BTC : 81300 ₺ ETH : 1.831 ₺ XRP : 46 ₺ LTC : 7.639 ₺ USDT : 345.9 ₺ XLM : 0.2395 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin yazılım destekli teminatlı ekonomi çağını başlatıyor

Bitcoin yazılım destekli teminatlı ekonomi çağını başlatıyor

Bitcoin yazılım destekli teminatlı ekonomi çağını başlatıyor
0

Bitcoin yazılım destekli teminatlı ekonomi çağını başlatıyor ama bu süreç bir yılda oluşmadı. Yıllardır devam eden birikimin sonucu.


Bitcoin Çağı: Yazılım destekli teminatlı ekonomi

Deniz kabukları, bakır çubuklar ve oyma taşlar bunları hepsi tarih öncesi dönemde para birimi olarak kullanıldılar. İnsanoğlu bu sayede takas ekonomisinin neden olduğu zorlukların üstesinden gelmeye çalıştı. Sonrasında ise altın ve değerli taşlar, para birimi olarak kullanılmaya başlandı. İnsanoğlunun altın ve değerli taşları para birimi olarak kabul etmesinin en temel nedenlerinden birisi de doğada az olması ve arzının istenildiği zaman olağan üstü düzeyde arttırılamamasıydı. Ancak aç gözlü devlet yöneticileri Orta Çağ’da atını eriterek eritilmiş bakır ile karıştırdılar. Bu sayede paranın değerini düşürmeyi öğrendiler. Aslında yapılan olayın günümüz modern dünyasında merkez bankalarının para basmalarından farkı yok.

Lütfen Bkz: Bitcoin için kuantum bilgisayarları tehdidini bertaraf edecek buluş

Dönemin İngiliz düşünürü Thomas Gresham, ilgili dönemde para piyasalarını incelemiş ve insanların piyasadaki bakır karıştırılmış paralar ile saf altın olan paraların farkına vardığını görmüş. Gresham, insanların piyasadaki paraların iyilerini seçip kötüleri ile ticaret yapmaya başladıklarını gözledi. Bu gözlemleri sonrasında Gresham Kanunları olarak adlandırıldı: “Kötü para iyi parayı kovar.”

koinmedya_brave

Devletler, halktan yeni bir vergi almanın zorluğunu biliyordu. Bunun yerine gizli bir vergi alma yöntemi olarak para basma yoluyla enflasyon oluşturma yöntemine sıklıkla başvurdular. Özellikle savaş dönemlerinde para basarak finansman, yoğunlukla başvurulan bir yöntem olarak uygulandı. Öyle ki Weimar Almanya’sında yaşanan hiper enflasyon birçok iktisat kitaplarında olay çalışması olarak veriliyor.

Küresel Emlak Krizi ve Bitcoin’in doğuşu

20’inci yüz yılın sonlarında başta gelişmiş ülkeler olmak üzere birçok gelişmekte olan ülke merkez bankaları için özerk bir yapı tanıdılar. Bu sayede kısmen de olsa para basarak kamu politikalarını finanse edilmenin önüne geçildi. Ancak 2008 yılında yaşanan “Küresel Emlak Krizinde” bu politikanın sadece bir aldatmaca olduğunu gördük. Zira merkez bankaları her zaman kamu finansmanı için bekletilen bir arka kapıymış.

2008 yılında FED rezervleri pervasızca kullanılarak kötü yönetilmiş bankalar ve finansal şirketler “to big too fail (iflas için çok büyük)” hikayesine sığınılarak kurtarıldı. Aç gözlü CEO’ların hatalarının enflasyon ile halka fatura edilmesi, halkın merkez bankalarına ve para politikalarına olan güvenini kaybetmelerine neden oldu. Bu tarihi süreç içerisinde Bitcoin, 2008 yılında yaşanan krizin hemen ardından doğdu.

Lütfen Bkz: “Bitcoin özgürlük için neden önemli?”: Times

Arzı merkezi bir otorite tarafından kontrol edilemeyen, arzı 21 milyon adet ile sınırlı ve kopyası çıkarılamayan Bitcoin, bu süreçte yeni bir çağın kapılarını aralıyor: Yazılım destekli teminatlı ekonomi. Bitcoin’den ilham alan bazı merkez bankaları, kendi kripto paralarını çıkarmaya başladı veya başlayacak. Bu konuda en somut çalışmayı yürüten ülke Çin. Avrupa Merkez Bankası, İsviçre Merkez Bankası ve birçok ülke yazılım destekli ulusal kripto para üzerinde çalışıyor.

Bu ülkeler piyasaya sürdükleri dijital para birimlerinde enflasyona neden olurlarsa, artık bu ülke vatandaşlarının yerel para birimlerine alternatif olarak kullanabilecekleri Bitcoin gibi yüzlerce sanal para var.

Kaynak

Etiketler: