BTC : 81394 ₺ ETH : 1.812 ₺ XRP : 45.55 ₺ LTC : 7.684 ₺ USDT : 342 ₺ XLM : 0.2361 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin yarılama fiyatlanmaya başlıyor!

Bitcoin yarılama fiyatlanmaya başlıyor!

Bitcoin yarılama fiyatlanmaya başlıyor!
0

Bitcoin yarılama fiyatlanmaya başlıyor mu? Mayıs 2020’de olması beklenen halving, BTC ağı blok başına verilen ödül Bitcoin sayısını yarı yarıya azaltacak. Bunun fiyata etkisi halen tartışma konusu.


Bitcoin yarılama fiyatlanmaya başlıyor!

Bitcoin arzına eklenen yeni coinlerin sayısı bu yıl azalacak ve bu tarihe sayılı günler kalıyor. Birçok yatırımcı ve sektör yorumcusu, her 10 dakikada bir çıkarılan BTC sayısındaki ani daralmanın fiyata yükseliş etkisi yapacağına inanıyor.

Buna rağmen, bu halving olayı daha önceden iyi bilindiği için piyasanın artık buna bir tepki verdiğini düşünen kesim de var. Bundan dolayı, halvingin artık fiyatlandığını düşünenler, fiyatın Mayıs’ta artmayacağını savunuyor.

Skew (@skewdotcom) bu konuda Twitter üzerinden şunları yazdı: “BTC halving opsiyon piyasası üzerinde artık fiyatlandı mı? Bu yöndeki tartışmalar alevleniyor. Mayıs 2020’de olması beklenen bir sonraki halving artık fiyatlandı mı yoksa yok? Tartışmaların merkezinde stock-to-flow modeli ve BTC piyasasının etkinliği ya da verimsizliği var.”

koinmedya_brave

Halving sırasında fiyatlama

Kripto para analiz şirketi Skew (@skewdotcom), yukarıda da paylaşılan tweetinde, halvingin bilinmesinden dolayı olayın artık fiyata yansımış olabileceğine dikkat çekiyor. Skew, Bitcoin vadeli işlem piyasalarında halving volatilitelerine bakarak diğer piyasalarda yaşanan olaylardan önceki dönemlerle karşılaştırıyor.

İlgili – Ya Bitcoin 2020 yarılamasından sonra dump yaparsa?

Analist şöyle bir gözlemde bulunuyor. Piyasası harekete geçirmesi beklenen bu olaylardan önce, vadeliler bitiş tarihleri ile ilgili “hareketlenme” olur. Skew, halvingden dolayı Haziran’da Bitcoin ile ilgili bir “hareketlenme” olması gerektiğini belirterek, bunun şu an görünmediğini belirtiyor.

Skew, “… opsiyon piyasası o sıralarda volatilitede herhangi bir artış beklemiyor.” diye de kaydediyor.

Analist şu sonuca varıyor. Muhtemelen en azından opsiyon piyasaları halvingi artık fiyatladı. Ya da piyasa henüz bu olaya tepki vermeye başlamadı.

Bitcoin fiyat tahmini çok güç

Skew ayrıca Coinmetrics kurucusu Nic Carter’in uzun bir makalesine de atıfta bulunuyor. Carter, Bitcoin piyasası etkinliği üzerinde duruyor. Bu doğrultuda Skew’un önerdiği halving opsiyon piyasasında artık fiyatlandı tezi doğru olabilir.

İlgili – Bitcoin halving sonrası piyasayı ne bekliyor?

Carter ise profesyonel traderlerin Bitcoin piyasasına yeterince ilgiye sahip olduklarını belirtiyor. Ayrıca halving ile ilgili bilgiler o kadar uzun süredir konuluyor ki en azından bir kısmı artık fiyata yansımış olabilir.

Kaynak

Etiketler: