BTC : 83626 ₺ ETH : 2900 ₺ XRP : 1.897 ₺ LTC : 367 ₺ USDT : 7.616 ₺ XLM : 0.5942 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin QR kod kullanıcıları dikkat!

Bitcoin QR kod kullanıcıları dikkat!

Bitcoin QR kod kullanıcıları dikkat!
0

Bitcoin QR Kodun önemi nedir? Bu yazımızda Bitcoin QR Kod kullanımı ile alakalı hatalar hakkında bilgi vereceğiz.


Bitcoin QR Kod Kullanımı

Kripto endüstrisi, scam projeler ve iflah olmaz muhalifleri yüzünden gerçek değerini bir türlü göremedi. Bitcoin, başından beri itibarı için savaştı ancak FUD destekli ana medya kuruluşları bu konuda sürekli engeller çıkardı. Sosyal medya devleri ve arama motorları da aynı derecede suçlu denebilir.

Bitcoin Adına Sahte Google Sonuçları

Araştırmacılar, Google arama sayfalarında Bitcoin QR Kod üreticiler ile alakalı linklerin çoğunun, sahte ve dolandırıcı web sitelerine ait olduğunu keşfetti. Forbes, her zamanki Bitcoin karşıtı tutumunu devam ettirdi ve kripto paraların kabul görmemesi konusunda garip haberlere imza atmaya devam etti.

Rapor edilmesi gereken şey, arama motorunda bu sahte bağlantılara ilk olarak yer verilmesinin bir Google aldatmacısı olduğuydu. Çalışma, Google’ı sorgularken sunulan ilk 5 sonuçtan 4’ün dolandırıcıların web sitesine yönlendirdiğini bildirdi. Kripto cüzdan tedarikçisi ZenGo‘daki araştırmacılara göre, bu sahte web sitelerinde üretilen QR kodları BTC ’yi dolandırıcıların adresine yönlendirecek. Verileri cep telefonu kameraları tarafından yakalamak için kullanılan QR Kodları bir Bitcoin adresini hızlı bir şekilde paylaşmak için de kullanılır. Araştırmacılar şunu da ekledi:

koinmedya_brave

“Bu siteler, kullanıcılar tarafından talep edilenin yerine dolandırıcıların kontrol ettiği bir adresi kodlayan QR Kodu oluşturup, kodun tüm ödemelerini dolandırıcılara yönlendiriyorlar. Dolandırıcılar, sahte QR’lerini kendileri oluşturmak yerine, utanmadan kendi adresleri için QR’yi oluşturacak bir blockchain explorer API’sı arıyorlar.”

QR Kod dolandırıcılarına 20.000 dolar civarında kaptırıldığı tahmin ediliyor ancak bu rakam çok daha yüksek olmuş olabilir. Bu scam, birkaç yıl önce BTC adreslerini değiştirmek için bilgisayarlara bulaşan kötü amaçlı kopyala/yapıştır bir yazılım gibi ancak daha hızlı. BTC ve kripto para birimi çevresinde düşük FUD’a sahip olduğuna dair negatif halk algısı yaratan raporlarlar da olacak.

Sonuç olarak buradaki genel kanı, Google sonuçlarına güvenilmez ve Facebook’ta  bir şey yayınlanamaz. Her iki ABD teknoloji devi de çoğu kripto endüstrisini karalayan fake sitelerin ve scamlerin en büyük dağıtıcıları. Elbette , dışarda kötü aktörler var ama kişisel verilerimizden ve arama alışkanlıklarımızdan çıkar sağlayan, onları yayınlayan devasa web tekellerine ihtiyacımız yok. Tedbiri elden bırakmayın.

Kaynak

Bitcoin hakkında daha fazlası için TIKLAYIN

Etiketler: