BTC : 81950 ₺ ETH : 2869 ₺ XRP : 1.882 ₺ LTC : 365 ₺ USDT : 7.577 ₺ XLM : 0.5981 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Doğal seleksiyonun madencilikteki karşılığı: Bitcoin yarılama

Doğal seleksiyonun madencilikteki karşılığı: Bitcoin yarılama

Doğal seleksiyonun madencilikteki karşılığı: Bitcoin yarılama
0

Kripto camiası uzun zamandır 2020’yi bekliyordu. 2018 ve 2019’da yapılan bir çok analiz 2020’ye odaklanmıştı. 2020’yi bu derece ayrıcalıklı kılan ise yaklaşık her 4 yılda bir yapılan Bitcoin yarılama.


Bitcoin Yarılama

2020 yılı başladığında yatırımcılar heyecanlıydı. Ne de olsa “yarılama yılı” başlamıştı. Herkes Bitcoin halving etkinliğinin fiyat üzerine olası etkilerini tartışırken sahneye beklenmedik bir misafir çıktı: Covid-19

Ocak ayında kendisini hissettiren, Şubat ayında ise küresel bir salgına dönüşen corona virüsü global piyasaları alt üst etti. Kripto camiası ise bu görünmez canavara çok hazırlıksız yakalandı. Bitcoin halving öncesi fiyat yükselmeye başlamışken yatırımcıların umudu da artmıştı. Fiyat 10.500 dolara yükseldikten sonra bir miktar düzeltme yapmıştı ki ABD’de başlayan corona paniği Başkan Trump’ın halka hitabı akabinde %46’lık sert bir düşüş gerçekleştirdi.

Bitcoin 12 Mart 2020 gününe 7900 dolardan giriş yaptı. Gün kapanışı ise tam 4540 dolar olarak kayıtlara geçti. Bu şiddetli düşüş sektörde tam bir şok etkisi yarattı. Mayıs ayındaki halving etkisine bağlı fiyatlama yerini, corona salgını korkusuna bağlı panik satışlara bıraktı. Sektör bir kez daha güven bunalımı ile yüzyüze kaldı.

koinmedya_brave

Bugün itibariyle büyük çöküşten bu yana 1 ay geçti ve Bitcoin yaklaşık 6700 dolardan işlem görüyor. 13 Mart tarihinde gerçekleşen 2020 dibini yani 3620 doları baz alırsak fiyat yaklaşık 2 katına yükselmiş durumda.

Bitcoin büyük çöküşünden bu yana 1 ay geçtiğini belirttik. Tarihi Bitcoin halvingine ise tam 1 ay süre var. Bitcoin zorluk seviyesindeki dalgalanmalara bağlı olarak yarılamanın 12 veya 13 Mayıs tarihinde gerçekleşmesi bekleniyor.

Bitcoin Yarılama Ne Getirecek?

Bitcoin yarılama etkinliği değer deposu olma hedefi olan bir varlığın sahip olabileceği en büyük silah. Çünkü bu sayede piyasadaki paraların aksine deflasyonist bir politika sağlayabiliyor. Bitcoin blockchain ağı işlerlik kazandığında blok başına 50 BTC ödül dağıtılıyordu. 2012’deki yarılama ile bu sayı 25 BTC’ye düştü. Temmuz 2016’daki ikinci yarılama etkinliği ile bu değer 12.50 BTC’ye düşürüldü. Mayıs 2020’de gerçekleştirilecek olan üçüncü yarılama ile birlikte yeni değer 6.25 BTC olarak güncellenecek.

Yarılama etkinlikleri sektör için her zaman yükselişi tetikleyici bir etmen olarak görülmüştür. Çünkü birim zamanda üretilen BTC miktarı yarı yarıya azaltılacak. Bu da madencilerden gelen satış baskısının önemli ölçüde azalması demek.

Bitcoin blockchain ağı her 10 dakikada bir blok üretir. Blok başına 12.5 BTC üretildiğini düşünürsek 1 günde kazılan BTC miktarı: 12.5x6x24=1800 BTC. Mayıs 2020’deki üçüncü yarılamadan sonra günde kazılacak BTC miktarı 900’e düşecek.

Bir varlığın talebindeki artış hızı aynı kaldığında arzındaki artış hızı yarıya düşerse fiyat doğal olarak artış seyrine girer.

Madenciler Derinden Etkilenecek

Madencilerin tek gelir kapısı kazdıkları BTC’ler. Madencilik işlemlerini sübvanse edebilmek için kazdıkları Bitcoinleri nakite dönüştürmeleri şart. Herhangi bir borsaya girdiğinizde tahtada onlarca alıcı ve satıcı ile karşılaşırsınız. Traderlar alım ve satım yapar ancak madenciler sadece satış yapar.

Bitcoin ekosisteminin belki de en önemli parçası madenciler. Yaklaşan yarılama etkinliğinden birinci derecede etkilenecek olanlar da onlar. Bitcoin zorluk seviyesi kademeli de olsa artış gösteriyor. Zorluğun artması demek madencilerin artık daha çok sayıda rakiple yarışması manasına geliyor. 1 ay sonra gerçekleşecek halving sırasında gelirler bıçakla kesilircesine yarıya düşecek.

Kurumsallar Bitcoin hash gücü satın almaya başladı. Böyle bir satış Greenidge Generation Bitcoin madenciliği elektrik santrali üzerinden BTC ödemeli sözleşme üzerinden gerçekleşti. Ayrıca yatırımcıya spot fiyattan daha ucuz kripto alma fırsatı sağlıyor.Mart ayında yaşanan corona virüs paniği destekli büyük düşüş bazı taşları yerinden oynattı. Toplam hash gücüne bağlı olarak hesaplanan Bitcoin zorluk seviyesi 2011’den sonraki en sert düşüşünü gerçekleştirdi. Zorluk tam %16 oranında düştü. Bunun tek bir manası vardı. BTC’nin düşüşüne dayanamayan bireysel madenciler sistemi terk etti.

Geçtiğimiz hafta Bitcoin’in en çok bilinen hard forku Bitcoin Cash ödül yarılama gerçekleştirdi. Yarılanan ödül sonrası blockchain ağının hash gücü önemli ölçüde azaldı. Madenciler aynı algoritmayı kullanan ve henüz yarılanmamış Bitcoin madenciliğine geçiş yaptılar. Bu durum Bitcoin madencilerini bir ay sonra karşılaşacakları benzer dönemeç yüzünden endişelendiriyor.

Bitcoin Yarılama Etkisi

Bitcoin fiyatı düzgün doğrusal bir düzende yükseliş sergilerse madencilik hizmetlerinden gelecek gelirin azalmasında bir sıkıntı olmaz. Kazılan BTC miktarı yarıya düşse de birim BTC’ler 2 kat fiyata satılırsa gelir aynı kalır. Ancak yarılamaya bir ay kalmışken beklenen yükselişin bir türlü gelmediği görülüyor. Bitcoin psikolojik sınır olan 10.000 dolar hattından oldukça aşağıda seyrediyor.

Bitcoin yarılanması gerçekleştiğinde de fiyat bu seviyelerde seyretmeye devam ederse madenciler 12 Mart tarihinde yaşadıkları şokun bir benzeri ile karşı karşıya kalacaklar. O gün Bitcoin değeri yaklaşık yarı yarıya azalmıştı. 12 Mayıs’ta ise kazanacakları BTC miktarı yarı yarıya azalacak. Bu yüzden Mayıs ayında zayıf madencilerin sahneden çekilecekleri söylenebilir.

bitcoin-yarilanma-koinmedya-comMadencilik sektöründe söz sahibi olan büyük madencilik havuzları var. Bu havuzlar sabit giderleri daha az olduğu için bireysel madencilere göre daha az işletim maliyetine sahip. Mart ayındaki madenci kapitülasyonu zayıf madencilerin sistemden çıkmasına sebep olmuştu. Mayıs ayında da aynı etkinin gerçekleşmesi bekleniyor. Yani doğal seleksiyonun madencilik sektöründeki karşılığı Bitcoin yarılama etkinliğidir diyebiliriz.

Madenci Doğal Seleksiyonu

Madencilerin maliyetine etki eden birinci faktör kullandıkları cihazın hash kapasitesi. Eğer eski model bir aygıt ile kazı yapıyorsanız düşük hash gücünüze paralel olarak BTC ödülünü kazanma ihtimaliniz azalacaktır.

İkinci faktör ise aygıtın elektrik maliyeti. Yeni çıkan madenciler daha az elektrik sarfiyatı ile daha yüksek hash gücü sunuyor. Madenci karlılığını etkileyen üçüncü faktör ise Bitcoin fiyatı. Eğer BTC fiyatı düşük olursa operasyonlar daha fazla sübvanse edilemez.

Kimi analistlere göre Bitcoin 8100 dolara kadar yükseldikten sonra yeni bir satış dalgasına girip 2400-3400 dolar aralığına kadar savrulabilir. Böyle bir olasılıkta yalnızca en güçlü aygıtlar ayakta kalabilir. Bu ise Bitcoin blockhain ağının en güçlü silahı olan yüksek hash gücüne büyük zarar verecektir.

Bitcoin Yoluna Devam Eder

Satoshi Nakamoto 3 Ocak 2009’da ilk blogu kazdığında tek başınaydı. Şu an yaşanan tüm sıkıntılara rağmen Dünya genelinde binlerce madenci var. Dahası Bitcoin’in merkeziyetsiz para birimi felsefesi başta cyberpunk gençliği olmak üzere tüm yenilikçileri heyecanlandırdı. Devletlerin yasaklarına, küresel ekonomideki derin buhranlara rağmen Bitcoin yoluna devam edecektir. Bir dönemler Bitcoin için sıkça kullanılan motto bugünlerde farklı çağrışımlar yapsa da eklemeden geçmek olmaz; “virüs bulaştı bir kere!”

Yardımcı kaynak