BTC : 79746 ₺ ETH : 1.728 ₺ XRP : 44.12 ₺ LTC : 7.64 ₺ USDT : 338.3 ₺ XLM : 0.2273 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin yarılanma fiyatlandı mı? Cevap Google’da

Bitcoin yarılanma fiyatlandı mı? Cevap Google’da

Bitcoin yarılanma fiyatlandı mı? Cevap Google’da
0

Bitcoin yarılanma, iddia edildiği gibi, fiyat üzerinde etkisini çoktan göstermiş olabilir mi? Yoksa daha öncekilerde olduğu gibi halving yaklaştıkça fiyat, yeni zirveler mi yapacak? Cevap Google’da…


Bitcoin yarılanma, fiyatlanmış olabilir mi?

Bitcoin’in halving etkinliğine 5 aydan az bir süre kaldı. Mayıs ayında gerçekleşmesi beklenen Bitcoin yarılanma ile birlikte, kriptonun 10 yıllık tarihinde üçüncü kez blok ödülü yarıya indirilmiş olacak.

İlk başta sabit bir arz dağıtım programı ile tasarlanan Bitcoin, kazılan her 210.000 blokta, madencilere ödül veriyor. Ancak başarılı bir şekilde blockchaine eklenen her bir blok için madencilere verilen Bitcoin sayısı her 4 yılda bir azalıyor.

2009 yılında, blok ödülleri 50 BTC iken, dört yıl sonra bu sayı 25 BTC’ye düştü. Daha sonra 2016’da 12,5 BTC oldu. Daha önce, her iki Bitcoin yarılanma da BTC fiyatlarında büyük artışlara neden oldu.

koinmedya_brave

Şimdi yatırımcılar, BTC’nin halving öncesi ve sonrası nasıl bir performans sergileyeceğini merak ediyor. Ve herkes, bu olayın Bitcoin’in mevcut fiyatı üzerinde etkisini şu ana kadar gösterip göstermediğini merak ediyor.

Birçoğu, önümüzdeki aylarda kripto para biriminin piyasa değerinin beş basamaklı hanelere ulaşacağını tahmin ederken, bazıları ise Mayıs ayındaki yarılamaya yaklaşırken fiyatların düşeceğini düşünüyor.

Peki Bitcoin yarılanma fiyatlandı mı? Yoksa Bitcoin, halving öncesi tüm zamanların en yüksek seviyesini yeniden test edebilir mi?

Cevap Google Trend verilerinde!

Açıkçası, mevcut verilerin az oluşu, yaklaşan Bitcoin yarılanma olayının ne kadar önemli olduğunu anlamayı zorlaştırıyoruz. Şimdiye kadar sadece iki halving gerçekleşti (2012 ve 2016 yıllarında). O zamanlardaki Bitcoin kullanıcılarının sayısı, günümüzdekilerle karşılaştırıldığında, önemli ölçüde daha az olduğu görülüyor.

Şimdi bu değişikliği hesaba katmadan, farklı bir veri analizine bakalım. Çoğunlukla, belirli bir konuya veya anahtar kelimeye yönelik genel duyarlılığı ölçmek için kullanılan Google Trend verileri, bitcoin halving için yapılan mevcut arama hacminin 2016’daki son yarılama sırasındaki arama hacminin oldukça gerisinde kaldığını gösteriyor.

bitcoin-yarilanma-

Kaynak: Google Arama Trendleri

Küresel grafikte benzer kelimelere bakılınca, son altı ayda aramaların hızla arttığı görülüyor. “Bitcoin 2020, bitcoin halving geri sayım, bitcoin halving 2019, Bitcoin yarılama ne zaman” gibi halving ile ilgili arama terimlerinde son zamanlarda inanılmaz bir artış olduğunu görüyoruz. Slovenya, Hollanda, Malezya, Çek Cumuriyeti ve İsviçre gibi ülkeler ise arama sıralamasında başı çekiyor.

Şu da bir gerçek ki; ana akım medya, özellikle Bitcoin sahibi olmayan veya ne işe yaradığına dair yeterli bilgiye sahip olmayan kişiler de dahil olmak üzere, yarılama etkinliğini kitlelerine tanıtmada önemli bir rol oynuyor.

Bununla birlikte, bu anahtar kelime ile ilgili Google aramalarının, önümüzdeki aylarda halving yaklaştıkça, çok daha fazla yükseldiğini görebiliriz.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Kaynak

Etiketler: