BTC : 81630 ₺ ETH : 1.844 ₺ XRP : 46.03 ₺ LTC : 7.661 ₺ USDT : 346.3 ₺ XLM : 0.2419 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin vadeli piyasası açık pozisyon hacmi yeni bir krizi tetikler mi?

Bitcoin vadeli piyasası açık pozisyon hacmi yeni bir krizi tetikler mi?

Bitcoin vadeli piyasası açık pozisyon hacmi yeni bir krizi tetikler mi?
0

BitMex’deki Bitcoin long sözleşmelerin likidite edilmesi ile fiyatlarda iki ay üst üste ciddi düzeltmeler yaşandı. Bitcoin vadeli piyasası açık pozisyon hacmi yeni bir krizi tetikler mi?


Bitcoin vadeli piyasası açık pozisyon hacmi yeni bir krizi tetikler mi?

Kendinizi bir işletme sahibi olarak hayal edin. İşletmenizi Korona Salgını nedeniyle geçici süreliğine kapatmak zorunda kaldınız. Elinizde ise vadesi henüz gelmemiş bir çek var. İş yeriniz bir süre kapalı olduğu için nakit paraya ihtiyacınız var ama çeki kırdırarak yüzde 7’lik bir ücreti faktöring şirketlerine ödemek istemiyorsunuz. Eğer çekin vadesi yakınsa biraz daha sabredebilirsiniz. Eğer çekin vadesinin dolmasına henüz vakit varsa çeki kırdırmak için ek maliyeti göz alabilirsiniz.

Lütfen Bkz: Dikkat! Silk Road kurucusundan Bitcoin yatırımcılarına uyarı

Yukarıdaki hikâyede dikkat çekmek istediğimiz konu aslında şurası: Her iki durumda da çeki tahsil ediyorsunuz ama işletmenizde kullanmıyorsunuz. Kendi ihtiyaçlarınızı karşılıyorsunuz.

koinmedya_brave

Yukarıdaki hikâyenin benzeri, Bitcoin vadeli piyasalarında da yaşanıyor. Bireyseller future piyasalardaki sözleşmelerin sona ermesi ile yeni bir sözleşme mi satın alacak yoksa sözleşmelerini likidite edip piyasadan çıkacak mı? Korona Salgını etkisi ile bireysellerin bir kısmı sözleşmelerini likidite ederek piyasadan çıkıyor. Bitcoin fiyatlarında son dönemde yaşanan düşüşlerin nedenlerinden birisi de bu.

Lütfen Bkz: Bitcoin hakimiyet oranı düşmeye devam ediyor: Sevinmeli miyiz?

BitMex Bitcoin vadeli piyasalarında Bitcoin long pozisyonlarının likidite edilmesi ile Mart ve Nisan aylarında Bitcoin fiyatlarında ciddi düşüşler yaşandı. Aşağıdaki grafikte ise Chicago Emtia Borsası (CME) açık pozisyon işlem hacmindeki (open interest) değişimi görüyoruz. İşlem hacmi 6 Nisan’dan beri düşüş trendinde.

Bitcoin vadeli piyasası açık pozisyon

Kaynak