BTC : 65810 ₺ ETH : 1644 ₺ XRP : 1.388 ₺ LTC : 318.9 ₺ USDT : 6.79 ₺ XLM : 0.5477 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitfinex dolandırıcılığı haberi ardından Bitcoin neden düştü? Bilmek isteyecekleriniz

Bitfinex dolandırıcılığı haberi ardından Bitcoin neden düştü? Bilmek isteyecekleriniz

Bitfinex dolandırıcılığı haberi ardından Bitcoin neden düştü? Bilmek isteyecekleriniz
0
huobi_koinmedya

Bitfinex dolandırıcılığı haberi ardından Bitcoin ve O’nu izleyerek altcoinlerin oldukça büyük kısmı düştü. Peki tam olarak Bitcoin’in düşüş nedeni ne?


Perşembe akşamına doğru New York eyaleti baş savcısı Letitia James kripto borsası Bitfinex ve stabil coin Tether’in arkasındaki şirket iFinex’e karşı açılan soruşturmanın kararını yayınladı. Şimdi Bitfinex 850$ milyonluk fonu kapamak için Tether basma iddiasıyla yargılanacak.

Sıcak haber: Bitfinex ve Tether mahkemelik oldu, acısı Bitcoin’den çıktı!

koinmedya_brave

Mahkemenin kararına göre Bitfinex 850$ milyon tutarında müşteri ve şirket fonunu, farklı borsalardan fon alan Panama bazlı ödeme işlemcisi Crypto Capital’e gönderdi. Fonları geri alamayınca kaybı kapatmak için 900$ milyonluk Tether nakit rezervine ulaştı.

Tether 300 milyon dolarlık USDT daha piyasaya sürdü

İddiaya göre Bitfinex zararı yatırımcılara asla bildirmedi. New York baş savcısı Bitfinex ve Tether’in ardındaki iFinex şirketinin New York yasalarını ihlal etmiş ve New York yatırımcılarını dolandırmış olabileceğini belirtti.

Ne kadar kötü?

Korkutucu başlıkların ötesine baktığımızda başsavcının tam açıklamasının marketteki paniği yatıştıran bazı detaylar içerdiği görülüyor-şimdilik… Şimdiye kadar el koymayı gerektiren hiçbir suçlama yöneltilmedi. Durdurma istenmedi. Ve hatta New York baş savcılığı bile Bitfinex/Tether’i çalışmaya devam için teşvik etti.

koinmedya_brave

Ripple (XRP) kısa vadede toparlanabilir ama ya uzun dönem?

Bitfinex’in cevabı

Haber patlak verdikten bir kaç saat sonra Bitfinex ve Tether birlikte bir açıklama yaptılar:

“New York baş savcısının doldurduğu dosya kötü niyetle yazılmış ve sahte iddialarla harmanlanmıştır. Buna Crypto Capital’deki sözde 850$ milyonluk zarar da dahildir.

Crypto Capital’deki fonların kaybolmadığı fakat el konulup emin bir şekilde tutulduğu konusunda bilgilendirildik. Bu fonların serbest bırakılması amacıyla, haklarımız ve çözüm yolları için aktif bir şekilde çalışıyoruz. Öyle görünüyor ki bu durum Bitfinex ile değil Crypto Capital ile ilgilidir.”

Hem Bitfinex hem de Tether  açıklamalarında “finansal olarak güçlü olduklarını” belirttiler. İkisi de;

“NY baş savcısının, kanun uygulayıcıların güçlü destekçileri olan iyi vatandaşların şirketlerine karşı giriştiği haddi aşan yaklaşımıyla savaş sözü veriyoruz. Bitfinex ve Tether bununla ve NY baş savcısının diğer tüm eylemleriyle şiddetle mücadele edecektir. “

şeklinde açıklama yaptılar.

Market nasıl reaksiyon verdi?

Bitfinex dolandırıcılığı haberi ardından Bitcoin dahil olmak üzere hemen tüm kriptolar değer kaybetti. Markete panik girdiğinde kripto dünyası daha kötü düşüşler de yaşamıştı.  Bitcoin yalnızca %7 düştü. Ve sonra tekrar toparlandı. Şu an hala 5,000$ üstünde seyrediyor. Bu gibi durumlarda biraz uzaktan büyük resme bakmak önemli. Son 30 günde Bitcoin hala %30’dan fazla artmış durumda.

Altcoinler daha büyük darbe aldı. BAT ve Maker %12 kayıpla en büyük düşüşü yaşayanlar arasında.

Top-20’de en büyük kaybı ise %9 ile Tezos yaşadı. Ethereum yaklaşık %5 düştü. İlginç olan ise Litecoin ve Binance Coin düşüşten pek etkilenmemiş görünüyorlardı. Hatta yeşil kalmaya devam ettiler. Yazıya hazırlanıldığı esnada Litecoin de nasibini almış ve kırmızıya dönüşmüştü.