BTC : 82386 ₺ ETH : 2890 ₺ XRP : 1.891 ₺ LTC : 367.3 ₺ USDT : 7.575 ₺ XLM : 0.6037 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. 129 milyon Rus’un kişisel verileri BTC karşılığında satışa çıkarıldı: Alan var mı?

129 milyon Rus’un kişisel verileri BTC karşılığında satışa çıkarıldı: Alan var mı?

129 milyon Rus’un kişisel verileri BTC karşılığında satışa çıkarıldı: Alan var mı?
0

BTC karşılığında satışa çıkan kişisel veriler haberlerini zaman zaman alıyoruz. Anonim bilgisayar hackerları 129 milyondan fazla Rus otomobil sahibinin verilerini çaldılar ve Bitcoin karşılığında karanlık ağda satışa çıkardılar.

Hackerların kripto para karşılığında Rus vatandaşlarının verilerini satması, önde gelen kripto varlık Bitcoin’in yasadışı faaliyetlerde kullanılmaya devam ettiği anlamına geliyor.

129 milyon Rus otomobil sahibinin veri tabanı sadece 0,3 BTC’ye (şu anki işlem fiyatıyla yaklaşık 2,800 dolara) karanlık ağda satışa çıkarılmış durumda.

BTC karşılığında satışa çıkarılan veriler

Sızan bilgiler, kişilerin ad ve soyadlarını, adreslerini, pasaport numaralarını ve yüz milyondan fazla Rus otomobil sürücüsüne ait daha fazla veriyi içeriyor.

koinmedya_brave

İlgili yazı için bakınız: Binance hack şüphesi nedeniyle milyon dolarlık hesabı dondurdu

Rus haber ajansı RBC’nin haberine göre, verilerin Rusya İçişleri Bakanlığı Trafik Güvenliği Genel İdaresi kayıtlarından sızdırıldığı iddia ediliyor. Verilerin gerçekliğinin yerel bir araba paylaşım şirketinin çalışanı tarafından doğrulandığı bildirildi.

RBC, verilerin kripto para birimi için satıldığını ve yerel yayın Vedomosti tarafından orijinal rapora atıfta bulunduğunu açıkladı. Bilgisayar korsanları, 0.3 BTC için veritabanının tam sürümünü satıyor ve ayrıca 1.5 BTC (13.900 USD) için bazı “özel” verileri de sunmayı teklif ediyor.

Kripto para birimleri yasadışı işlemlerde kullanılabiliyor

Kripto meraklıları ve traderlar bu gerçeği görmezden gelebilirken, kripto para birimleri hala yasadışı ticaret için en yaygın ortamlardan biri olmaya devam ediyor. Bitcoin ve diğer dijital varlıklar, kullanıcılar için yüksek düzeyde anonimlik sağlar. Bitcoin genellikle karanlık web pazarlarında bir ödeme yöntemi olarak görülüyor. Ancak başka kripto varlıklarının da kullanıldığını görüyoruz.

Yüksek düzeyde anonimlik sağlayan bir başka kripto varlığı Monero’dur (XMR). Varlık Güney Kore’de bir çocuk pornografisi davasına konu oldu. Kötü şöhreti nedeniyle, Güney Kore’deki birçok borsa varlığı delist etmiş durumda.

Kaynak