BTC : 83304 ₺ ETH : 2900 ₺ XRP : 1.902 ₺ LTC : 366.6 ₺ USDT : 7.604 ₺ XLM : 0.5958 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Brezilya da kripto trenine biniyor

Brezilya da kripto trenine biniyor

Brezilya da kripto trenine biniyor
0

Brezilya kripto alanı ile ilgili çalışma başlatıyor. Ülkenin merkez bankası, kripto paraları inceleyecek. Kripto paraların ülkedeki anlık ödeme sistemine getirebileceği faydalar değerlendirecek.


Brezilya kripto çalışması başlatıyor

Brezilya merkez bankası, bir çalışma grubu kurdu. Bu grup dijital paraları inceleyecek. Bunların faydaları ve zorluklarını belirleme de çalışmanın başlıca amaçlarından.

Brezilya merkez bankası, bu girişimi ile ilgili yaptığı açıklamada, son yıllarda çevrimiçi ödemelerin hızla büyüdüğüne dikkat çekiyor. Kripto paralar da Brezilya vatandaşlarına kendi paraları ile tamamen çevrimiçi etkileşimde bulunma imkanı sağlayabilir.

Ayrıca merkez bankasına göre, dijital bir para birimi, banknot ve madeni para basma işinin maliyetini de düşürmede yardım edebilir. Brezilya’da her yıl para basma ve bunu yönetme işinin maliyeti yıllık 90 milyar real (16 milyar dolar) olarak hesaplanıyor. Brezilya merkez bankası, bu miktarın ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasının (GSYİH) yüzde 1 ya da yüzde 2’sine denk geldiğini belirtiyor.

koinmedya_brave

İlgili – Kripto madenciliğine büyük darbe

Her ne kadar Brezilya merkez bankası bir dijital para çıkarma işini incelemeye alsa da nihayetinde kendi parasını çıkarmayabilir. Banka yetkilisi Rafael Sarres de Almeida şöyle diyor: “Şunu da belirtmek önemli… grubun böyle bir çalışmaya onay vermesi, merkez bankasının bir dijital para çıkaracağı anlamına gelmiyor.”

Almeida bu çalışmanın daha çok “topluma ilgili konuda bir cevap verme amaçlı” olduğunu söylüyor. Çalışma grubu ayrıca dijital para biriminin Kasım ayında başlatılması planlanan Brezilya’nın anlık ödeme sistemine (Pix ismi verildi) nasıl bir tamamlayıcı faydalar sağlayabileceğini de değerlendirecek.

İlgili – 6 milyar dolarlık kripto şehri için tüm hazırlıklar tamam

Kripto paraların son yıllarda yükselişe geçmesi, birçok finansal kurum ile birlikte merkez bankalarının da dikkatinden kaçmadı. Bundan dolayı artık kripto sektöründe yeni bir konsept de oluştu: merkez bankası dijital parası (central bank digital currency – CBDC). Yani merkezi bankaları aktif bir şekilde kendi kripto paralarını çıkarmanın yollarını, getirip götüreceğini araştırıyor. Brezilya kripto çalışması da buna örnek.

Kaynak

Etiketler: