BTC : 81720 ₺ ETH : 1.776 ₺ XRP : 44.76 ₺ LTC : 7.645 ₺ USDT : 347 ₺ XLM : 0.2324 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin Sevgililer Gününde bir başkadır! 2020 hediyeniz BTC’den

Bitcoin Sevgililer Gününde bir başkadır! 2020 hediyeniz BTC’den

Bitcoin Sevgililer Gününde bir başkadır! 2020 hediyeniz BTC’den
0

Bitcoin sevgililer gününde iyi bir hediye olabilir. Çünkü bu sıralar değerine değer katıyor.


 BTC yılın rekor düzeyine ulaşırken Weiss Crypto Rating, varlığı A- olarak güncelledi. Yakın zamanlı haberler, kripto marketinin yeni bir boğa koşusuna hazırlandığının ipuçlarını veriyor. Bazı analistler bunun, Bitcoin fiyatını tüm zamanların en yükseğine taşıyacağına inanıyor.

Bu arada altcoinler yılın başından beri Bitcoin’in kümülatif getirilerinden daha iyi performans göstererek, haftalardır devam eden yükselişlerini sürdürüyorlar. Bu da analistlerin yukarı yönde hareket öngörülerini doğrular nitelikte.

Yapılan analizler, haftanın bazı günlerinin ve özel günlerin yatırımcılara anormal getiri elde etme şansı verdiğini gösterdi. Mesela 2019 boyunca sağlanan veriler, diğer günlere kıyasla Cuma günü Bitcoin almanın, en yüksek getiriyi sağladığını gösteriyor.

koinmedya_brave

Bugün de Cuma ve sevgililer günü. Peki Bitcoin sevgililer gününde iyi bir hediye olarak düşünülürse ve buna Cuma’nın bereketi de eklenirse fiyat yükselir mi? Sanırım bunu gün sonunda anlayacağız.

Bu sonuca varmadan önce 2015 ‘ten beri sevgililer günlerinde Bitcoin ve diğer önemli altcoinlerin nasıl performans gösterdiğini iyi analiz etmek gerekir.

2015’ten itibaren Bitcoin sevgililer gününde nasıl hareket etti?

2015’ten bu yana sevgililer günü Bitcoin için çok olumlu oldu. Bunun yanında Ether ve XRP için de aynı şeyi söylemek mümkün. 2019 hariç her sevgililer günü, Bitcoin için pozitif oldu. 2018 %9 günlük artış ile en büyük dönüşü sağladı. Ortalama günlük dönüş bu yıllarda %4.73 idi.

Benzer bir patern 2015’ten itibaren ortalama %3.28 ile XRP için de geçerli. Bitcoin gibi O da 2018’de %10.15 getiri ile en yüksek dönüşü sağladı. Her ne kadar 2019’un sevgililer gününde negatifte olsa da… İlginç olan, 2015’ten bu yana sevgililer günlerinde Bitcoin ve XRP arasındaki korelasyon %65’in üzerinde. Yani benzer patern çizdiler.

Bakınız:Kaybolan Bitcoin cüzdanından Bitcoinleri nasıl kurtarırım?

Diğer taraftan, 2016’da yaşama başlayan Ether, en büyük dönüşünü 2017’de %14.5 ile yaptı. Ancak sevgililer günü ile bağlantısı henüz kurulamadı. Çünkü ETH 2016 ve 2019’da negatifti. Yine de 2016’dan bu yana Ether’in sevgililer gününde ortalama dönüşü %3.92. Bunun da anlamı, 3 coin %3’ün üzerinde ortalama günlük dönüş yapmış.

Bitcoin sevgililer gününde Bitcoin Sevgililer Gününde bir başkadır! 2020 hediyeniz BTC'denEğer herhangi bir yatırımcı her yıl sadece sevgililer günlerinde bu kriptoları almış olsaydı. Totalde Bitcoin için %24, Ether ve XRP için %16’nın üzerinde geri dönüş sağlayacaktı.

ETH’ye yatırım her ne kadar sadece 2016’da başlamış olsa da, Bitcoin’e yakın bir kümülatif geri dönüşü başarmış gibi görünüyor. Bunun da anlamı, daha kısa sürede daha iyi bir getiri elde ettiği…

Bitcoin sevgililer gününde Bitcoin Sevgililer Gününde bir başkadır! 2020 hediyeniz BTC'denBir başka ilginç durum da şu: Bu 3 büyük coin için daha dikkate değer bir fiyat hareketi sevgililer gününden bir gün önce, yani 13 Şubat’ta oluyor.

Analiz edilen bu 5 yılın 3’ünde, sevgililer gününden bir gün önce XRP ve Bitcoin negatif getiri sağlamış. Ancak getirilerin pozitif olduğu diğer 2 yılda, yatırımcılar 2015’ten itibaren sadece bu günde yatırım yapmış olsalardı, totalde yine de pozitif bir getiri sağlamış olacaklardı. Bu kar Bitcoin için %2.75, XRP için ise %1.78 görünüyor.

Bununla birlikte ETH için aksi görünüyor. 2016’dan bu yana 13 Şubat getirileri daima negatif olmuş. Diğer bir deyimle, yatırımcılar o yıldan itibaren sadece 13 Şubat’ta yatırım yapmış olsaydılar, total kümülatif kazançları %-6.8 olacaktı.

Bakınız:İşte 2020 yılının altcoin kahramanları

Yıllar içinde sevgililer günü ticaret volümü

Bitcoin sevgililer gününde sabit 24 saatlik artış gösteriyor. Bu da %-2.6‘lık hafif düşüşün olduğu 2019 hariç ortalama %22. Ancak Ether için volüm değişiklikleri çok daha büyük olsa da, sabit artış XRP ve ETH için söylenemez.

Bitcoin sevgililer gününde Bitcoin Sevgililer Gününde bir başkadır! 2020 hediyeniz BTC'denYine de, bu 3 büyük kriptonun ticaret volümü pozitif bir trend izlemiş. Bunun da anlamı, market olgunlaştıkça artışın devam ettiği. Örneğin 2015’e kıyasla Bitcoin’in günlük doğrulanmış işlemleri bugün 4 kat fazla.

Bitcoin sevgililer gününde Bitcoin Sevgililer Gününde bir başkadır! 2020 hediyeniz BTC'den2020 sevgililer günü tahmini-Yükseliş olur mu?

Geleneksel market analistleri, haftanın günlerinin ve özellikle sevgililer günlerinin markete etkileri üzerinde yoğun çalışmalar yaptılar. Hisse senetleri açısından pek çok çalışma, tatil günlerinden hemen önceki günlerde, tatil günü ya da sonraki günlere kıyasla anormal geri dönüşler olduğunu tespit etti.

Yirminci yüzyılın başlarından 1980’e kadarki veriler, bu anormal dönüşlerin 4 kattan daha fazla olabildiğini gösteriyor. Dahası, tatil etkisi hem ABD, hem de uluslararası piyasalarda görülmüş. Ancak artan farkındalık ve marketin olgunlaşmasıyla bu etki azalmaya başlamış.

BTC, ETH ve XRP’de gördüğümüz ise, 13 Şubat’ın getirilerinin, tatilin kendisine göre daha düşük olduğu. Bu nedenle, bahsettiğimiz 3 kripto açısından bugün anormal pozitif dönüşler görebiliriz. Bu durum, geleneksel marketlerde tersi yönde işliyor.

Geleceğe baktığımızda, yıllar süren pozitif senaryolar, Bitcoin ve altcoin marketlerinin yükseliş trendiyle yan yana konduğunda yatırımcıları bu periyodda yatırım yapmaya itebilir. Sonuç olarak hediye alışverişlerini tatil sonuna erteleyebilirler.

Kaynak

Etiketler: