BTC : 79602 ₺ ETH : 2602 ₺ XRP : 1.782 ₺ LTC : 330 ₺ USDT : 7.687 ₺ XLM : 0.5413 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. 2020 yılı ile birlikte Bitcoin’de yeni bir dönem başlıyor

2020 yılı ile birlikte Bitcoin’de yeni bir dönem başlıyor

2020 yılı ile birlikte Bitcoin’de yeni bir dönem başlıyor
0

Bir risk sermayesi şirketi olan Outlier Ventures, 2020 yılı ile birlikte Bitcoin’de yeni bir dönem  öngörüyor. Şirket, kripto ve blockchain’de on yıllık gelişim ve spekülasyonun ardından yeni bir aşamaya geçileceğini söyledi.


Bitcoin’de yeni bir dönem başlıyor

Bitcoin, Ethereum, Cosmos, Brave ve Chainlink gibi büyük kripto para birimlerine yatırım yapan şirketin araştırma başkanı Lawrence Lundy, önümüzdeki on yılın yayılma süreci olacağını iddia etti.

kripto'da yeni bir dönem
Kripto ve Bitcoin’in son on yıl ve önümüzdeki on yıl boyunca S-Eğrisi trendi

Lundy, “2020 için 18 Öngörü” başlıklı yıl sonu raporunda yayılma aşamasının rengini belirleyecek olan Bitcoin, Ethereum ve Blockchain’deki temel eğilimleri tespit etti.

Bitcoin trendleri

Büyük kripto para birimleri için dijital varlıklara ve blockchain kullanımına olan talep arttıkça ölçeklenebilirlik her zaman en büyük sorun olmuştur.

koinmedya_brave

Çoğu blockchain geliştiricisi genellikle uzun vadede, mevcut blockchain’lerin üzerine ikinci bir katman ağının büyüme için çok önemli olduğu konusunda hemfikir.

Raporda, 2020’den itibaren Bitcoin’in ikinci katman kullanımının daha fazla ihtimal dahilinde olduğu öne sürüldü. Bitcoin, 2009 yılında ki kuruluşundan bu yana bir ödeme ağından çok bir varlık depolama değeri olarak kabul edilmekte.

Lightning ve diğer potansiyel iki katmanlı çözüm ile Lundy, Bitcoin’in giderek açık bir finansal platform olarak görüleceğini söyledi. Bitcoin’de yeni bir dönem iki katmanlı çözüm ile gelebilir.

Raporda, “Ancak LApps ‘ın (Lightning Apps) büyümesi ve daha geniş anlamda veri bağlantısı, bir ücret piyasasının gelişimi ve Bitcoin’in uzun vadeli canlılığının daha güçlü bir temel sinyali olacaktır.” ifadesi yer aldı.

Ethereum trendleri

Bu hiç de şaşırtıcı değil, ancak Outlier Ventures, merkezi olmayan finansın (DeFi) önümüzdeki yıllarda Ethereum’un ana hikayesi olmaya devam etmesini bekliyor.

2019 yılında, Ethereum üzerindeki DeFi’de devasa bir büyüme yaşandı. DeFiPulse verilerine göre, DeFi platformlarında, ezici çoğunluğu Ethereum’dan gelen, toplam kilitli değer 661 milyon dolara ulaştı.

kripto'da yeni bir dönem
Ethereum’daki DeFi, 2019 boyunca katlanarak büyüyor

Özellikle, Ethereum’un en büyük DeFi platformu Maker hesapları 661 milyon doların 329 milyonunu oluşturuyor. Ethereum çoğu DeFi uygulamaları için ana teminat olarak kullanılıyor.

Lundy şunları kaydetti:

“Şimdi İstanbul’un hayata geçmesiyle, EIP-2028’in katman 2 benimsenmesi üzerinde büyük bir etkisi olmasını, kitle fonlaması ve DeFi’nin ötesinde kullanım örnekleri açmasını bekliyoruz. Mevcut DeFi legosundan yararlanmak için şu anda EOS ve Tron kullanan oyunların Ethereum’a geçeceğini umuyoruz. ”

Blockchain trendleri

Blockchain alanında rapor, Merkez Bankası destekli dijital para birimlerinin Çin’in öncülüğüyle önemli ilerleme kaydedeceğini söylüyor.

25 Ekim’de Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, kriptodan uzaklaşırken blockchain ve blockchain ile ilgili platformların geliştirilmesini resmen teşvik etti.

O zamandan beri sektörün büyük yöneticileri blockchain endüstrisinin itibarının belirgin bir şekilde arttığını söylediler. Raporda bu durum şöyle kaydedildi:

“2020’de Çin Dijital Para ve Elektronik Ödemesinin (DCEP) belirli borsalara ve Alibaba, Baidu ve Tencent gibi yüz milyonlarca kullanıcısı olan seçkin platformlara verilen lisanslarla başlayacağını bekliyoruz”

Çin’in ardından Fransa ve diğer ülkeler, devlete ait dijital para birimlerinin geliştirilmesine ilgi duyduklarını belirttiler. Güney Kore’nin, Kore Merkez Bankası tarafından bir kripto para birimi uzmanının işe alınmasıyla bir sonraki sırada yer alabileceğine dair beklentiler var.

Kripto’da yeni bir dönem işareti Türkiye’den de geldi. Kripto para birimi kullananların sayısı yüz binleri aşarken Merkez Bankası’nın “dijital para” çıkarma kararıyla birlikte Türkiye’de şirketler yatırımlarına hız verdi.

İlgili: İran’dan müslüman ülkelere İslami kripto para teklifi

Kaynak