BTC : 81830 ₺ ETH : 1.839 ₺ XRP : 45.59 ₺ LTC : 7.662 ₺ USDT : 346.1 ₺ XLM : 0.2395 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin sığınılacak liman mı? Uzmanlar cevaplıyor

Bitcoin sığınılacak liman mı? Uzmanlar cevaplıyor

Bitcoin sığınılacak liman mı? Uzmanlar cevaplıyor
0

Bitcoin sığınılacak liman olacak mı yoksa insanların şüpheyle baktığı bir yatırım olarak mı kalacak?Henüz yeterli seviyede güven oluşmamış gibi.


Bitcoin güvenli liman

Son ABD-Çin ticari kısıtlamalarından dolayı Bitcoin güvenli liman terimi herkesin diline pelesenk oldu. Resesyon dedikoduları arttıkça yatırımcılar kripto paralara ve tabi ki de kriptonun babası Bitcoin’e akın etti. Umutsuz zamanlarda yabancı para birimleri, hisse senetleri ve bonolardan ziyade kripto paralar ilgi gördü. Fakat Bitcoin sığınılacak liman özelliğini daha ne kadar sürdürebilir?

Dünya piyasaları farklı nedenlerden dolayı karmaşa içinde. ABD-Çin ticari savaşından ve güney Asya bölgesindeki jeopolitik çatışma yüzünden finans uzmanları resesyon bekliyor. Bitcoin, hükümet gibi tek bir kişinin hevesi ve rüyası olmayan merkeziyetsiz bir yatırım olduğundan piyasa türbülansını savuşturdu.Yakın zamanda ticaret savaşı piyasanın ateşini yükseltirken BTC’nin zirve yapmasına şaşmamalı.

Bitcoin sığınılacak liman olmak üzere

koinmedya_brave

Düşük volatilite ve istikrarlı fiyat güvenli liman yatırımının karakteristik özellikleridir. Kripto paralar ise birkaç saat içinde büyük dalgalanmalar yaşıyor. Ampleforth CEO’su Evan Kuo, birbirine bağlı dünya ekonomisinde piyasa yavaşlarken bundan etkilenmeyen sadece birkaç yatırım aracı olabileceğini belirtti. Kuo, bazı yatırım araçlarının diğerleriyle bağlantılı olmadan volatil olabileceğini vurguladı. Geçenlerde Bitcoin, Dow Jones’la aynı düşüş eğilimini gösterdi. Fakat bonolarla hisse senetlerinin fiyat hareketlerini saptayacak geleneksel güçle bir bağlantısı yok.

Bitcoin’in altın ve benzeri varlıklara etkisine resesyon zamanı bakılır. Her şeye rağmen geleneksel yatırım araçlarıyla karşılaştırıldığında kripto paralar daha dirençli ve kazançları yüksek. Bu gerçek Arjantin ve Venezuela’da kendini gösterdi ve kripto paraya yönelenler kazançlı çıktı. Fakat Bitcoin güvenli liman terimi hala doğru değil. Hisse senetleri ve bonolardan daha iyi getiri sağlamış olabilir ama altınla olan imtihanı daha yeni başlıyor.

Amerikan hazinesinin son 6-7 yıllık standart sapma verilerine göre de Bitcoin sığınılacak liman olamadı. Dünyadaki her şey kaotik bir hal aldığında diğer geleneksel yatırımlardan öte Bitcoin güvenli liman diyebilirsiniz. Mantıklı strateji kripto paranızı tutmanız ve doğru zamanı beklemeniz.

 Not: Bu yazı yatırım tavsiyesi içermez.

Daha fazla Bitcoin haberi için tıklayınız

Kaynak

Etiketler: