BTC : 83075 ₺ ETH : 2835 ₺ XRP : 1.884 ₺ LTC : 358.4 ₺ USDT : 7.635 ₺ XLM : 0.582 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriAltcoin
  3. BitTorrent BTT nedir ve tam olarak neden var?

BitTorrent BTT nedir ve tam olarak neden var?

BitTorrent BTT nedir ve tam olarak neden var?
0

BitTorrent BTT nedir ve tam olarak neden var? Bu yazımızda, çıktığı günden beri kripto para piyasasının gündeminde olan BitTorrent’i (BTT) mercek altına alacağız. Hadi başlayalım.


BitTorrent BTT nedir ve çıkış amacı ne?

Dünyanın en büyük dosya paylaşım platformu olan BitTorrent, geçtiğimiz aylarda Tron (TRX) ile ortaklaşa çalışarak BTT adında yeni bir kripto para çıkardı. Peki BitTorrent (BTT) nedir? Başarılı olacak mı?

BTT’nin şimdiye kadar verdiği izlenim hiç de fena değil. 28 Ocak 2019’da Binance başta olmak üzere pek çok borsada halka arza edilen BTT’ler, 15 dakika içinde tükendi. Bu talep azalmak bilmedi ve BTT fiyatları daha çıkalı 10 gün olmasına rağmen fiyatını 10 kat artırmayı başardı.

BTT nedir sorusuna gelecek olursak, BTT’nin Tron platformu üzerine inşa edilen bir TRC-10 tokeni olduğunu söyleyebiliriz. BitTorrent platformuyla entegre olacak şekilde tasarlandı.

koinmedya_brave

Peki BTT ne işe yarıyor?

BTT, BitTorrent platformu üzerindeki dosya paylaşım sürecini, kullanıcılar için çok daha verimli hale getirmek amacıyla üretildi.

Torrent platformlarını kullananlar bilir. Bir dosya indirmek istediğimizde “seeder” sayısı çok önemli. Yani söz konusu dosyayı paylaşıma açan kullanıcı sayısı. Bu “seeder” sayısı ne kadar fazlaysa, indirme de o kadar hızlı olur. BitTorrent de kullanıcılarının daha fazla paylaşıma açık kalmasını sağlamak için, BTT isimli bir kripto para çıkardı.

BitTorrent, bu etkileşimi başlatmak için, Temmuz 2019’da dosyaları paylaşıma açık tutan “seeder”lara BTT ile ödeme yapmanın bir yöntemi olan BitTorrent Speed’in Beta versiyonunu piyasaya sürdü. Yani indirmek istediğiniz bir dosyayı daha hızlı indirmek için parasıyla seeder tutabileceksiniz. Bir yandan seeder yaptığı bu işten para kazanacak, diğer yandan ise dosyaları indiren kullanıcı da istediği veriye ve dosyaya daha hızlı ulaşabilecek. Her iki taraf için de “kazan kazan” durumu.

Eylül 2019’da BitTorrent Speed’in 1.1.0 versiyonu yayınlandı. BitTorrent sitesine göre şu an uygulamanın 2.2.3 versiyonu indirilebiliyor. Bu üçüncü versiyon ve bir dizi düzeltme ve geliştirme ile birlikte geliyor.

BitTorrent Speed’in özellikleri

BitTorrent BTT nedir sorusuna cevap vermek için bir de özelliklerine bakalım. BitTorrent, sitesinde BitTorrent Speed’i şöyle tanıtıyor: “Blockchain teknolojisinin kitlesel benimsenmesinin ilk örneğini sunuyoruz. BitTorrent Speed, kripto para birimi olan BTT token ile geleneksel dosya paylaşımını çok daha güçlendiriyor. Ücretsiz indirin, dosyaları ilk alan siz olun ve İnternet üzerinden dosya paylaşarak kazanın.”

BitTorrent Speed’in ilk özelliklerinden biri bir Kontrol Paneli’ne (Dashboard) sahip olması. Kullanıcılar buradan kazanımlarını ve diğer ayarlarını kolayca izleyebilir.

Bunun dışında bir de kripto para cüzdanına sahip. Cüzdanda BTT varlıkları görülebilir ve tek bir tıklama ile token gönderip alma işlemleri yapılabilir.

BTT ile ilgili gelişmeler ve eleştiriler

BitTorrent BTT nedir ve tam olarak neden var? Bu yazımızda, çıktığı günden beri kripto para piyasasının gündeminde olan BitTorrent’i (BTT) mercek altına alacağız.

Tron, sektörün önde gelen borsalarından Binance’de listeleneceğini duyurunca BTT token çok popüler olmuştu. Aslında Binance, BTT’nin ilk dağıtımlarını da kendi airdrop platformu olan Binance Launchpad üzerinden yaparak tanıtımına katkıda bulunmuştu. Token daha sonra kripto ödeme işlemleri sağlayıcısı CoinPayments’in de desteğini almıştı.

Ancak bunlardan sonra BTT’yi geliştirme adına çok az şey yapıldı. Çoğunlukla sadece airdroplar. Tron bulunla kripto parayı canlı tutmaya çalışıyor. Ayrıca Justin Sun’dan bir dizi abartılı reklamlar ve “kandırmacalar”.

2020 yılında ise BitTorrent’in bir dizi önde gelen şirketten destek alması bekleniyor. Söylentilere göre Spotify ile işbirliği olabilir. Ancak tabii bunlar şu an sadece spekülasyondan ibaret.

İlgili – BTT ve TRX destekli stabil coin duyurusu sonrası Tron yükselişte!

Captainaltcoin ise şöyle diyor: “Bittorrent token (BTT) 2018’in en çok reklam edilen ve bundan dolayı da ilgi gören ICO’larından biri. Bu kadar reklam ve büyük beklentilere rağmen, tokenin uygulanabilirliği ve Tron ekibinin ortaya konulan planı başarıyla tamamlama konusundaki genel yeterliliği ile ilgili şüpheler var. BTT fiyatının şu an arkasındaki itici güç pazarlama hileleri ve spekülasyonlardan ibaret. Bu ikisi de Justin Sun’ı ünlü yapan özellikleri. Bunun sonucu da önümüzde dönemde yükseliş kaydedebilir. Buna rağmen uzun vade için BTT sağlam bir yatırım olarak görünmüyor. Fiyatı da 2020 yılında yapay bir şekilde 0.0007 dolar seviyesinde tutulabilir.”

BitTorrent (BTT) yorumu

BitTorrent BTT nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Şimdi de sıra yorumda. BitTorrent’in yaptığı bu atılım yararlı bir girişim. Bir de ücretler makul tutulursa bu iş çok farklı boyutlarda gelişme fırsatı elde eder. Çünkü peer to peer dosya paylaşım ağlarının en büyük sorunu seeder eksikliği. Ancak dengeli bir politika izlenir ise BitTorrent Speed’le beraber bu sorun ortadan kalkabilir.

BitTorrent sitesi, 138 ülkede 100 milyonun üzerinde kullanıcısı olduğunu bildiriyor. Bu sayı giderek daha da artabilir. Özellikle de BitTorrent Speed verimini kanıtlarsa.

Kaynak

Etiketler: