BTC : 62795 ₺ ETH : 1563 ₺ XRP : 1.221 ₺ LTC : 285.8 ₺ USDT : 6.914 ₺ XLM : 0.4669 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para Haberleri
  3. Bitcoin yüksek kaldıraç oranlarında son durum nedir?

Bitcoin yüksek kaldıraç oranlarında son durum nedir?

Bitcoin yüksek kaldıraç oranlarında son durum nedir?
0
huobi_koinmedya

Geçmiş dönemlerde Bitcoin türev ürünlerinde kullanılan yüksek kaldıraç oranları, fiyatlarda ciddi dalgalanmalara yol açtı. Şu sıralar Bitcoin yüksek kaldıraç oranlarında son durum nedir?


Bitcoin yüksek kaldıraç oranları

Bitcoin türev piyasalarında son dönemde sağlıklı bir artış gözleniyor. Sağlıklı artıştan kasıt düşen kaldıraç oranlarının karşısında future işlemlerinde nispi bir artış yaşanıyor olması. Bazı kripto para borsaları 100 hatta 125’e kadar margin kullandırabiliyor. Bu kadar yüksek kullandırılan kaldıraç oranları ise doğal olarak piyasadaki volatiliteyi ve riski arttırıyor. Kaldıraç ve margin ticareti ile ilgili merak ettiğiniz konular için aşağıdaki haber linkimize göz atabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Kaldıraçlı işlemler rehberi: Bitcoin short ve long nedir? Margin işlemler nasıl açılır? Detaylı anlatım

Arcane tarafından paylaşılan son rapor Bitcoin’de kullandırılan kaldıraç oranlarının düştüğünü gösteriyor.

koinmedya_brave

Aşağıdaki grafikte ise piyasalardaki açık pozisyon (open interest) ile Bitcoin açık pozisyondaki (mavi çizgi) değişimi birlikte görüyoruz. Bitcoin açık pozisyonlardaki artış, piyasa geneline göre nispeten sakin bir trend gösteriyor.

Bitcoin yüksek kaldıraç Arcane araştırmasında dikkat çeken diğer husus ise NVT (Network Value to Transaction) değerleri ile alakalı. Bitcoin NVT değerlerinin 10’e geçtiği dönemlerde veya bu dönemin hemen ardından Bitcoin fiyatlarında ciddi bir değer artışı yaşanıyor. Aşağıdaki grafikte Bitcoin fiyatları (mavi grafik) ile Bitcoin NVT değerleri (siyah grafik) birlikte veriliyor.

Bitcoin NVTLütfen Bkz: Güncel Ethereum teknik analizi, Ethereum fiyat grafiği ve ETH/USD paritesi

Ocak 2018 döneminde ve Haziran 2019 döneminde NVT değerlerinin 10’un üzerine güçlü biçimde çıktığı gözleniyor. Bu dönemlere Bitcoin fiyatlarında güçlü bir boğa koşusu eşlik ediyor.

koinmedya_brave

Kaynak

Etiketler: