BTC : 61470 ₺ ETH : 1398 ₺ XRP : 1.337 ₺ LTC : 293.7 ₺ USDT : 6.878 ₺ XLM : 0.4502 ₺
Anasayfa Kripto Para Haberleri Bitcoin Bitcoin madenciliğinde büyük tehlike: Tekelleşme

Bitcoin madenciliğinde büyük tehlike: Tekelleşme

Bitcoin madenciliğinde büyük tehlike: Tekelleşme
0
huobi_koinmedya

Bitcoin madenciliğinde büyük tehlike. Uzmanlara göre artan ağ zorluğu ile artık küçük madencilerin yeri iyice daraldı. Sonuçta BTC madenciliği tekelleşme riski altında.


Bitcoin madenciliğinde büyük tehlike: Tekelleşme

Bilgisayarı olan herkesin kripto madenciliği yapacağı günler çoktan geçti gitti. Bitcoin’in fiyatı yükseldikçe zorluğu da arttı. Sonuçta uzman bilgisayar çipleri ve yüksek işleme gücü ile profesyonel madencilik grupları sektöre hakim oldu. Mesela Bitmain bunlara bir örnek.

Piyasada yaşanan son kıyım başka bir soruna işaret ediyor. Bitcoin fiyatı düşünce en çok madencileri etkiledi ve onlar daha az kazanç sağlıyor.

Madencilik operasyonu F2Pool, 12 Mart’ta fiyatın 3,600 dolara düştüğü bir dönemde BTC hash oranının “çok az kıpırdadığını” belirtiyor. Şirket şöyle diyor: “Buna rağmen hafta sonu zorluğun düşüş trendine başladığını görüyoruz. Bu da madencilerin donanımlarını kapatmaya başladığı anlamına geliyor. Madencilikte her zaman en uygun koşullarda çalışan hayatta kalır. Yeni makineler. Ucuz elektrik. Düşük kira.”

koinmedya_brave

İlgili – Zirve yapan Bitcoin volatilitesinin arkasındaki faktörler

Küçük madencilik şirketleri giderleri karşılayamadıkları için kapanıyorlar. Bunun sonucunda ise büyük madenciler sektörü tekellerine alıyor. Burada şöyle bir soru da ortaya çıkıyor. “Küçük çaplı madenciler kazanç sağlamaya devam edebilir mi?”

Bitcoin madenciliğinde büyük tehlike. Uzmanlara göre artan ağ zorluğu ile artık küçük madencilerin yer iyice daraldı. Sonuçta BTC madenciliği tekelleşme riski altında.

Kaynak: Bitcoin zorluğu tarihi grafik, bitinfocharts

koinmedya_brave

Bitcoin madencilik zorluğu şu an 16.55’te ve küçük madencilerin bu işe devam etmesini gerçekten zorlaştırıyor. Bitcoin madencisi ve kripto para yatırımcısı Kris, yakın bir zamanda katıldığı programda, madencilik sektöründe artık “küçük balıklar” için yer olmadığı görüşünü dile getirdi.

İlgili – Genesis Mining: Ekonomik kriz derinleşirse Bitcoin yeni altın gibi parlar

Bitcoin madenciliğinde büyük tehlike. Kris şunları söylüyor: “Madencilik zorluğunun ne kadar olduğuna bakalım – 16.55. Bu çılgınlık. Dünya genelindeki kaosa rağmen madencilik alanındaki rekabet hala yüksek. Küçük balıklar için artık burada yer yok. Balinalar artık piyasada ve saldırgan bir şekilde her şeyi ele geçiriyor.”

Sonuçta çok daha önemli bir soru ortaya çıkıyor. Büyük madencilerin elinde büyük bir güç tekeli görecek miyiz? Çünkü corona virüs fırtınasından kurtulma kapasitesine sahipler. Kris ise işlerin büyük madenciler için de iyi gitmediğini düşünüyor. Ona göre COVID-19 şu an her düzeyde madenci ve yatırımcıyı etkiliyor. Yine de Bitcoin madenciliğinde büyük tehlike olarak görülebilecek tekelleşme riski halen var.

Kaynak

Etiketler: