BTC : 81338 ₺ ETH : 1.768 ₺ XRP : 45.04 ₺ LTC : 7.642 ₺ USDT : 346.6 ₺ XLM : 0.2312 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin’in Yıllık Grafiği BTC’nin Geleceği Hakkında Ne Söylüyor?

Bitcoin’in Yıllık Grafiği BTC’nin Geleceği Hakkında Ne Söylüyor?

Bitcoin’in Yıllık Grafiği BTC’nin Geleceği Hakkında Ne Söylüyor?
0

Bitcoin’in yıllık grafiği gelecek ile ilgili öngörüler verebilir mi? Bu soru üzerinde uzun süredir tartışılan bir konu. Kimi buna olumlu yaklaşırken kimileri de Bitcoin’in düzenlenmiş bir pazar olmadığı için aşırı manipülatif olduğunu bu nedenle teknik analiz ve grafiklerin gelecek hakkında vereceği öngörülerin tutarlı olmayacağı düşünüyor.


BTC Grafik Olarak Bize Ne Söylüyor?

Bitcoin’in yıllık grafiğinin gelecek hakkında öngörüde bulunmak için fazlasıyla faydalı olduğunu düşünüyorum. Evet bu bir şaka değil. Belki de Bitcoin uzun vadeli olarak bakıldığında tüm finansal enstrumanlardan daha sağlıklı bir grafik çiziyor. Gerçek şu ki; Bitcoin uzun vadeli olarak büyük yükselişler sonrası büyük düzeltmeler daha sonra ise daha fazla yükselişler gösteriyor. Kimileri pazarın bir trendi olmadığını söyler fakat durum öyle değil. Şöyle bir geri çekilin ve uzun vadeli olan Bitcoin grafiğine bakın. Size ne diyor? Yükseğe, daha yükseğe. Bu grafik Bitcoin’in logaritmik fiyat hareketlerini gösteriyor;

Aşağıda Bitcoin’in Aralık 2019 tarihli grafiği var. Açıkça görülüyor ki Bitcoin bir ayı piyasasında ve aşağı yönlü hareketi güçlenecek.

Btc grafik

koinmedya_brave
Bitcoin bir balon içindeydi burası kesin ve bu balon söndü. Aynen dotcom balonu gibi. Dotcom çöküşü gibi eğer dipten almayı başarırsanız çok büyük kazançlar elde edersiniz. Bitcoin’in yıllık grafiği bu konuda bize önemli ipuçları sunuyor.

Bitcoin 2018 sene sonunda önemli bir düşüş yaşadı. 15 Kasım 2018’de başlayan sert düşüş 17 Aralık 2019 itibariyle 3150 dolarda son buldu. 2019 ortalarında yükselişe geçen Bitcoin 13.800 doları yakaladı. Ancak yılın ikinci yarısı yeniden düşüş seyri başladı. Kimi analistler düşüşün hala devam edeceğini söyleseler de 2018 diplerinin geçilme ihtimali yok denecek kadar az.

BTC grafik

Bu grafik Bitcoin ve Kriptonun büyüme ve davranışının logaritmik olduğunu gösteriyor. Bu viral büyümenin işareti. Çok az şey böyle bir büyüme  gösterebilir. Bu tam olarak birim zaman başına %26 birleşik büyüme anlamına geliyor. 10 defa %26 büyüme ise size %1000 kazandırır. Bu arada bu Warren Buffet’ı dünyanın en zengin adamlarından biri yapan portföy kazanç oranı.

Bu lineer olmayan grafik oldukça heyecan verici ve bu büyüme devam ederse Bitcoin 20.000 Dolar hatta 200.000 Dolar olabilir. Eğer pazarın mekanizması bu şekilde viral olmaya devam ederse bu şekilde büyümeye devam eder. Bitcoin’in 6 yıllık fiyat grafiği çok şey anlatıyor;

Bu grafik Bitcoin’in 6 yıllık ticaret ve büyüme gücünü gösteriyor.

Bitcoin'in Yıllık Grafiği

Peki bu durumda fiyat hedefi ne;

Bir kaç yüz milyar Dolar değerindeki kripto para sektörü (sektörde yer alan madencilik özelliği olmayan ve merkezi olmayanlar da dahil) önümüzdeki dönemde 10 katına kadar çıkış yapabilecek bir potansiyel taşıyor. Eğer Bitcoin dediğimiz gibi logaritmik olarak davranıyorsa aya çıkış yolculuğuna yakında başlayacaktır.

Bu durumda %100 kayıp ihtimaline karşı %1.000 kazanma şansı. Sizce hangisi muhtemel? Eğer doğru şartlara sahipseniz yatırım için bu dayanılmaz cazip bir teklif. Bununla birlikte eğer çok aç gözlü bir adamsanız pazarın dibini görmek isteyebilirsiniz. En azından ayı trendi bitsin diye beklemeyi düşünebilirsiniz. Fakat bence henüz bu noktada değiliz. Biraz daha beklemeniz gerekecek gibi.

Bitcoin her 4 yılda bir ödül yarılaması yapıyor. Bitcoin arz enflasyon oranında sürekli düşüşe neden olan bu gelişme en sonunda Bitcoin’i en güvenilir varlık sınıfına sokacaktır. Günde 1.800 yeni BTC kazılıyor. Mayıs 2020’den sonra bu sayı 900’e düşecek. Bu da piyasaya daha az BTC gireceği ve birim BTC başına oluşacak talebin artacağı manasına geliyor.

Bitcoin’un uzun vadeli fiyat hareketini yakından takip eden Plan B hesabı takip listenizde olmalı. Örneğin 150 haftalık hareketli ortalama eğrisi Bitcoin’in yıllık grafiğinde şu ana dek kırılamamış en önemli destektir.

Bitcoin’in yıllık bazdaki grafiği çok önemli bilgiler sunacaktır. Özellikle PlanB gibi uzman kalemlerin analizlerini takip etmenizi öneriyoruz. Yukarıdaki grafikte 150 haftalık hareketli ortalamanın fiyata yaklaştığını görüyoruz. Fiyatın tarihte hiç kırılmamış olan desteğe inmesi belki de dibin görüldüğü ve artık yükselişin başlayacağı manasına gelebilir.

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler: