buradan ise bitcoin alıp satmanın yayında bir çok altcoin ve parite ile işlem yapabilirsiniz.

İşlem yapabileceğiniz koinler: Bitcoin, Dash, EOS, Ethereum, Link, Litecoin, NEO, Tether (USDT), XLM, XRP, Cosmos ve Tezos

Türk Lirası ile işlem yapabileceğiniz koinler: Bitcoin, Dash, EOS, Ethereum, Link, Litecoin, NEO, Tether (USDT), XLM, XRP, Cosmos ve Tezos

Tether (USDT) ile işlem yapabileceğiniz koinler:  Bitcoin, Dash, EOS, Ethereum, Link, Litecoin, NEO, XLM, XRP, Cosmos ve Tezos

Bitcoin ile işlem yapabileceğiniz koinler:  Dash, EOS, Ethereum, Link, Litecoin, NEO, XLM, XRP, Cosmos ve Tezos

Örneğin  btcturk  xrp fiyatlarını merak ediyorsanız hemen pro.btcturk.com adresine girip sayfanın üst kısmında bulunan BASİT AL-SAT veya GELİŞMİŞ AL-SAT  bölümlerine tıklayarak tüm xrp ile ilgili tüm fiyat bilgilerine ulaşabilirsiniz.

BtcTurk iletişim

BtcTurk Müşteri hizmetlerine ulaşmak için aşağıdaki iletim kanallarını kullanabilirsiniz

Web üzerinden Canlı Destek için

btcturk.com

pro.btcturk.com

Sosyal Medya üzerinden bilgi ve yardım için

Twitter : https://twitter.com/btcturk

YouTube: https://www.youtube.com/btcturkofficial

Facebook: https://www.facebook.com/btcturk

Instagram: https://www.instagram.com/btcturkofficial/

Medium: https://medium.com/@BtcTurk

Linkedln: https://www.linkedin.com/company/btcturk?originalSubdomain=tr

İndirebileceğiniz btcturk uygulamalar

Google Play: https://l.btcturk.com/Android

App Store:  https://l.btcturk.com/iOS

Etiketler: