1. Anasayfa
  2. Koin HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin fiyatında kritik dirence yeni yükseliş hamlesi: Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin fiyatında kritik dirence yeni yükseliş hamlesi: Güncel BTC teknik analizi

Bitcoin fiyatında kritik dirence yeni yükseliş hamlesi: Güncel BTC teknik analizi
0
becommer_koinmedya
Canlı sohbete katılmak, haber, uzman görüşü ve piyasa sinyallerini anında almak için TELEGRAM, TWITTER, FACEBOOK, INSTAGRAM’dan bizi takip edin.

Bitcoin fiyatı önündeki direnci kırarak yeni bir yükseliş yapma girişimi ile dikkat çekiyor. BTC/USD paritesindeki son gelişmeler ile önemli destek ve direnç seviyelerine bakalım.


Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?

Bitcoin (BTC) fiyatı bu ayın başında başlattığı ralli sonucu 25 Ocak’ta 23.815 dolara kadar çıkarak son birkaç ayın en yüksek seviyesini yaşadı. Ancak burada uzun süre tutunamadı. Genel olarak lider kripto para BTC son günlerde 23.150 dolar – 23.200 dolar bölgesinde satış baskısı görüyor. Bu seviyenin üzerine yapılan tüm salınımlar hızla geri çekiliyor. Şimdi bir kez daha bu seviyenin üzerine yeni bir salınım ile dikkat çekiyor.

BTC/USD paritesi günlük grafikte şunu görüyoruz. Bitcoin fiyatı son günlerdeki ralli sonucu 22.450 dolar – 22.500 dolar direncini de geçti. Şimdi bu seviye fiyat için destek görevi görüyor. Bu bölge, Eylül 2022’de Bitcoin’deki yükselişi durdurmuştu. O zamanda bu yana da bu bölgeye geri dönememişti. Şimdi önünde başka bir kritik direnç bölgesi var. 23.150 dolar – 23.200 dolar dirençlerinin üzerine yeni bir salınım var bugün.

İlgili – Altcoin teknik analizi, altcoin fiyat grafiği ve yorumu

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?BTC/USD 1 gün grafiği Kaynak: TradingView

Bitcoin fiyatı destek ve direnç seviyeleri

Bitcoin fiyatı destek ve direnç seviyeleri için ise BTC/USD paritesi 4 saat grafiğine bakalım. Bu grafik Ocak ayındaki Bitcoin’in uyanışını gösteriyor. Bu yükseliş ile Bitcoin fiyatı 23.000 doların üzerine çıkarak burada 23.300 dolar civarında direnç gördü. Zaman zaman yeniden 23.300 dolara doğru salınımlar olsa da genel olarak 23.000 doların altına da sarkarak 22.400 dolar – 22.500 dolar bölgesinden destek alıyor. 23 Ocak’tan bu yana burada genel olarak yatay bir seyir ve bahsedilen seviyeler arasında konsolidasyon var. Bugün ise yeniden 23.523 dolara kadar bir salınım ve hemen ardından bahsedilen direncin altına düzeltme var.

Bu gelişmelerden sonra Bitcoin fiyatının önündeki ilk direncin 23.000 dolar olduğunu söyleyebiliriz. Şimdi bu seviyenin üzerine çıktı. Ancak günlük kapanışta bu seviyeyi koruyup korumayacağı henüz net değil. Daha ileride ise bir sonraki ana direnç 23.300 dolarda. Aşağıda ise kısa vadede ilk destek 22.600 dolar – 22.400 dolarda. Ama eğer daha büyük bir düzeltme gelir ve fiyat daha aşağı seviyelerde destek ararsa ana destek bölgesi olarak 21.600 dolara dikkat edebiliriz.

İlgili – Ünlü analist, Bitcoin 30.000 dolar tahmininin ne zaman gerçekleşeceğini açıkladı

Güncel Bitcoin teknik analizi: BTC fiyatı ne olur?BTC/USD 4 saat grafiği Kaynak: TradingView

Özet olarak söyleyecek olursak, Bitcoin fiyatı destek ve direnç seviyeleri şöyle:

  • Destek seviyeleri: 22.600 dolar ve 22.400 dolar
  • Direnç seviyeleri: 23.000 dolar ve 23.300 dolar

BTC/USD teknik indikatörler

Teknik indikatörden MACD ayı bölgesinde. RSI indikatörü ise 60 seviyesine doğru yükseldi.

İlgili – Bitcoin boğa aşamasına geçti mi? İşte, bu sorunu cevabını veren metrik

 

Canlı Bitcoin fiyat grafiği (BTC-dolar paritesi)

 

 

Bitcoin teknik analizi gerekli mi?

Bitcoin teknik analizi bize fiyatın hangi yöne doğru gittiği konusunda çok önemli bilgiler sunar. Esasen Bitcoin teknik analizi yapmak, para kazandırması bir yana, düşüşlerde az kaybetmek için çok önemlidir.

Bitcoin teknik analizi yaparken, traderlerin kullandığı birçok indikatör, formasyon ve analiz metodu var. Bunlardan bazıları ise şöyle:

Hareketli ortalama nedir?

Hareketli ortalamalar (Moving avarages – MA) en sık kullanılan ve en eski teknik göstergelerdendir. Stok marketlerde ve forex piyasasında yani geleneksel emtia ve fiat para paritelerinde kullanılan en önemli indikatörlerden biri MA.

Bu gösterge bulunduğunuz andan geçmişin belirli bir noktasına kadar gerçekleşmiş fiyat hareketlerini analiz eder. Belirlediğiniz aralıktaki verilerin ortalamasını alıp anlık değer tablosunun üzerine işaretler. İlgili: Bitcoin grafiğinde hareketli ortalama nedir nasıl çalışır?

Elliot Wave (Dalga) Teorisi nedir?

Elliot Dalga Teorisi, Ralph Nelson Elliot’un, kitle hareketlerinin yinelenen dalga formasyonlarını analiz ederek tahmin yürüttüğü bir teoridir. Ona göre piyasada gerçekleşen hareketlerin belirli bir nedeni var. Ve oluşan hareketler ise, kendinden sonraki hareketleri de etkileyebilecek önemli veriler oluşturur.

Elliot Wave analizi nasıl yapılır?

Piyasada gerçekleşen hareketler her zaman aynı çizgiyi takip etmese de fiyat değişimleri her zaman belirli bir yapısal düzeni korur. Bu düzene “dalga düzeni” denir.
Analistler de dalgalarla gösterilen sürü psikolojisini tespit ederek gelecekteki fiyat hareketini tahmin etmek için bu teoriyi kullanır.

Teoriye göre, bir trend beş ana dalgayla oluşur.  Ve her büyük dalganın beş küçük dalgadan oluştuğunu varsayılır.

Bitcoin grafiğinde çift dip formasyonu nedir?

Çift dip formasyonu, Çift tepe formasyonunun simetriği olarak bilinir. Fiyatların dip yaptığı seviyelerde oluşur. Grafikte ‘’W’’ harfine benzer bir şekil oluşur.

Çift dip formasyonu nasıl oluşur?

Birinci dipte işlem hacmi en yüksek seviyededir. Birinci dipten gelen alımlarla piyasada yükseliş görülür; fakat bu yükseliş sırasında işlem hacmi daralmaya devam eder. İkinci dibin en alt seviyesinden itibaren hacim, fiyat ile birlikte yeniden yükselmeye başlar. Genellikle 2. dip 1.dibin biraz üzerindedir. Çift dip formasyonunda 2. dip ilkine göre daha yumuşak fiyat hareketleriyle oluşabilir. Çift dip formasyonunda 2. dipten dönen fiyatlar direnç seviyesini geçerken işlem hacminin de yükselmesi beklenir. 

Çift tepe formasyonu nedir?

Çift tepe formasyonu, Çift dip formasyonunun simetriği olarak bilinir. Fiyatların tepe yaptığı seviyelerde oluşur. Grafikte ters ‘’W’’ harfine benzer bir şekil oluşur.

Evening star (akşam yıldızı) formasyonunu nedir?

Evening star, üç çubuklu bir düşüş formasyonudur. En güvenilir mum formasyonlarından biri olarak kabul edilen akşam yıldızı, yükselen bir trendin sonunda ortaya çıkar. 
Uzun bir yükseliş mumunun (beyaz mum) ardından küçük gövdeli ve bir öncekine kıyasla uzun gölgeli beyaz veya siyah bir mum oluşur. Sonrasında gelen üçüncü mum ise düşüş mumudur. Üçüncü mum ilk mumun gövdesinin içinde yer alır. 

Bearish-Bullish Engulfing – Yutan Ayı-Boğa formasyonu nedir?

Engulfing iki mumdan oluşan bir dönüş formasyonudur. Yani yükseliş veya düşüş trendlerinin sonunda ortaya çıkar. Düşüş trendinin sonunda oluşursa ilk mum kırmızı ikinci mum yeşil olur. Yükseliş trendinin sonunda oluşursa tam tersi olur.
Bearish (Ayı yutan) Engulfing, bir yükseliş trendinin bittiğine ve düşüşün başlayacağına işaret eden bir formasyondur.

Ters omuz baş TOBO nedir?

Bu formasyon, düşen bir trendin sona ermek üzere olduğuna ve yükseliş trendinin başlayacağına işaret eder. Bunun tam tersi olan Omuz-Baş formasyonu (OBO) ise, yükselen bir trendin sona ermek üzere olduğunu ve düşüş trendinin başlayacağına işaret eder. 

Golden cross nedir?

Death cross’un tam tersi olan golden cross 50 günlük hareketli ortalamanın 200 günlük hareketli ortalamayı yukarıya doğru kesmesi yani üzerine çıkmasına denir.

Golden cross neden önemli?

Çünkü uzun vadeli bir yükseliş göstergesidir ve kesişim aşağı yönlü hareketlerin sonlandığını, o coinde yükseliş döngüsünün yüksek ihtimalle başlamış olduğunu gösterir. 

Canlı sohbet, haber uzman görüşü ve piyasa sinyalleri için TELEGRAM grubumuzu, TWITTER ve FACEBOOK sayfamızı takip edin.

Total
0