1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Blockchain teknolojisinde hangi ülke önde?

Blockchain teknolojisinde hangi ülke önde?

0
koinmedya_telegram

Çin merkez bankası dijital para biriminin etkisi ile Çin’de blockchain ilgisi hat safhada. Ancak Blockchain savaşlarında Çin henüz 1’inciliği elde edemedi.


Blockchain savaşlarında hangi ülke lider konumda?

Dünya Ekonomi Forumunun 2020 raporuna göre dünya ekonomisine şekil verecek teknolojiler sıralamasında blockhain teknolojisi ilk sıralarda yer alıyor. Blockchain teknolojisi Bitcoin ve kripto paraların ardındaki teknoloji olarak biliniyor.

Çin merkez bankası dijital para birimi çalışmalarının ardından Çin merkezli şirketlerin blockchain ilgisi hat safhada. Özellikler Alibaba, blockchain patent başvurularında bulunan Çin merkezli şirketler arasından sıyrılıyor. Hatta dünya sıralamasında da en çok patent başvurusunda bulunan şirket Alibaba.

Alibaba blockchain ile ilgili 212 patent hakkı kazandı. Alibaba’yı 136 blockchain patenti ile IBM izliyor. Güney Koreli Coinplug şirketi 107 patent hakkı kazandı ve 3’üncü sırada bulunuyor. Çin merkezli diğer şirket Tencent de son günlerde blockchain endüstrisinde kendisinden söz ettiriyor ve 42 patent hakkı var.

Blockchain patenti kazanan ülke sıralamasında ilk sırada ABD bulunuyor. İkinci sırada Güney Kore, Üçüncü sırada Çin ve dördüncü sırada Japonya yer alıyor. Japonya’yı ise Tayvan takip ediyor.

“daisyturkiye”

blockchain savaşlarındaABD: %39

Güney Kore: %21

Çin: %19

Japonya: %6

Tayvan: %4

“daisyturkiye”

Okuyucularımızın dikkatini çekmiştir. Blockchain sıralamasında Avrupa’dan hiçbir ülke yok. Avrupa bu teknolojiyi kaçırıyor.

Aşağıdaki grafikte ise yıllara göre dünya geneli patent başvurusundaki değişimi görüyoruz. 2020 yılı henüz tamamlanmadığı için değer düşük gözüküyor. Muhtemelen 2019 paten başvurusu sayısını geçecek.

blockchain savaşları Blockchain teknolojisinde hangi ülke önde?Yukarıdaki grafiğe göre 2019’da 1,799 patent hakkı elde edilmiş. Mayıs 2020 itibari ile 2020 yılında 1,257 patent hakkı tanınmış.

Kaynak

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.