BTC : 84890 ₺ ETH : 2855 ₺ XRP : 2.218 ₺ LTC : 431 ₺ USDT : 7.277 ₺ XLM : 0.7741 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin’in “Bitcoin sorunu”

Bitcoin’in “Bitcoin sorunu”

Bitcoin’in “Bitcoin sorunu”
0
huobi_koinmedya

Bitcoin fiziksel bir bozuk paraya ya da jetona dönüştürülebilir mi? Cevap: Evet. Bu durumda fiziksel Bitcoin sorunu ile karşı karşıya kalıyoruz.


Bitcoin’in “Bitcoin sorunu”

Mike Caldwell tarafından geliştirilen Casascius coinleri Bitcoin’leri fiziksel jetonlara çevirebiliyordu. Mike Caldwell, 2013 yılında 82 milyon dolar değerindeki Bitcoin’i fiziksel jetona çevirmiş ancak ABD Mali Suçlar Koruma Ağı (FINCEN) Casascius coinleri yasakladı ve Mike Caldwell Bitcoin’i jeton haline getirme işini bıraktı.

Aşağıdaki Youtube videosunda gümüş bir jetona dönüştürülmüş sertifikalı bir Bitcoin’i görüyoruz. Gümüş jetonun içerisine Bitcoin’in private key’leri kayıtlı.

koinmedya_brave

2013 yılına kadar insanlar Mike Caldwell’a Bitcoin’leri ile ilgili private key’lerini gönderiyordu. Mike Caldwell ise 50 dolar karşılığında insanların Bitcoin’lerini gümüş jetona dönüştürüyordu.

Casascius coinlerinin yasaklanmasına rağmen başka işletmeler Bitcoin’i fizikselleştirmeye devam etti Önceden üretilmiş Casascius coinler ise Ebay gibi online alışveriş sitelerinde hala satışta.

Bitcoin’in sahtesini üretmek ve arzını arttırmak imkansız. Ancak Bitcoin’i fizikselleştirdiğimizde büyü ortadan kayboluyor. Artık Bitcoin’in sahtesini üretebilirsiniz ve arzını arttırabilirsiniz.

1 Bitcoin’i olan bir yatırımcının Bitcoin’ini Casascius coin vari fiziksel bir jetona dönüştürdüğünü düşünün. Bu dönüşümü yapan kişi, aynı private key ile birkaç Casascius coin üretirse ne olacak? Fiziksel Bitcoin’leri satın alan herkesin gerçekten fiziksel jetonların Bitcoin içerip içermediğini kontrol etmesi gerekiyor.

koinmedya_brave

Şu ana kadar yıllardır hiçbir aktivite göstermeyen Bitcoin adresleri var. Muhtemelen bu adreslerin sahibi Bitcoin gömüleme yapıyor. Belki çok uzun süre Bitcoin’lerini saklamaya devam edecek. Yıllardır sakladığınız fiziksel Bitcoin cüzdanınızda ya Bitcoin yoksa ne olacak?

Bitcoin somut hale dönüşünce başka problemler baş gösteriyor.

Kaynak