BTC : 81259 ₺ ETH : 1.768 ₺ XRP : 44.65 ₺ LTC : 7.642 ₺ USDT : 346.1 ₺ XLM : 0.2316 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoinin tarihi evrelerini öğrendikçe Ripple’ı Daha Çok Seveceksiniz

Bitcoinin tarihi evrelerini öğrendikçe Ripple’ı Daha Çok Seveceksiniz

Bitcoinin tarihi evrelerini öğrendikçe Ripple’ı Daha Çok Seveceksiniz
0

Henüz 10 yıllık bir geçmişe sahip olan Bitcoinin tarihi evreleri Ripple benzerlik gösteriyor. “Bitcoin’i tanıdıkça Ripple’ı daha çok seveceksiniz” iddiamı bu yazımda sizlere ispatlamaya çalışacağım.


Bitcoinin tarihi evreleri ve Ripple 

Bitcoinin tarihi evreleri ve fiyat hareketleri hakkında bir çok haber yapıldı. Eleştirilerin en yoğun olduğu ilk zamanlarda Bitcoin’e yatırım yapan tüccarların tamamına yakını şimdi köşeyi döndü. Tabi ki o zaman altcoinlerin sayısının bir elin parmaklarını geçmeyecek kadar az olmasının da büyük rolü var.

bitcoinin-tarihi
 

3 Ocak 2009’da süper kahraman Satoshi Nakamoto tarafından oluşturulan Bitcoin, şimdilerde kripto dünyasının kralı. Nakamoto’nun Bitcoin’i ilk çıkardığında 980k BTC’ye sahip olduğu tahmin ediliyor.

Bitcoinin tarihi geçmişine bakıldığında, ilk fiat para ile olan değiş tokuşu 2009 Ekim’de Marti Miami ile olduğunu görürürüz. Ertesi yıl BitcoinMarket adı altında ilk BTC alışverişi gerçekleştirildi ve 1 BTC’nin değeri 0,003 dolar olarak kayda geçti. 2011 Aralık’ta ise 1 BTC’nin değeri 6,18 ABD dolarına yükseldi.

koinmedya_brave

Bitcoin’in bundan sonraki süreçte değeri inanılmaz bir şekilde arttı. 2013’te dolar karşısındaki değeri 817,12 olurken, 31 Aralık 2015 tarihinde bu rakam 429, 78 $ seviyesine yükseldi. Bitcoin Temmuz 2016’da yasal işlemlerin BTC ile yapılabileceğine dair bir belgeyi yatırımcılarına tanıttı. Bunun hemen ardından dünyaca ünlü bir eğlence kanalı, BTC ödemeleri ile ilgili bir tanıtım filmi hazırlayarak dünya çapındaki 100 milyon müşterisine Bitcoin’in reklamını yaptı.

Satoshi kripto protokolü ile toplamda 21 milyon çıkarılacak olan Bitcoin’in, geçen 10 yıllık süre içerisinde  %80’ini üretildiği raporu medyada yer aldı. Bu rakam 16,8 milyon Bitcoin anlamına geliyor. Kalan %20’lik BTC’nin üretilmesinin ise 100 yılı bulacağı tahmin ediliyor. Bunu sebebi ise madencilerin Bitcoin’i dört yılda bir, BTC sayısı yarıya indiği zaman üretecek olmasıdır.

Köşeyi Döndükçe Ripple’ı Daha Çok Seveceksiniz

Elbette Ripple (XRP) zamanla kendi yolunu çizecektir. Ancak Ripple bu büyümeyi Bitcoin’in izlediği çizgiyi takip ederek yapıyor. Basitçe açıklamak gerekirse Ripple (XRP) Bitcoin gibi tüm mesaisini gerçek hayatın ve dünyanın problemlerini çözmek için harcıyor. Bunun karşılığı olarak insanlar da işlerini kolaylaştırdığı için Ripple’a daha fazla sahip çıkıyor.

Şu andaki XRP yatırımcılarının gelecekte köşeyi dönme ihtimalleri çok yüksek. Ripple’in XRP’si insanların kafasında birinci sınıf bir kripto para imajı oluşturmuş durumda. Bu olumlu tablo önümüzdeki yıllarda XRP’nin benimsenmesini sağlayacak ve siz de zengin oldukça Ripple’ı daha çok seveceksiniz.

Etiketler: