BTC : 79636 ₺ ETH : 1.721 ₺ XRP : 43.72 ₺ LTC : 7.709 ₺ USDT : 325.4 ₺ XLM : 0.2235 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoinBitcoin Haberleri
  3. Bitcoin neden hala düşüyor?

Bitcoin neden hala düşüyor?

Bitcoin neden hala düşüyor?
0

Kahramanımız son rallide elde ettiği kazanımlarının çoğunu kaybetti. Peki, Bitcoin lehine birçok gelişme olmasına rağmen Bitcoin neden hala düşüyor?


BTC fiyatları Eylül başına geri döndü

Eylül sonunda dünya devi Çin’in cumhurbaşkanı Xi Jinping’in blockchain hakkındaki pozitif yorumları ve Çin’de yaygınlaştırılması talimatı vermesi BTC fiyatlarında yüzde 42’lik bir artış yaşatmıştı. Bakkt Bitcoin vadeli işlemlerinin de benimsenmeye başlanması Bitcoin’in yükselişinin devam edeceğine işaret olarak kabul edilmişti. Ancak evdeki hesap çarşıya uyumadı.

Sonrasında gelen düşüş bir türlü engellenemedi ve BTC fiyatları ilk başta 10.000 dolar desteğinden, sonrasında da 9000 dolar desteğinden düştü. Ancak, Bitcoin neden hala düşüyor sorusunun cevabı hala net değil.

Aslına bakarsanız kripto para piyasası şu anda tümüyle bir düşüş içerisinde. Örneğin Ethereum daha 2 hafta önce 190 doların üzerinde işlem görüyordu ancak şu anda 175 dolar seviyesine düşmüş durumda. Birkaç hafta önce 300 dolardan işlem göre Bitcoin Cash, neredeyse 60 dolarlık kayıp yaşayarak 240 dolar seviyelerine düştü.

koinmedya_brave

Bitcoin neden hala düşüyor?

Asıl tuhaf görünen mesele bu denli bir düşüş için görünürde herhangi bir sebebin olmaması. Kripto paralar, sadece alınan mal ve hizmet karşılığında ödenen bir para birimi olarak görünen ülkelerde hala ilerlemesine devam ediyor.

Hatta İsviçre gibi ülkelerde geleneksel finans hizmetleri yerine bile kullanılmaya başlandı. Peki, finans dünyasına yapılan bu kadar desteğe rağmen Bitcoin neden hala düşüyor? Yanlış olan ne?

Yaşanan düşüş için şimdilik yapılacak en iyi açıklama galiba sene sonu yorgunluğu olacak. Hatırlayacağınız üzere müthiş geçen ve BTC fiyatlarının 20.000 dolara yaklaştığı 2017 senesinin sonunda Bitcoin büyük bir düşüş yaşamıştı. Yüzde 70’lik bir değer kaybı yaşayan Bitcoin 3.500 dolara düşmüştü.

Aynı şekilde geçen sene de yılın son aylarında BTC fiyatları ayı sezonundan çıkamadı. Ancak 2018 sonunda yaşadığı ayı sezonu Bitcoin için bir tatile dönüştü. 2019’un başlaması ile birlikte çıkışa geçen BTC fiyatları müthiş bir geri dönüşe imza attı.

Ancak, bu sene de aynı çıkışın gerçekleşme ihtimali biraz zayıf görünüyor. 2020 yılı için iddia edilen projeler kripto paraların hamuruna tamamı ile ters. Örneğin Çin’in devlet destekli kripto para çıkarma çalışması Bitcoin ve arkadaşlarının merkezsiz ve bağımsız doğasına aykırı. (Çin kripto parasının 2020’de çıkarıyor.)

Bu da yetmezmiş gibi Google gibi şirketlerin kripto paraların işlem güvenirliğini ve protokollerini gölgede bırakacak hesap sistemleri geliştirme çalışmaları BTC fiyatlarını iyice düşürebilir. (Bitcoin bankacılık sistemine giriyor.) 2020 için aleyhindeki bütün çalışmalara rağmen acaba Bitcoin ayakta kalabilecek mi? Hep birlikte göreceğiz.

 

Kaynak

Etiketler: