BTC : 80250 ₺ ETH : 1.742 ₺ XRP : 44.35 ₺ LTC : 7.639 ₺ USDT : 343.3 ₺ XLM : 0.2277 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin zorluk grafiğinde müjde işaretleri

Bitcoin zorluk grafiğinde müjde işaretleri

Bitcoin zorluk grafiğinde müjde işaretleri
0

Bitcoin zorluk grafiğinde yüzde 2’lik artış yaşandı. Peki bu ne manaya geliyor. Uzun vadeli Bitcoin grafiği denilince akla gelen ilk isim olan PlanB yorumladı.


Bitcoin zorluk grafiğinde önemli işaretler

Bitcoin zorluk derecesi her 2016 blokta bir yeniden ayarlanır. Her bloğun yaklaşık 10 dakikada kazıldığını hesap edersek bu süre 2 haftaya tekabül ediyor. Yani Bitcoin zorluk seviyesi her ay 2 kere yeniden düzenleniyor.

Bitcoin zorluk derece esasen Bitcoin ağındaki kazma gücünün (hash rate) bir yansıması. Ağa daha fazla sayıda madenci katıldığında veya ağdaki madencilerin kazı gücü yükseldiğinde 1 Bitcoin bloğu daha kısa sürede kazılır hale geliyor. Sürenin yaklaşık 10 dakika civarında tutulması için Bitcoin bloğu oluşturulması için çözülmesi gereken denklemlerin zorluğunun artırılması gerekiyor.

koinmedya_brave

Sistem bu şekilde kendi içinde denge mekanizmasına ulaşmış oluyor. Aksi takdirde ağdaki madenci sayısı arttıkça daha hızlı kazı yapılır, Bitcoin ödülüne daha hızlı ulaşılır ve kazılması gereken tüm BTC’ler kısa sürede kazılırdı. Bitcoin zorluk ayarlaması sayesinde son Bitcoin bloğunun 2140 yılında kazılacağı tahmin ediliyor.

Bitcoin fiyatı düşüş seyrine girince (kazı maliyetleri sabit kaldığı için) madenciler zora giriyor. Kazı maliyeti görece yüksek olan madenciler sektörü terk etmek zorunda kalıyor. Madencilerin bir kısmı ise sistemde kalabilme adına kazdığı BTC’leri satışa çıkartıyor. Bu durumda piyasada ani bir satış baskısı meydana geliyor. Bu durum kısır döngü oluşturup fiyatı iyice baskılıyor. Taki piyasada (ayakta kalmak için BTC satışına ihtiyaç duymayan) güçlü madenciler kalana dek.

Sonrasında satış baskısından kurtulan Bitcoin yeniden yükselişe geçer. Yükselişle birlikte daha önce pes eden madenciler yeniden sisteme girer ve yükseliş döngüsü başlar. Tarihsel olarak baktığımızda Bitcoin zorluk derecesi düşüşten yükselişe geçtikten sonra ilginç şeyler oluyor.

Zorluk Grafiği ve Yorumlanması

Yukarıdaki grafik tam da bunu gösteriyor. Her renkli daire, ardışık Bitcoin zorluk dereceleri arasındaki ilişkiyi gözler önüne seriyor. Mavi renk bir önceki Bitcoin zorluk seviyesine göre %4 düşüşü simgelerken kırmızı renk %4 artışı ifade ediyor.

En son düzenleme 21 Kasım 2019 tarihinde yapıldı. Son düzenlemenin rengi sarı. Yani %2 oranında artış meydana gelmiş. Bu da demek oluyor ki zayıf madencilerin sahneden çekilme seansı sona ermiş. Tarihsel olarak geniş perspektiften ele aldığımızda; mavi daireden sonra gelen kırmızı ve sarı daireler fiyat yükselişinin açık işaretleri konumuna dönüşmüş.

Ayrıca grafiğin son bölümünü teşkil eden 2019 yılında, 2 hafta önce ilk kez mavi daire oluştuğunu da belirtelim. Bu yıl boyu Bitcoin zorluk seviyesi sürekli artış göstermişti. Zaten grafiğin son bölümü de artışı simgeleyen sarı ve kırmızı dairelerle bezeli.

Bitcoin zorluğunda yaşanan düşüş münferit kaldı. Bu yıl yalnızca bir kere meydana geldi. Bir sonraki ayarlamada da yükseliş meydana gelirse madenciler paçayı kurtarmış demektir. Kesin hükme varmak için 2 hafta sonraki düzenlemeyi de görmemiz lazım.

Bitcoin fiyatının genel itibariyle zorluk derecesine paralel gittiği bir gerçek. Zorluk seviyesi yükseldikçe sektör daha güçlü madencileri kendine çekecek ve rekabet hız kazanacak. Bu ise temelde daha sağlıklı bir blockchain oluşturulması için olmazsa olmaz kritlerlerden.

Bitcoin grafiğinde 3 önemli boğa atağı öncesinde sürekli mavi ve yeşil ışıkların yandığına şahit oluyoruz. Yani fiyat dip yaparken zayıf madenciler devre dışı kalmış. Ardından fiyat stabilizasyonu sağlandıktan sonra yeni ve güçlü madencilerin katılımıyla hast rate yükselmiş. Buna bağlı olarak zorluk derecesi ve fiyat artarak yoluna devam etmiş.

Unutmamak gerekir ki grafikte sondan ikinci işaret mavi. Son işaret ise sarı. Maviden sonra sarının belirmesi umut verici ancak sürdürülebilir yükseliş için kırmızı işaret şart.

Kaynak

Bitcoin hakkında daha fazlası için Tıklayın

Etiketler: