BTC : 67.29 ₺ ETH : 2.226E-5 ₺ XRP : 32.5 ₺ LTC : 0.07143 ₺ USDT : 4.176 ₺ XLM : 16.27 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. Blockchain platformu NULS hacklendi – 480 bin dolarlık token kaybı var

Blockchain platformu NULS hacklendi – 480 bin dolarlık token kaybı var

Blockchain platformu NULS hacklendi – 480 bin dolarlık token kaybı var
0

Blockchain platformu NULS siber saldırıların yeni kurbanı oldu. Hackerler 480 bin dolar değerinde NULS token çaldı. Çalınan 2 milyon adet NULS tokenin 550,000 adedi artık işleme konulurken, bunları takip etme imkanı artık bulunmuyor.


Blockchain platformu NULS hacklendi

Blockchain defter (ledger) platformu NULS, Pazar günü bir tweet üzerinden yaptığı duyuruda, hackerlerin 2 milyon adet NULS token ile kayıplara karıştığını bildirdi. Tokenlerin piyasa değeri ise 480,000 dolar ediyor.

Şirket, siber saldırganların NULS 2.2 versiyonundaki güvenlik açığından yararlanarak içeri sızabildiklerini kabul ediyor. Ancak daha önce bu açığı giderdiklerini bildirmişti.

Olayla ilgili yapılan açıklamaların devamında, hackerlerin artık 550,000 tokeni sattıkları da bildiriliyor. Bu tokenlerin toplam değeri ise 130,000 dolar ediyor. Artık söz konusu tokenleri izleme gibi bir seçenek de bulunmuyor.

koinmedya_brave

İlgili – Ethereum kurucusu Vitalik Buterin, DAO hack olayıyla ilgili konuştu

Bu hack yakın zamanda yaşanan başka bir siber saldırıyı hatırlattı. Bu ayın başlarında VeChain Vakfı da haclenmişti.

VeChain geri alım adresi hackerler tarafından ele geçirilmişti. Siber saldırganlar 1.1 milyar adet VET token çalmayı başarmıştı. O zaman bu tokenlerin toplam değeri 6.5 milyon dolar ediyordu.

NULS’a yapılan saldırının bilançosu

Öyle görünüyor ki şirket siber saldırıyı ucuz atlattı. Çünkü hackerler büyük bir etki yapacak kadar varlık çalamadı.

Çalınan tokenlerin toplam miktarı, dolaşımdaki toplam NULS tokenlerin sadece yüzde 2’si kadar. Bu açıdan saldırının NULS fiyatına çok az etkisi olmuş gibi görünüyor.

İlgili – Halliburton’ı hackleyene 100 bin dolarlık Bitcoin ödülü!

NULS açıkları kapatmaya çalışıyor

Saldırı sonrası şirket açıklarını kapatmaya yönelik adımlar atmaya başladı. Bundan sonra benzer saldırıların önünü almak ve daha fazla kayıp yaşamamak için açıklar gideriliyor.

NULS ekibi 87,800 blok yüksekliğinde hard fork yapma kararı aldı. Geri kalan tokenler kilitlenecek. Blockchain ekibi, bunun zorunlu bir süreç olduğunu belirterek, kısa sürede tamamlanması gerektiğini belirtiyor.

Ekip ayrıca hard fork sonrası piyasada işlemlere girmeyen geri kalan 1451645.65303905 NULS tokenin de kalıcı bir şekilde yok edileceğini bildiriyor.

Şirket ayrıca çalınan tokenlerin izini sürmek için kripto para borsaları ve platformları ile de irtibata geçildiği bildiriliyor.

Kaynak

Etiketler: