BTC : 63645 ₺ ETH : 1578 ₺ XRP : 1.213 ₺ LTC : 286.3 ₺ USDT : 6.879 ₺ XLM : 0.478 ₺
  1. Anasayfa
  2. İnceleme
  3. Bitcoin wallet nedir, ne işe yarar?

Bitcoin wallet nedir, ne işe yarar?

Bitcoin wallet nedir, ne işe yarar?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin wallet ne demek? Bu yazımızda Bitcoin wallet, yani Bitcoin cüzdanı ne işe yarar, nasıl edinilir gibi birçok soruyu sizler için yanıtlamaya çalıştık.


Bitcoin wallet nedir, nasıl kullanılır?

Kripto para birimleri, finansal işlemleri güvence altına almak ve varlıkların transferini doğrulamak için bir değişim aracı olarak çalışmak üzere, güçlü bir kriptografi kullanılarak tasarlanan dijital varlıklardır.

Bitcoin de dijital bir para birimidir. Bu nedenle, özellikle de satın alma ve muhafaza etme konusundaki yaklaşımlar, fiat paralardan tamamiyle farklıdır. Fiziksel olarak var olmayan Bitcoin’leri, teknik olarak hiçbir yerde saklayamazsınız.

Bunun yerine, saklamanız gereken şey aslında; açık Bitcoin adresinize erişim sağlayan ve işlemleri onaylayan özel anahtarlarınızdır. 

koinmedya_brave

Yani, fiziksel paraların aksine BTC’leriniz, direkt olarak bu cüzdanların içine girmez. Cüzdan size özel anahtar tanımlayarak bu anahtar üzerinden BTC’erinizi kontrol etmenizi sağlar.

Farklı gereksinimlere hitap eden ve güvenlik, uygunluk, erişilebilirlik gibi pek çok açıdan farklılık gösteren birkaç farklı Bitcoin wallet türü vardır.

Bitcoin wallet sahip olduğunuz BTC’leri depolayabileceğiniz, ilave alımlarınızla birikimlerinizi büyütebileceğiniz, ödeme yaparken gönderim yapabileceğiniz muhafaza adresini ifade eder. Kısaca Bitcoinlerinizi muhafaza ettiğiniz yerdir. Nakit para için kullandığımız cep cüzdanları neyse BTC için kullanılan Bitcoin cüzdanı da odur.

Günlük hayatta kullandığımız paralar fiziksel olduğu için cüzdanımız da fiziksel. Ancak söz konusu Bitcoin olunca aklınıza fiziksel bir varlık gelmesin. Fiziksel cüzdanlar da mevcut olsa da Bitcoin wallet denilince ilk akla gelen dijital cüzdanlardır. İlk olarak; şifrelenmiş kod dizininden ibaret olan Bitcoin tenkolojisi için tanımlanmış dijital cüzdanlardan başlayalım.

koinmedya_brave

Mobil Bitcoin cüzdanı

bitcoin wallet Bitcoin wallet nedir, ne işe yarar?
Bitcoin wallet nedir, Ne işe yarar?

Bitcoin mobil cüzdanlar, işletim sisteminize bağlı olarak telefonunuza kurabileceğiniz Bitcoin wallet, yani Bitcoin cüzdanlarıdır. En çok bilinen iOS tabanlı mobil cüzdanlar: Bither, BitPay, BRD, BTC.com, Coin, Electrum ve Edge olarak sıralanabilir.

Android tabanlı Bitcoin wallet’lara yukarıdakilere ilaveten Bitcoin cüzdanı, BLW, Eclair Mobile ve Mycelium örnek olarak verilebilir.

Bu uygulamaları telefonunuza kurduktan sonra sistem sizler için bir Bitcoin wallet adresi tanımlayacaktır. Cüzdan tanımlandıktan sonra kripto para borsaları üzerinden satın aldığınız BTC’leri bu cüzdanlara gönderip güvenle muhafaza edebilirsiniz.

Masaüstü Bitcoin cüzdanları

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

Bitcoin’lerinizi masaüstü bilgisayarınız veya laptopunuzda da saklayabilirsiniz. Bunun için ihtiyacınız olan tek şey işletim sisteminize uygun bir cüzdan seçip indirmek.

Linux, Apple Mac veya Windows için farklı Bitcoin cüzdanı seçenekleri mevcut. Kendiniz için uygun modeli doğrudan Bitcoin.org sitesinden indirebilirsiniz.

Masaüstüne indirdiğiniz programlar üzerinden Bitcoinlerinizi saklayabilirsiniz. Hatta USB cihazı veya harici hard diskinize aktarmanız da mümkün. Fiziksel paraların aksine BTC’leriniz doğrudan bu cüzdanların içine girmez. Cüzdan size özel anahtar tanımlayarak bu anahtar üzerinden BTC’erinize hükmetmenize izin verir. Bitcoin Wallet nedir sorusuna verilebilecek cevap için aşağıdaki videoyu tavsiye ederiz.

