BTC : 63650 ₺ ETH : 1657 ₺ XRP : 1.367 ₺ LTC : 301.6 ₺ USDT : 6.895 ₺ XLM : 0.6219 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin ve Libra’ya bir uyarı da Japonya Merkez Bankasından

Bitcoin ve Libra’ya bir uyarı da Japonya Merkez Bankasından

Bitcoin ve Libra’ya bir uyarı da Japonya Merkez Bankasından
0
huobi_koinmedya

Japonya Merkez Bankası Başkan yardımcısı Reuters’a yaptığı açıklamalarda Bitcoin ve Libra’ya bir uyarıda bulundu. Ayrıca Japonya Merkez Bankasının çıkarmayı planladığı dijital para hakkında öneli açıklamalarda bulundu.


Bitcoin ve Libra’ya bir uyarı da Japonya’dan

Uluslararası ekonomi otoritelerinin Bitcoin ve özellikler Libra hakkındaki kaygıları günden güne artıyor. Şimdi ise dünyanın en büyük 3’üncü ekonomisi olan Japonya’nın Merkez Bankası, Libra karşısında tutumunu sergiledi.

Masayoshi Amamiya, Japonya Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, sosyal medya devi (Facebbok) ve diğer kripto paraları regülasyonlara uyumlu olma konusunda uyardı. Amamiya, özellikle kara para aklama ve finansal riskler üzerinde vurguda bulundu.

3 milyara yakın kullanıcı sayısına sahip olan Facebook’un Libra ile kripto para piyasalarına girmesi ekonomi patronlarının bu konuda kaygı duymasına yol açtı. Masayoshi Amamiya, Facebook projesinin ayrıntılı biçimde hazırlanmadığı görüşünde. Amamiya, Libra projesinin finansal sisteme ve kanunlara uyum konusunda önemli açıklarının olduğunu ima ediyor. Bu konuda başta kendi kurumu olmak üzere yetkilileri dikkatli olmaları gerektiğini konusunda uyarıyor.

koinmedya_brave

Yetkili, Japonya Merkez Bankasının çıkarmayı planladığı dijital para birimini regülasyonlardaki belirsizlikten ötürü rafa kaldırdıklarını belirtti. Masayoshi Amamiya’nın bu konudaki ifadeleri şu şekilde:

“Merkez Bankalarının dijital paraları özel mevduatların yerini alırsa, ticari bankaların kredi kanalları bu durumdan zarar görür ve ekonomiye olumsuz sonuçlar doğurur.”

Aşağıdaki haber başlıkları ilginizi çekebilir:

Nobel Ödüllü iktisatçı Joseph Stiglitz: Facebook’un Libra’sına sadece aptallar güvenir

ABD Temsilciler Meclisinden Facebook’un kripto parası Libra’yı dondur çağrısı

koinmedya_brave

G20 Toplantısının deklarasyonunda kripto paralar vurgusu

Not: Bu yazı yatırım tavsiyesinde bulunmamaktadır. Bilgilendirme amaçlıdır.

Kaynak