BTC : 62608 ₺ ETH : 1559 ₺ XRP : 1.216 ₺ LTC : 286.1 ₺ USDT : 6.919 ₺ XLM : 0.463 ₺
  1. Anasayfa
  2. Kripto Para HaberleriBitcoin
  3. Bitcoin madencilerinin karları düştü-Bunun BTC için anlamı ne?

Bitcoin madencilerinin karları düştü-Bunun BTC için anlamı ne?

Bitcoin madencilerinin karları düştü-Bunun BTC için anlamı ne?
0
huobi_koinmedya

Bitcoin madencilerinin karları son haftalardaki çöküşten ciddi bir şekilde etkilendi.


Geçen birkaç hafta  ve ayda Bitcoin vahşi bir sürüşteydi. Kripto 10,500 doları gördükten sonra aniden 3,500 dolara kadar düştü. Bu durum önemli bir alış baskısı yaparak fiyatı 5,000 dolar ortalarına kadar getirdi.

Bu yoğun volatilite, geçen birkaç haftada büyük bir düşüş yaşayan geleneksel marketlerle beraber gerçekleşti.

Devam eden satışlar, Bitcoin madencilerinin karları üzerinde büyük ölçüde düşmeye neden oldu. Ayrıca kripto hash hızının da düşmesine yol açtı.

koinmedya_brave

Madencilerin kar oranlarındaki değişim, yakın dönemde BTC fiyatı üzerine etki edebilir. Çünkü madenciler kriptolarını satmaktan vazgeçiyor.

Bitcoin hash hızı düşüşte, madenciler silahları bırakıyor

Her ne kadar Bitcoin kazı maliyetleri madencilerin bulundukları bölgedeki elektrik fiyatlarına bağlı olarak değişse de, yakın zamandaki satışlar madencilerin operasyonlarını geniş ölçüde etkiliyor. Ve kar oranlarını büyük oranda düşürüyor.

Bu nedenle küçük madenciler cihazlarını kapatıyor ve bu da kriptonun hash hızının çöküşüne neden oluyor.

On-chain analiz platformu Glassnode, kısa süre önce attığı bir tweet ile, madencilerin karlılık oranlarının yaygın olarak düştüğünden bahsetti. Ayrıca Bitcoin’in fiyat perspektifinden kararsız pozisyonunun, hash hızında hızlı ve devam eden düşüşe yol açtığını söyledi.

koinmedya_brave

“BTC fiyatında düşüş nedeniyle madencilerin karlılık oranları da düşüyor. Böylelikle operasyonlarına devam etmeleri zorlaşıyor. 7 Mart’taki 7DMA’lık pikten bu yana Bitcoin hash hızı %16 düştü. Ve hatta hash hızı 5,000 dolara düşmesinden daha hızlı bir şekilde kayboldu.”

Bunun BTC fiyatı üzerindeki etkileri neler olabilir?

Madenciler Bitcoin’e istikrarlı ve gevşemeyen bir satış baskısı sağlıyor. Çünkü operasyonlarına devam edebilmeleri için ürettikleri kriptoları satmaları gerekiyor.

Bakınız:Chainalysis Bitcoin fiyatının şimdilik stabil olduğunu söylüyor

BTC fiyatı üretim maliyetlerinin altına düştüğünde, madenciler operasyonlarına devam edebilmek için gerekli minimum miktarı satıyorlar. Sonuçta kriptonun üzerindeki satış baskısı bir miktar rahatlayabilir.

Bu durum kripto alıcılarını destekliyor ve kriptonun satış baskısını absorbe etmelerini kolaylaştırıyor. Ve ayrıca madencilerin daha sonra satıp kar etmek üzere, mümkün olduğu kadar BTC biriktirmelerini teşvik ediyor.

Her ne kadar Bitcoin mevcut fiyatından daha fazla düşebilir olsa da,  madencilerin satışındaki azalma boğalara bir miktar momentum kazandıracağından, çok uzun süre düşük kalması beklenmiyor.

Kaynak