Bitcoin’e sahip olmak demek Bitcoin anahtarına sahip olmak demektir. Kripto camiasının en sevdiği mottolardan biri “Not your key, not your Bitcoin”. Yani anahtar sende değilse Bitcoin de sende değildir. Bu yüzden anahtarların güvenliği her şeyden önce gelir.

Hackerlar en çok masaüstü bilgisayarlar için virüs üretir. Birbirinden bağımsız bir çok program indirip farkında olmadan tehlikeli olabilecek sitelere girdiğimiz masaüstü bilgisayarlarımız, kullandığımız tüm dijital cihazlar içinde güvenlik açığı riskine en çok maruz kalanlardır. Bu yüzden Bitcoin gibi hassas varlıklarımız için ideal bir çözüm olduğu söylenemez.

Mevcut seçenekler arasından en çok dikkat çekenler ise Bitcoin Core, Electrum ve BitPay.

İnternet tabanlı Bitcoin cüzdanı nedir?

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

İnternet cüzdanları kripto varlıklarınızın güvenli cüzdan hizmeti sunan firmalar tarafından korunması düşüncesi esasına göre şekillenmiştir. Yani Bitcoin’leriniz bir firmanın gözetimi altına alınmıştır.

Tüm Bitcoin borsalarındaki varlıklarınız aslında internet cüzdanlarında muhafaza ediliyor demektir. Borsalarda yaşanacak bir güvenlik açığı doğrudan sizin varlıklarınızın çalınması sonucunu doğuracaktır. Bu yüzden en çok kullandığımız internet cüzdanları aslında borsa cüzdanlarıdır.

Bunların dışında MyEtherWalet ve MetaMask en çok bilinen cüzdanlardır. Ancak bu cüzdanlarda Bitcoin depolanamaz. Çünkü sadece ERC-20 tabanlı Ethereum tokenlerini destekler. En çok kullanılan Bitcoin wallet seçenekleri ise, BTC.com, Bitcoin Core, Coin Space ve Armony olarak verilebilir.

Fiziksel Bitcoin cüzdanı nedir?

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

Fiziksel cüzdanlar ülkemizde yeterince kullanım alanı bulamayan, dijital muadillerine göre daha güvenli bir cüzdan modelidir. Soğuk cüzdan olarak da tabir edilen bu cüzdanlar sürekli “online” olmadığı için saldırılara karşı daha güvenlidir. Eğer yüklü miktarda kripto para yatırımınız varsa BTC cüzdanı olarak fiziksel cüzdanları tavsiye ederiz.

En çok bilinen fiziksel cüzdanlar Ledger Nano S, ve Trezor olarak karşımıza çıkıyor. Günlük hayatta sıklıkla kullandığımız USD sürücülere oldukça benzerler.

Kağıt Bitcoin cüzdanı nedir?

bitcoin-wallet-nedir-bitcoin-cuzdani-koinmedya-com

Tabi en güvenli cüzdan hangisi derseniz; cevabımız Paper, yani kağıt Bitcoin cüzdanı, olacaktır. Bitcoin’e sahip olmak demek özel anahtara sahip olmak demektir.

Peki bir kağıt üzerine public (genel) ve private (özel) anahtarınızı basarsanız, bu kağıt parçası cüzdan olarak vazife görür mü? Elbette.

Kağıt cüzdanlar, Bitcoin almak için ve göndermek üzere kullanacağınız açık adresinizi ve özel anahtarınızı içeren belgelerdir. Genellikle QR kod formunda basılırlar. Dolayısıyla işlem yapmak için, kodu hızlıca tarayabilir ve anahtarları bir yazılım cüzdanına ekleyebilirsiniz.

Ayrıca bu kağıt cüzdanlar, kullanıcılara Bitcoin adresi ve özel anahtar oluşturma fırsatı sunan BitAddress ve Bitcoinpaperwallet gibi hizmetler aracığı ile oluşturulabilir.

Kağıt cüzdanların en önemli avantajı, anahtarların dijital olarak hiçbir yerde saklanmamasıdır. Bu özellik, cüzdanların, hacker saldırıları, kötü amaçlı yazılımlar veya basit dijital hırsızlıklardan tamamen korunmasını sağlıyor.

Elbette, yine de alınması gereken bazı önlemler var. Şimdi kısaca bu önlemlere değinelim: İlk olarak cüzdanı oluşturmadan önce hiçkimsenin sizi izlemediğinden emin olun.

Bilgisayarınızı takip eden casus yazılım ihtimalini devre dışı bırakmak için, USB flash sürücü veya DVD ile çalışan Ubuntu gibi temiz bir işletim sistemi kullanmanız gerekir.

Cüzdan hazır olduktan sonra ise, site kodu, anahtarları oluşturmadan önce internetle bağlantınızı kesmenize izin verecek şekilde çevrimdışı çalışıyor olmalı. Son olarak; internete bağlı olmayan bir yazıcı kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

Nasıl kağıt cüzdan edinebileceğinize dair yaptığımız detaylı araştırmamıza, aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Bitcoin hakkında daha fazlası için tıklayınız.

Etiketler: