BTC : 83550 ₺ ETH : 2937 ₺ XRP : 1.934 ₺ LTC : 371.2 ₺ USDT : 7.588 ₺ XLM : 0.605 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin ve Kripto Para Ticareti; Trader’lar için Cennete, Yatırımcılar için Cehenneme Dönüştü.(Yorum-Analiz)

Bitcoin ve Kripto Para Ticareti; Trader’lar için Cennete, Yatırımcılar için Cehenneme Dönüştü.(Yorum-Analiz)

Bitcoin ve Kripto Para Ticareti; Trader’lar için Cennete, Yatırımcılar için Cehenneme Dönüştü.(Yorum-Analiz)
0

Bitcoin ve kripto para ticareti, iki kesim için çok kazançlı oldu; bilinçli yatırımcılar ve erken dönem yatırımcıları. Örneğin 2017 başında Bitcoin ticareti yapan ve BTC satın alan yatırımıcılar % 550’den fazla kazanç elde etti. Bilinçli ve tecrübeli yatırımcılar BTC’nin oynaklığından olabildiğince yararlanırlar. Çünkü volatilite tecrübeli yatırımcılar için fırsat anlamına geliyor.


 

Bitcoin ve Kripto Para Ticareti Yaparken Bilmeniz Gereken Gerçekler

Bitcoin’in iddası genel-geçer bir satın alma aracı olmaktır ve var olma nedenidir, doğrudan spekülasyonlardan etkilenir. Etherum‘u ele alalım, öncelikli iddası BTC’ninkiyle aynı değildir. Ethereum platformunun varlığı ve başlıca kullanım alanı DApps (merkezi olmayan uygulamalar) ve ICO’dur. Bu iddalı paranın kullanıcı sayısı son derece azdır. 22 Ağustos verilerine göre 15.689 kullanıcısı vardı. Bir başka kripto para olan Augur’un (REP) ise 52 kullanıcısı var. EOS’un ise yaklaşık olarak 20.000 kullanıcısı var. 52 kullanıcısı olan Augur, yaklaşık olarak 143 milyon dolar piyasa  değerine sahip. Ethereum ise, 22.6 milyar dolar değerinde. Gelecekte kripto paraların gerçek değerini belirleyecek olan elbette kullanıcı sayısı olacak ise, bu değerlemeler ve fiyat aldatıcı mı?

Aşağıdaki grafik toplam DApps kullacılarını gösteriyor

koinmedya_brave

 

Bitcoin ve kripto para ticareti Bitcoin ve Kripto Para Ticareti; Trader'lar için Cennete, Yatırımcılar için Cehenneme Dönüştü.(Yorum-Analiz)

Bitcoin ve Kripto Para Ticareti ve Dalgalanmadan Korunma

Bitcoin ve kripto para ticaretinde istikrarı sağlayacak, ”beyaz atlı bir şövalye” yok. ABD’de Dolar zor durumda kaldığında Federal Rezerv Bank ve Hazine Bakanlığına güveniyor olabilir. Diğer ülkelerde de yetkili makamlar paralara müdahale edebilir. Mal veya hizmet satışlarında fiyat düştüğünde ise ”garanti müşteri”ye güvenebilir. Ama bu durum kripto paralar için geçerli değildir. Kripto paralar kime, hangi kuruma güvenebilir? Madencilere mi, yoksa borsalara mı? Böyle zamanlarda,  özellikle kripto paraya talebin azaldığı dönemde, yatırımcıların bir çoğu için cehennem başlar. Trader’lar için ise cennet hayatı başlıyor. Uzman Trader’lar volatiliteyi sever.

Talebin azaldığı dönemlerde, kripto para balinaları, kripto paraları almak yerine satmaya meyillidir.Ürünün ucuz olması, satın alma için yeterli bir neden değildir.

Bitcoin ve Krpto PARATicareti ve Perakende Talep

Parakende talep, Bitcoin fiyatının düşmesi ile birlikte azalıyor, kurumsal talep gib. Bireysel yatırımcılar sosyal medya ve diğer tavsiyeleri takip eder ve FOMO’dan (fırsatı kaçırma algısı) etkilenir. Kısacası modaya uyar. Son dönemde bu tip tavsiyeler ile yatırım yapan yatırımcıların %60 zarar etti. Piyasadan %25 oranında bireysel yatırımcı çekildi. Bitcoin ve kripto para ticareti  kan kaybediyor.

Aralık ayında bankacıların %50 – %70’i arasında bir oran ile, Bitcoin hakkında araştırma yapıyordu, soru soruyordu. Bu oran %2’ye kadar düştü.

Bitcoin ve kripto para ticareti hiç bir dönemde olmadığı kadar, talep azlığı ile karşı karşıya. Aşağıdaki grafikte 2017’den sonra düşen talebi net bir şekilde gösteriyor. (Coinbase borsasına ait USD cinsinden)

Bitcoin ve kripto para ticareti Bitcoin ve Kripto Para Ticareti; Trader'lar için Cennete, Yatırımcılar için Cehenneme Dönüştü.(Yorum-Analiz)

Perakende yatırımcıların çektiği acı bir süre daha devam edecek. Talep yoksa, fiyatlanmada yok.

Bitcoin ve Kripto Para Ticareti,  ”Kurumsal Talep Ne Durumda”

Akıllı para (kurumsal yatırımcı) mal veya hizmetin ucuz olduğu yada yukarı doğru momentum olduğu zaman gelir. Kripto parada ise durum biraz daha farklıdır. Momentum yukarı doğru olduğu zamanda gelir. Kripto paraların düştüğü bir dönemde, kurumsal yatırımcı riske girmez. Neden kripto para satın alsın ki? Kurumsal yatırımcı, kripto paraya gerçek anlamda bir mal veya hizmete inandığı gibi inanmaz ve bir değer vermez. Sadece son dönemde sırf portföylerini çeşitlendirmek ve müşterilerine daha geniş bir servis vermek için sektöre ilgi duyuyorlar. Kurumsal yatırımcılar için devlet tahvillerine yatırım yapmak düzenli nakit akışı sağlar. Kripto parada düzenli bir nakit akışı söz konusu değildir, garantiside şu an da yoktur.

Bitcoin ve Kripto Para Ticareti İçin ETF Kurtarıcı mı?

Bitcoin ETF, onayı kripto paraların kurtarıcısı olarak görülüyor. Bu kurumsal yatırımcıların dalga dalga akınına neden olacak. Bu konuyu daha sonra ele alacağız.

SEC geçtiğimiz günlerde 11 Bitcoin ETF başvurusunu reddettiğini duyurdu. SEC, piyasaların manipülasyona direnç gösterceği bir mevzuat zemini oluşturmadan ETF’leri onaylamayı geciktirecek. Aynı zamanda ETF onayı başlı başına bir manipülasyon aracı olarak kullanılacak. SEC şu anda Bitcoin ve kripto para ticareti piyasasının manipülasyona direnç gösteremediğini biliyor.

Bitcoin ve Kripto Para Ticareti İçin Doğal Satıcılar Kim?

Madenciler, borsalar ve ICO’lar, işletmelerini finanse etmek için zorunlu olarak kripto para satarlar. Bu nedenle kripto para piyasasının doğal satıcılarıdırlar ve en büyük balinaları arasında yer alırlar.

Madenciler ve Borsalar

Kripto para piyasasının ilk 5’inde yer alan (madencilik yapılan) BTC, ETH, ZEC, BCH, LTC ‘de her gün ortalama olarak 8 milyon dolarlık satış gerçekleşiyor. Bir ayda ise 240 milyon dolarlık kripto para satışı gerçekleşiyor. Bitcoin ticareti bu pastanın %56’nı, ETH ise %30’nu oluşturuyor. Bu durumda kripto para fiyatlarının neden düştüğünü anlamak zor olmaz. Hemen hemen en büyük oyuncular satıcı konumunda.

Madenciliği zorluğu ve amortisman giderleri, ekipman ve personel giderleri daha fazla satışa neden oluyor.

Borsalardan sadece BitMex’in günlük 325 BTC işlem hacmine sahip olduğunu biliyoruz. Dolar cinsinden 2 milyon Dolar anlamına geliyor. Komisyon oranları ise %0.03. Tüm borsaların ise günlük kazancı 46 milyon Dolar. Her gün elde edilen kazancın %50’sini giderler için sattıklarını varsayalım. 24 milyon Dolarlık kripto para satışı gerçekleştiriyorlar. Madenciler ve kripto para borsalarının günlük satış miktarı 32 milyon Dolar. Bu rakama ICO’ların ve Kripto para üretici şirketlerinin satışı dahil değildir.  Doğal satıcıların toplam hacmi yaklaşık olarak yıllık 20 milyar dolara ulaşıyor. Kripto para piyasasına ve bu denkleme eşitlik sağlayan bir fiyat para giriyor mu? Ortada, bu haliyle büyük bir dengesizlik var.

ICO’lar sektörün gelişmesine ve çeşitlenmesine neden oluyor ancak, ICO’lar son dönemde ETH için bir risk olmaya başladı. Sadece ICO cüzdanlarında 18 milyon ETH bulunuyor.Bu miktar piyasada bulunan ETH’nin %18’ni oluşturduğu anlamına gelir. 2018’de aylık 312 milyon Dolarlık ETH sattıkları tahmin ediyor. ETH’nin neden düştüğü buradan anlaşılabilir.

Piyasadan çıkan para dikkate alındığında, kripto para ve Bitcoin ticareti Trader’lar için cennet, yatırımcılar için ise cehennem olmaya bir süre daha devam edecek.

 

Yorumlarınız bizim için çok değerlidir. Yorum yapmaktan çekinmeyiniz.

Etiketler: