BTC : 82718 ₺ ETH : 2935 ₺ XRP : 1.899 ₺ LTC : 369.2 ₺ USDT : 7.575 ₺ XLM : 0.6069 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. BTC-ETH fiyat korelasyon kat sayısı sizleri şaşırtacak

BTC-ETH fiyat korelasyon kat sayısı sizleri şaşırtacak

BTC-ETH fiyat korelasyon kat sayısı sizleri şaşırtacak
0

Zaman serisi şeklinde hazırlanan BTC-ETH fiyat korelasyon kat sayısı önemli veriler sunuyor. Bazı dönemlerde iki büyük kripto paranın fiyatları arasındaki korelasyon artarken bazı dönemlerde düşüşe geçiyor.


BTC-ETH fiyat korelasyon kat sayısı

Bitcoin-Ethereum ve diğer kripto paralar arasındaki benzerlik birçoğumuzun dikkatini çekmiştir. Bitcoin fiyatları yükseldiğinde altcoin fiyatlarının da yükseldiğini benzer şekilde Bitcoin fiyatlarının düştüğünde diğerlerinin de fiyatlarının düştüğüne şahit oluyoruz. Aşağıdaki grafikte top 10’da işlem gören kripto paralarının bir haftalık performansını görüyoruz. Tether hariç 9 kripto paranın grafikleri birbirlerine çok benziyor. Bu benzerlik yüksek korelasyon katsayısına işaret ediyor.

btc-eth fiyat korelasyon BTC-ETH fiyat korelasyon kat sayısı sizleri şaşırtacakLütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Korelasyon kat sayısı -1 ila +1 arasında değer alıyor:

koinmedya_brave

-1 tam negatif korelasyon

+1 tam pozitif korelasyon

0 ilişkisizlik hali

Korelasyon> 0.7 ise güçlü korelasyon

Aşağıdaki grafikte ise Ethereum ve Bitcoin fiyatlarındaki korelasyon katsayısının zaman göre değişimini görüyoruz.

BTC-ETH fiyat korelasyon Günümüzde BTC-ETH fiyat korelasyon kat sayısı oldukça yüksek: 0.89

Grafikte çıkan yoruma göre konsolidasyon sürecinde Ethereum-Bitcoin fiyatları arasındaki korelasyon artış gösteriyor. Diğer dönemlerde ise düşüyor. Yani piyasada bir panik veya kriz durumu yaşandığında Ethereum ve Bitcoin arasındaki korelasyon zayıflıyor. Piyasa normal seyrinde devam ederken iki kripto para arasında güçlü ilişki gözleniyor.

Ethereum yazının kaleme alındığı saatte 220 doların üstünde işlem görüyor. Bitcoin ise 9,500 doların üstünde alıcı bulunuyor. Bitcoin’in tekrardan 9 bin doların üstüne çıkıp değer kazanması ile Ethereum fiyatlarının da değerlendiğini görüyoruz.

Kaynak

Etiketler: