BTC : 83673 ₺ ETH : 2855 ₺ XRP : 1.875 ₺ LTC : 359.5 ₺ USDT : 7.623 ₺ XLM : 0.5868 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriDeFi
  3. Bitcoin yükselirken DeFi coinleri neden düşüyor?

Bitcoin yükselirken DeFi coinleri neden düşüyor?

Bitcoin yükselirken DeFi coinleri neden düşüyor?
0

Bitcoin 11 bin dolara doğru yol alıyor. Bitcoin yükselirken DeFi coinleri neden düşüyor? DeFi tokenlarında bugün ciddi değer düşüşü dikkat çekiyor.


DeFi coinleri neden düşüyor?

Dünkü haberimizde kripto para piyasalarında 2 önemli fon hareketinden bahsettik: Dış piyasalar ile kripto para piyasaları arasındaki fon hareketleri, Bitcoin ile altcoinler arasındaki fon hareketleri.

Dış piyasalar ile kripto para piyasaları arasındaki fon hareketi

Dış piyasalardan kripto para piyasalarına yönelik fon hareketi yaşanırken Bitcoin ve altcoinlerin (DeFi’ler dahil) fiyatlarında değer artışı yaşanıyor. Tersi durumunda kripto para piyasalarından fon çıkışı yaşanırken Bitcoin ve altcoinlerin fiyatları değer kaybediyor. Bu süreç yaşanırken çoğu zaman altcoinlerdeki volatilite Bitcoin’den fazla oluyor. Yani altcoinlerdeki değer artışı ve değer kaybı daha şiddetli yaşanıyor. Bu çeşit fon hareketlerinin sonucunda Bitcoin ile altcoinlerin fiyatları arasında pozitif bir korelasyon karşımıza çıkıyor.

koinmedya_brave

Kripto para piyasalarındaki fon hareketleri

Bu durumda altcoinlerle Bitcoin arasında bir para akışı söz konusu. Altcoinlerden Bitcoin’e yönelik fon akışı yaşandığında Bitcoin’in fiyatı artarken altcoinlerin (DeFi’ler dahil) fiyatı azalıyor. Bu çeşit fon hareketlerinin sonucu olarak karşımıza Bitcoin ile altcoinlerin fiyatları arasında negatif korelasyon çıkıyor.

Altcoin sezonu devam mı? Her şey bu kritere bağlı

Bugün kripto para piyasalarında baskın olarak yaşan fon hareketi kripto para piyasaları içerisinde altcoinlerden, özellikle DeFi’lerden, Bitcoin’e yönelik fon hareketi. Bitcoin 10,800 doları aşarak 11 bin dolara doğru hareket ediyor. DeFi tokenlarının değerinde ise ciddi değer kaybı yaşanıyor. Yazının kaleme alındığı saatte Sushi  %25, Synthetix Network %16, Aave %12.5, Ren %12.2, Band Protocol %12.1 ve yearn.finance’de %11’lik değer kaybı yaşanıyor. Top 100’deki DeFi’lerin toplam piyasa değeri 15 milyar dolar seviyesinden 12 milyar dolar seviyesine geriledi.

Sonuç olarak Bitcoin, kripto para piyasaları içerisinde, stabil coinler hariç, en fazla güven veren kripto para. BTC bir nevi güvenli liman vazifesi görüyor.

Kaynak