BTC : 64455 ₺ ETH : 1600 ₺ XRP : 1.381 ₺ LTC : 317.2 ₺ USDT : 6.793 ₺ XLM : 0.481 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin Haberleri Bitcoin yükselişi boğa tuzağı olabilir! Dikkat!

Bitcoin yükselişi boğa tuzağı olabilir! Dikkat!

Bitcoin yükselişi boğa tuzağı olabilir! Dikkat!
0
huobi_koinmedya

Bitcoin yükselişi boğa tuzağı olabilir mi? Son 48 saat içinde %50 oranında değer kazanan Bitcoin, yükselişini sürdürebilir mi? Yoksa bir boğa tuzağı mı kuruluyor?


Bitcoin yükselişi devam edecek mi? Yoksa, bu bir tuzak mı?

Bugünkü Bitcoin yükselişi, kripto para piyasasının tamamını etkisi altına altı. Neredeyse tüm kripto paralar, çok kısa sürede inanılmaz artışlar yaşadı.

Kripto para birimi, son 24 saat içinde %20’ye yakın kazanım elde ederken, son 48 saatlik kazanım %50‘ye ulaştı. Bitcoin SV ve IOTA gibi bazı kripto para birimleri ise dünden bu yana %40 civarında yükseldi.

bitcoin-yukselisi-koinmedya-com
Bitcoin yükselişi boğa tuzağı olabilir!

Son 24 saatte %20’nin üzerinde gerçekleşen pump, yatırımcıları heyecanlandırdı. Bu arada Bitcoin yükselişi, “kripto, 7000 dolara doğru yükselmeye devam edecek mi, yoksa bu bir boğa tuzağı mı” sorularını gündeme getirdi.

koinmedya_brave

“Bitcoin’deki %20’lik pump, gerçek bir hareket mi, yoksa bir boğa tuzağı mı?”

Bitcoin ve geleneksel piyasalar arasındaki korelasyon

Bitcoin, %50 civarında yükselirken, geleneksel piyasalardaki yatırım araçları da son günlerde biraz toparlanmaya başladı. Dow Jones dünden bu yana %5’in üzerinde yükselirken, altın ve diğer piyasalarda da pozitif hareketlenmeler oldu.

Peki Bitcoin yükselişi gerçek bir fiyat hareketi mi? Dünya çapında, her geçen gün daha fazla şehir karantina altına alınırken, piyasadaki bu iyileşme daha ne kadar sürecek?

koinmedya_brave

Bitcoin analistleri, pump sonrası BTC fiyatının yükselmeye devam edip etmeyeceği konusunda ortak bir noktada buluşamıyor.

Bazı tecrübeli traderler, son fiyat hareketlerini, Bitcoin’in nihayet hisse senetleri piyasalarından ayrıldığına yorarken, diğerleri yatırımcıları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Gerçekten de 11 yıllık geçmişinde, büyük ölçüde Bitcoin fiyatının borsa ile arasında korelasyon olmadığı görüşü kabul edildi. KoinMedya olarak, pek çok kez güvenli liman olduğu konusundaki fikirlere yer verdik ve Bitcoin ile altın arasında benzerliklikler olduğundan bahsettik.

Genel olarak borsalar düşerken, Bitcoin yerinde kaldı. Hatta bu süreçte yukarı doğru hareket etti. Ancak, sadece birkaç gün önce, bu durum tersine döndü. Kripto para piyasası, S&P 500 ile birlikte büyük bir çöküş yaşadı.

Ancak Coinbase, bu ani pozitif korelasyon modeline rağmen farklı bir bakış açısı ortaya koyuyor. Geleneksel piyasalardaki borsalar işlemlerini durdurduğunda bile Bitcoin protokolünün çalışmaya devam ettiğini belirtiyor:

“Bitcoin protokolü, 3 Ocak 2009’da kuruluşundan bu yana %99,98 çalışma süresi ile işlemlere devam etmiştir. Ayrıca, Bitcoin’in spot piyasa likiditesi küreseldir, merkezi değildir ve 7/24 çalışır.”

Hisse senetleri ve Bitcoin aynı anda düşse de “S&P 500 ile son zamanlarda arasında oluşan pozitif korelasyon geçicidir.” Ancak bu, Bitcoin için işlerin yolunda olduğu anlamına gelmez.

Analistler Bitcoin için uyarıda bulunuyor!

Son birkaç gündür kripto piyasasında genel olarak olumlu bir hava var. Ancak yine de bazı traderler, yatırımcıların dikkatini yaklaşan olası bir tehlikeye çekmeye çalışıyor. Sonuçta, daha önce birçoğumuz kriptolardan beklenmedik darbeler aldık.

Son Bitcoin yükselişi, bir sonraki büyük çöküş öncesi boğa tuzağı ve bir likidite toplama girişimi olabilir. Bununla birlikte, birçok analist, trend dönüşü için gereken temel destek seviyesinin 6400$ olduğu konusunda hemfikir görünüyordu.

https://twitter.com/Josh_Rager/status/1240854969718358018?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1240854969718358018&ref_url=https%3A%2F%2Fbitcoinist.com%2Fbitcoin-price-pumps-20-are-bulls-running-into-a-trap%2F

Josh Rager ve CryptoBirb yakın zamanda, 6.400 dolar seviyesinden önemli olduğunu belirtti. Hatta CryptoBirb, “6.4k ve 7.6k arasında çok az direnç” olduğu için Bitcoin fiyatının 7.600 dolara kadar bile tırmanabileceğini söyledi.

Rager ayrıca, 6.4k$’ı kırsa da hisse senetleri düşerken BTC’nin yükselişe devam etme ihtimalinin düşük olduğunu belirtiyor. Ayrıca Coinbase de, S&P 500 korelasyonu gelecekte tekrar devam ederse “Bitcoin’in grafikte görünmeyen bölgeye bile girebileceği” konusunda uyarıyor.

Yazımızı yayına hazırladığımız sırada, Bitcoin 6.500$ seviyesinin biraz üstünde işlem görüyor. Son Bitcoin yükselişi,  kripto para birimi piyasasına FOMO kaynaklı önemli ölçüde sermaye çekti.

Tüm bunlar, kriptonun, yükselmeye devam edeceğine ve büyük olasılıkla kripto para piyasasının geri kalanının da onunla birlikte hareket edeceğine işaret ediyor olabilir.

Bununla birlikte, küresel olarak ciddi sorunlarla boğuşuyoruz ve pandeminin en kötüsü henüz gelmemiş olabilir. Bitcoin, fiat paraların çöküşü sırasında günümüzün en güvenli parası olarak değerini kanıtlayabilir. Ancak, gerçekçi olmak gerekirse, bu dediğimiz şeyin çok kısa vadede olması şimdilik mümkün değil gibi görünüyor.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

 Kaynak