BTC : 65880 ₺ ETH : 1639 ₺ XRP : 1.379 ₺ LTC : 320 ₺ USDT : 6.764 ₺ XLM : 0.5452 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin makalesinde virüs vurgusu (?)

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin makalesinde virüs vurgusu (?)

Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin makalesinde virüs vurgusu (?)
0
huobi_koinmedya

Bitcoinschannel.com’da yayınlanan bir haberde Satoshi Nakamoto’nun Bitcoin makalesinde virüs vurgusunda bulunduğu iddia ediliyor. Ancak makalenin orijinalinde iddia edildiği gibi bir virüs vurgusu yok.


Gerçekten Bitcoin makalesinde virüs vurgusu var mı?

Bitcoin’in mucidi Satoshi Nakamoto hakkında zaten yeteri kadar gizem var. Daha fazla gizem eklemeye gerek yok. Satoshi Nakamoto ismini ilk kez 2008 yılında yayınlanan “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” başlıklı makaleden duyduk. Bu makaleden 1 yıl sonra Bitcoin yaratıldı ve günümüze kadar geldi.

Satoshi Nakamoto’nun gerçek kimliği ise günümüze kadar gizli kaldı. Bir ara Bitcoin SV (BSV) isimli kripto paranın CTO’su Craigh Wright, Satoshi Nakamoto olduğunu iddia etti ama bu konuda kimseyi ikna edemedi.

Lütfen Bkz: 6 Bitcoin komplo teorisi: BTC’yi CIA mi yarattı?

koinmedya_brave

Bugün bitcoinschannel.com’da “Bitcoin’in White paper’ında Covid-19 vurgusu” içerikli bir haber paylaşıldı. Haberde Satoshi Nakamoto’nun “Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System” başlıklı makalesine referansta bulunuluyor. Ayrıca haberin içeriğinde aşağıdaki kesit veriliyor.

Bitcoin makalesinde virüs vurgusu

bitcoinschannel.com’da yayınlanan haberde yukarıda gördüğümüz gibi bir cümleye dikkat çekiliyor ve bu cümle renklendirilerek veriliyor. Cümle şu şekilde:

“However, financial institutions can be easily halted from operation in times of severe economic recessions or by the outbreak of a novel virus”

Ancak makalenin orijinalinden baktığımızda bu cümlenin makaleye sonradan eklendiğine dair bizde şüpheler oluştu. Bu şüpheyi siz değerli okuyucularımızla paylaşıyoruz. Makalenin orijinalinden alınan kesiti aşağıda görüyoruz.

koinmedya_brave

bitcoin makalesinde Satoshi Nakamoto'nun Bitcoin makalesinde virüs vurgusu (?)

Ne yazık ki makalede ilgili cümle yok. Hatta makalede “virus” diye bir kelime de geçmiyor. Dileyen okuyucularımız aşağıdaki linkten makalenin orijinalini indirerek “CTRL F” ile “virüs” ya da “novel virus” kelimelerini taratabilir.

“Bitcoin: A Peer-to-Peer Electronic Cash System”

Satoshi Nakamoto zaten güzel şeyler başardı: Bitcoin’i icat ettı. “Covid-19’u önceden tahmin etti” diye ekstra gizem katmaya gerek yok.

Bu aralar gerçek bilgiye her zamankinden daha çok ihtiyacımız var.

Kaynak