BTC : 81983 ₺ ETH : 1.78 ₺ XRP : 44.83 ₺ LTC : 7.631 ₺ USDT : 346.6 ₺ XLM : 0.2333 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin Ocak ayında tam yüzde 32 kazandırdı! Devamı gelir mi?

Bitcoin Ocak ayında tam yüzde 32 kazandırdı! Devamı gelir mi?

Bitcoin Ocak ayında tam yüzde 32 kazandırdı! Devamı gelir mi?
0

Bitcoin Ocak ayında tam yüzde 32 kazandırdı! Devamı gelir mi? 2020 yılına fırtına gibi giren BTC, halving rüzgarını arkasına alarak çıkışını sürdürebilmenin hesaplarını yapıyor!


Bitcoin Ocak ayında tam yüzde 32 kar ettirdi!

 

2020 yılına adeta fırtına gibi giren Bitcoin, pek çok yatırım aracına kök söktürüyor. Sadece ocak ayı göz önünde bulundurulduğunda yaklaşık %32’lik bir kazanç sağlayan BTC, bazı uzmanlar tarafından güvenli liman olarak nitelendiriliyor.

Bitcoin günün ilk saatlerinde 9.500 doları görerek son üç ayın en yüksek seviyesine yükseldi, ancak orada tutunamadı ve 9.250 dolara kadar çekildi. BTC’nin hafta için yaşanan bu yükselişinde Corona Virüsünün etkili olduğu söylentileri dolansa da, kripto kamuoyu bu konuda hem fikir değil.

koinmedya_brave

İlgili haber: Corona virüs endişesi Bitcoin’i fiyatlandırıyor

Bitcoin ocak ayında tam

Bitcoin’in 9.000 dolar bandını hızlı aşması, BTC’nin elini bir hayli güçlendirdi. Bu yükselişle beraber düşen piyasa değerini toparlayan Bitcoin, tekrardan 170 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı. Bu da geçen ay ki en düşük seviyesinden 50 miyar dolarlık bir iyileşme anlamına geliyor.

Güvenli liman Bitcoin

Bitcoin yalnızca son 10 yılın en iyi performans gösteren emtiası değil, aynı zamanda ekonomik ve jeopolitik risklerden kaçınmak isteyen yatırımcılar için tartışmasız en çekici cennettir. Çünkü Bitcoin hiçbir emtianın ulaşamayacağı kadar evrensel bir varlıktır.

Salı günü Fundsrat’ın ceosu Thomas Lee, Bitcoin performansını altınla kıyasladı. BTC’nin o zamanki Ocak ayı performansı %26 idi, şimdi ise %32 seviyelerinde.

”Bitcoin hiç tartışmasız sene başından beri en iyi performans gösteren varlıktır. Artan güvenli sığınak talebi insanların Bitcoin’e yönelmesini sağlıyor. Bitcoin altından çok daha güvenli bir liman olarak görülüyor.

2020 yılında altın %3, Bitcoin ise %26 arttı.”

Bloomberg’e göre Bitcoin bu yıl ilk kez atın ile 60 günlük korelasyon kurdu. Bir başka deyişle Bitcoin son aylarda hisse senedi gibi değil de daha çok altın gibi güven veren bir karaktere bürünmüş gibi duruyor.

Analist Mati Greenspan bu eğilimi, Bitcoin’in altın ve hisse senetleri ile korelasyonunu karşılaştıran bir grafikte vurguladı:

”Bitcoin’in diğer emtialar ile günlük korelasyonunu merak edenler için.

Kırmızı = Altın

Mavi= Hisse senetleri

Son 9 ayda Bitcoin, hisse senetlerinden çok altın gibi hareket ediyor. Ancak korelasyonlar hala yeteri kadar güçlü değil (<0.2)

Güçlü bir korelasyon > 0.7 olur.”

Sonuç

Genel bir değerlendirmede bulunacak olursak, her ne kadar ara ara geri çekilmeler yaşansa da, Bitcoin, halving rüzgarını çok bariz bir şekilde arkasında hissediyor. Özellikle yaklaşan büyük olayları fırsata çevirmek isteyen yatırımcılar, Bitcoin halving olayına yoğun bir ilgi gösteriyor.

Elf gözlerim beni yanıltmıyorsa, aynı Aralık 2017 ve Haziran 2019’da olduğu gibi, önümüzdeki süreçte de kısa ama etkili bir fiyatlanma dönemi yaşayabiliriz.

Bitcoin ocak ayında tam

Etiketler: