BTC : 84850 ₺ ETH : 2809 ₺ XRP : 2.191 ₺ LTC : 426.5 ₺ USDT : 7.28 ₺ XLM : 0.7663 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriMedya Haber
  3. Bitcoin madenciliği merkez üssü Çin’den ABD’ye kayıyor

Bitcoin madenciliği merkez üssü Çin’den ABD’ye kayıyor

Bitcoin madenciliği merkez üssü Çin’den ABD’ye kayıyor
0
huobi_koinmedya

Bitcoin fiyatlarındaki volatilite geri dönmüş iken madencilik sektöründe kayda değer bir değişiklik söz konusu değil. Ancak, Bitcoin madenciliği merkez üssü son zamanlarda Çin’den ABD’ye doğru bir konum değişikliğine gidiyor.


Bitcoin madenciliği merkez üssü değişiyor

Kripto para piyasasındaki duyarlılık Bitcoin fiyatlarının düşmeye devam edeceği yönünde idi. Güne düşüş ile başlayan Bitcoin beklenmeyen bir atak yaparak fiyatını 7125 dolardan 7573 dolara yükseltti. Bir miktar geri çekilme yaşayan BTC fiyatları yazım esnasında 7486 dolardan el değiştiriyor.

Yine de, Haziran ayında senenin en yüksek seviyesini gördüğü 14.000 dolar seviyesi göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin hala yüzde 45’in üzerinde kayıp yaşamış görünüyor. Ayrıca, düşüş trendi analistlere göre hala devam ediyor ve ayılar hala güçlü. Bu durumda Bitcoin’in sene sonuna kadar satış baskısı yemesi ve düşüşe geçmesi ihtimal dâhilinde.

koinmedya_brave

Öte yandan, kripto para dünyası ve Bitcoin için yüz güldüren gelişmeler de yaşanıyor. Bitcoin’in sağlam bir gelişme gösterdiği alanlardan bir tanesi madencilik sektörü. Yeni Nasdaq raporuna göre Bitcoin madenciliği merkez üssü Çin’den Amerika’nın kuzeyine doğru kayıyor.

Bu yankı uyandıran gelişmeyi madencilik şirketlerine ve yatırımcılara danışmanlık yapan finansal hizmetler kurumu BitOoda da teyit ediyor. Şirketin iş geliştirme departmanı sorumlusu Ryan Porter, madencilik projelerine özellikle Çinli firmalardan ve yatırımcılardan gelen ilginin beklenenden fazla olduğunu ifade etti.

Porter’a göre bu ilgi, Bitcoin madencilik sektöründe büyük bir iş yoğunluğunun yaşanmasına sebep oluyor. Aslında bu gelişme işin uzmanları tarafından öngörülüyordu. Çünkü rejim baskısının sürekli yaşandığı bir ülkede iş yapma imkanı günden güne zorlaşacaktı. Bu yüzden madencilik şirketleri daha ılımlı bir havanın mevcut olduğu ülkelere göç etmeye başladı.

Daha ucuz enerji, daha fazla özgürlük!

Madencilik sektörü için Kanada ve Amerika, devlet baskısının görece daha az hissedildiği, ucuz güç kaynaklarının bulunduğu alternatif iki ülke. Özellikle Texas Eyaleti, Bitcoin madencilik işlemleri için biçilmiş bir kaftan.

koinmedya_brave

Nasdaq raporuna göre eyalet yetkilileri, terk edilmiş sanayi sitelerinin Bitmain gibi madencilik şirketleri tarafından çoktan devralındığını ifade ediyor. (Dünyanın en büyük madencilik çiftliği Texas’ta açılıyor)

Madencilik şirketlerinin diğer bir cazibe merkezi de Kaliforniya. Eyalet sınırları içinde yer alan terk edilmiş Cerro Gardo kasabası, Bitconist’in haberine göre geçen yıl 1.4 milyon dolara satıldı. Yatırımcılar kasabayı yakın zamanda BTC madencilik çiftliği ve blockchain merkezi haline getirmeyi planlıyor.

Bu eyaletlerde enerji daha ucuz olduğu için madencilik sektörü masraflarını neredeyse yüzde 50 oranında düşürmüş olacak. Ayrıca Bitcoin madenciliği, diğer sanayi dallarına kıyasla büyük ölçüde yenilenebilir kaynaklar ile yürütülüyor. Bu durumda yapılan tasarruf yüzde 75’leri bulabilir.

Kaynak