BTC : 82310 ₺ ETH : 2888 ₺ XRP : 1.896 ₺ LTC : 365.6 ₺ USDT : 7.583 ₺ XLM : 0.6031 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin short ne demek? Bitcoin short emir nasıl girilir?

Bitcoin short ne demek? Bitcoin short emir nasıl girilir?

Bitcoin short ne demek? Bitcoin short emir nasıl girilir?
0

Bitcoin short ne demek ve Bitcoin short emir nasıl girilir? Bitcoin fiyatı düşerken de para kazanabilir miyim? Bugünkü yazımızda bu soruları kısaca, yanıtlamaya çalışacağız. Bitcoin’de short işlem açarak kazanmak isitiyorsanız, yazımız tam size göre!


Bitcoin short ne demek? Bitcoin short emir nasıl yapılır?

“Short ne demek” sorusunu basitçe cevaplayalım. Short ya da diğer adıyla kısa pozisyon, bir finansal varlığı, fiyatının düşeceği beklentisi ile satışa çıkarmak demektir.

Short ya da fiyattaki düşüşlerden faydalanabileceğiniz bir pozisyon yaratmak, bir varlıkta hızlı bir şekilde para kazanmak ya da kaybetmek için etkili bir yoldur. Long pozisyonun aksine, short pozisyonlar size sonsuz risk verebilir.

Sermayenizi, satın alma meblağı kadar riske atmak yerine, sermayenizi varlığın yükselebileceği maksimum seviyeye kadar riske atıyorsunuz. Yani burada sonsuz bir riskten bahsedilebilir.

koinmedya_brave

short-ne-demek-koinmedya-com

Short emri anlamak için geleneksel alım satım mantığından çıkmak gerekiyor.

Geleneksel mantıkla bir varlığı satmak için önce ona sahip olmanız gerekir. Ancak günümüzde finansal enstrüman enflasyonu yaşanıyor.

Ekonomistler, farklı işlem türleri icat ederek finansal araç yelpazesini iyice genişlettiler.

Short işlem bir varlığa sahip olmadan satabilmek demektir. Yani açığa satış. Peki Bitcoin short emir nasıl girilir?

Bitcoin fiyatı düşerken de kâr edebilirsiniz!

Açıkçası Bitcoin’deki değer kaybı teorik olarak sonsuza kadar ulaşmayacaktır. Ancak fiyatı yükselmeye devam ettikçe hesabınızda sahip olduğunuz sermayenin short pozisyonu kapatmak için yetersiz olduğu gerçeği ile yüzleşeceksiniz.

Brokerlar short pozisyonlar konusunda doğal olarak ürkekler. Çünkü pozisyonun girdiği zarar, hesaptaki parayla kapatılamayacak seviyeye geldiği anda sistem, pozisyonu otomatik olarak sonlandırır ve işin kötüsü bütün paraya da zararı tazmin etmek üzere el koyar. Sistem tarafından gerçekleştirilen bu işleme de “liquidation” denir.

Dolayısıyla traderlerin, hesaptaki miktarın kaybı kapatıp kapatamayacağı konusunda dikkatli olmaları gerekir. Bu nedenle, genellikle short pozisyon alanların teminat olarak kayda değer bir sermaye temin etmeleri gerekir.

Bitcoin short emir girmek için öncelikle kaldıraçlı işlemlere izin veren bir platformda üyelik açmalısınız. En çok bilinen kaldıraçlı kripto para borsası ise BitMex‘dir.

2019 yılı ortalarında Binance de kaldıraçlı işlem opsiyonlarını hayata geçirdi. Bunlara ilaveten bir diğer önemli borsa olarak FTX‘i anabiliriz. Söz kripto para borsalarından açılmışken, en önemli borsalara yer verdiğimiz aşağıdaki yazımızı da okumanızı tavsiye ederiz.

Bitcoin short ne demek Bitcoin short emir
Bitcoin short ne demek ve Bitcoin short emir nasıl girilir?

Risk ile kazanç yüzdesi beraber yükselir veya alçalır. Yani bir yatırım aracının riski yüksekse getiri oranı da yüksek olacaktır. Bu yüzden tecrübeli traderlar, long işlemlere nazaran short işlemlerden daha çok kazanırlar.

Short ne demek? Esasen short işlem açmak, işlerin kötüye gideceğine inanmak manasına gelir. ABD merkezli 2008 yılında yaşanan büyük ekonomik kriz öncesi olan da tam olarak buydu.

Ekonominin kötüye gideceğine inanırsanız ne yaparsınız? Short işlem açarsınız. 2015 tarihli The Big Short filmi işte tam olarak bunu anlatmaktadır. Short emrin ne olduğunu tam olarak anlamak için, bu harika filmi izlemenizi öneririz.

Bitcoin’in volatilitesi, geleneksel şekilde short pozisyonda onu riskli bir varlık haline getirmektedir. Fiyatlardaki sık artışlar bir sıkışıklığı tetikleyebilir. Yani düşüş bekleyen ve açığa satış emri giren kripto traderlarini şaşırtan bir short squezee oluşabilir.

Bu da daha sonra short pozisyon satıcılarının, açığa satış yaptıkları Bitcoin’i geri almak için pozisyon açmalarına neden olur. Ve dolayısıyla fiyatı, kendi kendini besleyen bir döngüde daha da yükseltir.

(short squeeze: Boğaların fiyatları yükselterek, açığa satış yapmak için pozisyon açmış olan yatırımcıları zora sokması ve pozisyonlarını kapattırmak için baskı yapması)

Bitcoin short ne demek Bitcoin short emir
Bitcoin short ne demek ve Bitcoin short emir nasıl girilir?

Aralık 2017’nin, sonunda zirveye ulaştığında Bitcoin short emir girmek iyi bir hamleydi. Ancak zamanlama her şeyden önemli. Bitcoin ile ilgili geçmiş fraktallar, genel olarak bu tarz balonların, balonların 3 veya 4 yıllık döngüden sonra sona erme eğiliminde olduğunu göstermiştir.

Gerçi bu durum Bitcoin için düşük bir olasılık ve teknoloji ilerlemeye devam ediyor. En önemlisi, fiyatta daha fazla “esneklik” kalmaz. Ne kadar uzun süre 7 bin dolar veya 8 bin dolar seviyelerinde işlem görürse, piyasa tarafından bir bütün olarak “kabul edilen” değer haline gelir.

Short pozisyon yöntemleri

Geleneksel short pozisyon yöntemi, yani Bitcoin’i shortlamak, aldığınız Bitcoin’i satmayı, fiyatın düşmesini beklemeyi ve sonra geri almayı gerektirir. Bu yöntem, yukarıda bahsettiğimiz tüm nedenlerden dolayı risklidir ve bu ticareti, benzer bir getiri ile yürütmek için daha farklı yollar da var.

En ilginç 3 yol; vadeli işlem piyasalarını, ikili opsiyonları veya tahmin piyasalarını kullanmaktır:

Vadeli işlem piyasaları, traderlerin gelecekteki belirli bir fiyat üzerinden Bitcoin almasını veya satmasını sağlar. Kullanıcı, varlıktaki pozisyonlarını yansıtan bir fiyata kilitlenir ve sonra bekler. CBOE‘den sonra Bakkt da Bitcoin için bu tarz ürünler sunmaya başladı ve hızla artan başka seçenekler de var.

İkili opsiyonlar yukarıdakine benzer, ancak belirli bir fiyatla garantili bir ticaret kurmak yerine, belirli bir fiyattan işlem yapma yetkisini satın almak veya satmak mümkün hale gelir.

Bu yöntem varlığın gittiği yön için “bahis” oynamaya benzer ve risk altındaki tek sermaye (satın aldığınızı varsayarsak), seçenekleri satın alarak harcadığınız tutardır. Bitcoin short ne demek diye sorulduğunda cevap genelde bu seçenektir.

Son olarak, basit ifadesiyle Bitcoin’in gelecekteki fiyatına kumar oynamanın bir yolu olan tahmin pazarları vardır. Bu, ekosistemin gelişmekte olan bir yönüdür, ancak bu, geleneksel bir short pozisyondan daha az risklidir.

Kısacası, Bitcoin gibi volatil bir şeyde short pozisyon alacaksanız çok dikkatli olmalısınız. Tasfiye sürecinde olan büyük perakendeciler gibi, ya da rekabet avantajı olan bir şirket gibi, daha güvenli bir şekilde short pozisyon alabileceğiniz birçok varlık var. Ancak, Bitcoin’i geleneksel şekilde short pozisyonda almak hafife alınacak bir şey değildir.

Bu yazımızda “Bitcoin short ne demek, Bitcoin short emir nasıl girilir” sorularına cevap bulmaya ve short pozisyonlarının yöntemlerini ve mekaniğini anlatmaya çalıştık.


Bitcoin ile ilgili web sitemizde yer alan diğer haberler için lütfen tıklayınız.

 

Etiketler:
Total
0