BTC : 84814 ₺ ETH : 2790 ₺ XRP : 2.174 ₺ LTC : 427.2 ₺ USDT : 7.294 ₺ XLM : 0.7656 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bittrex borsası STEEM coin hırsızlığı ile çalkalanıyor

Bittrex borsası STEEM coin hırsızlığı ile çalkalanıyor

Bittrex borsası STEEM coin hırsızlığı ile çalkalanıyor
0
huobi_koinmedya

Kurucu ortak Richie Lai, Bittrex’in bilinmeyen bir Steem coin hesabındaki 24 milyonluk bir STEEM işleminin ne olduğunu dikkatlice gözden geçireceklerini açıkladı.


Bilinmeyen bir kuruluşun “Yeni Steem” hard forkunda el konulma durumu olan  5.7 milyon dolarlık STEEM tokenını“kurtarması” sonrasında Bittrex, fonların hesaplarına ulaştığını doğruladı. Kripto borsası şimdi Steem tanıklarından çalındığı iddia edilen 23,6 milyon STEEM tokenıyla ne yapılacağı konusunda zor bir kararla karşı karşıya.

İlgili yazı için bakınız: Steem tartışması alevleniyor

21 Mayıs tarihli bir açıklamada, Bittrex’in kurucu ortağı Richie Lai, işlem başlatıcısının “community321” adlı hesabının varlığının şu ana kadar bilinmediğini doğruladı. Lai, hesabın Bittrex dışında saldırıya uğrayabileceği iddiası olduğuna da dikkat çekti.

koinmedya_brave

Borsa ne yapacak?

Yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Bu sabah birisi 23.627.501 STEEM coin’i ana Bittrex hesabına yatırdı. Hard fork ve Bittrex ekosisteminin dışında “community321” hesabının saldırıya uğradığı iddiası iki ayrı konudur. Bu iki konuyu birbirine karıştırmayalım.”

STEEM coin, bir kullanıcı sahipliğini kanıtlayabilene kadar Bittrex’te hak talebinde bulunulmamış durumda.

Bittrex kurucu ortağı, borsanın fonları orijinal cüzdan sahibine iade etmek için “bu transferin ne olduğunu dikkatle gözden geçireceğini” açıkladı.

koinmedya_brave

Ancak bu fonların iade edilmesi için, Steem coin sahibi olan kimsenin fonların kendilerine ait olduğunu kanıtlamaları gerekecek.

Bittrex’e göre, işlem “uygun tanımlama notu olmadan” gönderildi, bu da fonların sahipliğini tanımlamayı zorlaştırdı.

Lai konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor:

“Bu gibi durumlarda, birisi saldırıya uğramış bir mağdur olduğunu iddia ederse, coini saldırıya uğradığını iddia eden kişiye veya kişilere iade etmeden önce sahiplik belgesi isteriz.”

Bittrex sözcüsü yaptığı açıklamada borsanın artık coinin bulunduğu hesabın doğasıyla ilişkili karmaşıklıklar nedeniyle sahibinin kim olduğunu çözmesi gerektiğini detaylandırdı. Bittrex’in ana borsa hesabı “bir banka yönlendirme numarası gibi” olduğu için, her işlemin yatıranın bir tanımlayıcısına sahip olması gerekiyor.

Bittrex’in fonları Steem coin tanıklarına iade etmek için yasal bir sorumluluğu olabilir

JPB Liberty ve Steem paydaşının CEO’su Andrew Hamilton, yaptığı açıklamada  Bittrex’in çalıntı mülk aldığını ve Bittrex’e gönderen tarafın talimat verdiği şekilde orijinal sahiplerine iade etmek için yasal bir yükümlülüğü olduğunu belirtti. Hamilton şunları söyledi:

“Kripto para birimi endüstrisinde” kod kanun “ve” blok zincirinin kutsallığı “gibi terimler kullanmak isterken, toprak yasasının kod yasasına göre öncelikli olduğunu da kabul etmeliyiz.”

Görünüşe göre Hamilton, çalınan fonların hak sahiplerinin Steem hesapları ve Steem blockchain’in isyancısı Hive blockchain ile ilişkili paydaşlar olduğu anlamına gelirken, sahiplik iddiasında bulunan başka bir taraf daha var. Hive tanıklarının “milyonlarca dolar” çaldığına inanan Tron CEO’su Justin Sun, fonları geri almak için yoğun bir çaba ile çalışıyor.

Kaynak